PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
17.07.2010, 20:21
Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Nedir - Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
17.07.2010, 20:21
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

Ç.Ü.Z.F’inde 1977 yılında ilk olarak Kültürteknik adıyla kurulmuştur. Bölüm adı 1991 yılında Türk Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan bir değişiklikle Tarımsal Yapılar ve Sulama biçimine dönüştürülmüştür.
Konusu ile ilgili nitelikli eğitimi gerçekleştirirken ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üreten, ulusal ve evrensel boyutta topluma katkı sağlayan, yetiştirdiği insan, oluşturduğu toplumsal önderlik, bilimdeki gelişmeleri aktarma çabaları ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilen, mensubu olmaktan gurur duyulan bir bölüm olmak hedeflenmiştir.
Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü, çalışma alanı ile ilgili konularda çağdaş ve uygulamaya yönelik bilgi ile donatılmış, araştırma ve sorun çözme yeteneği gelişmiş, çevresine önderlik yapabilecek yapıda kültürel birikime ve iletişim becerisine sahip bireyler yetiştirmeyi, nitelikli eğitim vermeyi, araştırma ve uygulama işlevlerini yürüterek topluma hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyi, ulusunun gelişimi için bilgiye ulaşmayı ve bilgi yaymayı görev edinmiştir.

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünün lisans eğitimi ile ilgili eğitsel hedefleri;

* Temel bilimler ve matematik konularında sağlam bir eğitim almış olması ve bu araçları kendi mühendislik konularında kullanma becerisi kazanması,
* Tarımsal Yapılar ve Sulama konularındaki mühendislik problemlerini tanımlama ve çözme becerisine sahip olması,
* Modern mühendislik uygulamaları için gerekli teknik, donanım ve iletişim araçlarını kullanabilmesi,
* Kendi konularındaki problemleri analitik düşünceyle çözebilmesi,
* Çeşitli disiplinlerle birlikte çalışabilme becerisi kazanması,
* Hayat boyu öğrenmenin önemini kavrayarak kendi konularındaki gelişmeleri takip etme ve katkıda bulunma becerisi kazanması,
* Etkin iletişim kurma becerisi kazanması,
* Kaliteyi göz ardı etmeksizin sağlam etik ve mesleki sorumluluk sahibi olması,
* Takım çalışması yapabilme ve bireysel sorumluluk alabilme becerisine sahip olması biçiminde sıralanabilir.

Ziraat Mühendisliğinin önemli bir kolu olan Tarımsal Yapılar ve Sulama, toprak ve su kaynaklarından optimum bir biçimde yararlanılması, korunarak geliştirilmesi; tarımsal üretimin çeşitli aşamalarında uygun çevre ortamının yaratılmasında gerekli olan tüm yapı ve tesislerin planlanması, projelenmesi ve yapımı, tarım işletmelerinin yapısal ve fiziksel yönden geliştirilmesini sağlayan ve etkileri uzun dönemli olan önlemlerin alınması ile uğraşan bir bilimdalıdır.
Söz konusu tanıma giren uzmanlık dalları; Su Kaynakları (Sulama ve Drenaj), Tarımsal Yapılar - Çevre Kontrolü olmak üzere belli başlı iki kümede toplanabilir.

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yapılan Katkılar

Bölüm çalışmalarında Çukurova Bölgesi tarımsal sorunlarının çözümüne yönelik araştırmalara öncelik verilmektedir. Bu kapsamda kuruluşundan bu yana Adana ve yöresi ile ilgili Tarımsal Yapılar ve Sulama konularında 1972 yılından günümüze 56 adet kurs, seminer ve toplantı düzenlenmiş olup, ayrıca birçok kitap ve makaleler yayınlanmıştır.

Bölüm, uğraşı alanı içerisindeki su kaynakları (sulama ve drenaj)ile tarımsal yapılar ve çevre denetimi olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Su kaynakları grubunda toprak ve su kaynaklarının uygun kullanımı, geliştirilmesi, iyileştirilmesine yönelik analiz, projeleme ve işletim yöntemleri, sulama suyu sağlanması, tarımsal sulama, su kalitesi, tuzluluk, hidroloji, hidrolik gibi konular; tarımsal yapılar grubunda ise seralar, hayvan barınakları, gübre işletimi, depolama yapılarının analiz ve projelenmesi, bu yapılarda optimum çevre koşullarının sağlanması, arazi toplulaştırılması ve kırsal yerleşim planlaması gibi konular incelenmektedir.

Temel araştırma konuları; çeşitli bitkilerin su tüketimleri, sulama programları ve su-verim ilişkilerinin belirlenmesi, farklı sulama yöntemlerinin karşılaştırılması, seraların sulama, drenaj ve yapısal sorunları, tuzlu ve alkali toprakların iyileştirilmesi, optimum barınak içi çevre denetiminin sağlanması, hayvan barınaklarını optimum koşullarda projeleme ve işletme yöntemleridir. Bazı güncel araştırma konuları ise; uygun sera tip ve konstrüksiyonunun belirlenmesi, sera içi iklim denetiminde otomasyon, bitki çevre simülasyon modellemesi, sulama programlarında yeni teknikleridir.
Farklı ülkelerden gelen staj, master, doktora öğrencilerinin yanı sıra araştırıcı ve bilim adamlarının katıldığı uluslar arası toplantılar düzenlemekte ve bölge için önemli konularda bölüm öğretim üyeleri yöresel Radyo, Televizyon ve Yazılı basın aracılığı ile bölge halkıyla bilgilerini paylaşmaktadır.

Mr.Muhendis
29.07.2011, 17:35
Programın Amacı

Tarımsal yapılar ve sulama programının amacı, tarım arazisinin erozyondan korunması, sulanması ve verimin artırılması için yöntemler geliştirilmesi ve tarımsal yapıların planlanması konularında çalışacak teknik insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tarımsal yapılar ve sulama programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda fizik, kimya, matematik, jeoloji gibi temel dersler ile ekonomi, meteoroloji, inşaat malzeme bilgisi, tarım ekonomisi, tarım makineleri, kırsal yerleşim tekniği, zemin mekaniği, hidroloji, mukavemet, su kaynaklarının planlanması gibi alan dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tarımsal yapılar ve sulama alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde genel akademik yeteneğe, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri görebilme ve düşüncelerini başkalarına aktarabilme gücüne sahip kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Tarımsal yapılar ve sulama programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir.

Tarımsal yapılar ve sulama alanında yetişen bir ziraat mühendisi, tarımsal üretimin alt yapısını oluşturan sulama, drenaj, tarımsal yapı ve tesisler, kırsal yerleşme, köy içme suları ve köy yolları konularında çalışmaları planlar, projelendirir ve yapımını denetler.

Çalışma Alanları

Tarımsal yapılar ve sulama alanında yetişmiş olan ziraat mühendisleri Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda ve DSİ'de görev alabilirler.

güngörözmen
29.07.2011, 18:02
Özelde çalışma imkanı nasıl? ve bu bölümün geleceği hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:10
Özelde çalışma imkanı nasıl? ve bu bölümün geleceği hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Merhaba,

Tarımsal Yapılar ve Sulama Mezunu Aranıyor (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yapilar-ve-sulama-mezunu-araniyor-t8318.html)

TYS Mezunu Proje Uygulama Mühendisi Alınacak (http://www.ziraatciyiz.biz/tys-mezunu-proje-uygulama-muhendisi-alinacak-t8319.html)

Burdaki gibi firmalarda iş bulabilirsiniz.

güngörözmen
29.07.2011, 18:16
peki ege üniversitesi mi yoksa ankara üniversitesi mi daha iyi tys için

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:20
peki ege üniversitesi mi yoksa ankara üniversitesi mi daha iyi tys için

İkisi de köklü ve kaliteli üniversiteler. Ama ben olsam Ankara'yı tercih ederdim.

güngörözmen
29.07.2011, 18:24
peki tarımsal yapılar ve sulama bölümünün geleceği nasıl sizce?

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:30
peki tarımsal yapılar ve sulama bölümünün geleceği nasıl sizce?

Bölüm hakkında çok fazla bilgim yok. Okuyan arkadaşlar daha iyi biliyordur. Ama açıkcası ben tercih etmezdim. Bizim zamanımızda bölüm seçimi 1. sınıfta yapılıyordu. Tercihleri yazıyor, ona göre yerleştiriliyorduk. TYS son iki seçeneğimden biriydi. Onu da zorunlu olduğu için yazmıştım. Ben olsam bunun yerine sırayla; Tarla, Biyoteknoloji, Bahçe, Bitki Koruma, Toprak, Zootekni'yi yazardım. Özellikle ilk 4 söylediğimi...

mediha
12.08.2011, 17:06
biosistem mühendisliği ile ilğili ne düşünüyorsunuz. özellikle uludağ ünv. okumayı düşünüyorum. iş olanakları nasıl?

Mr.Muhendis
12.08.2011, 17:50
biosistem mühendisliği ile ilğili ne düşünüyorsunuz. özellikle uludağ ünv. okumayı düşünüyorum. iş olanakları nasıl?

Merhaba,

Biyosistem Mühendisliğinin İş Olanakları ve Yetkileri (http://www.ziraatciyiz.biz/biyosistem-muhendisliginin-olanaklari-ve-yetkileri-t4310.html)

Mezun oldukları gün, topluca iş teklifi aldılar (http://www.ziraatciyiz.biz/mezun-olduklari-gun-topluca-teklifi-aldilar-t4429.html)

Bu konular yardımcı olacaktır.

Mr.Muhendis
07.07.2013, 10:58
2013-2014 yılı itibariyle Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü bulunan toplam 8 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi dışında kalan 6 üniversite 2012 üniversite tercihlerinde kontenjanlarını dolduramamıştır. Bu üniversiteler şunlardır:

Akdeniz, Harran, Çukurova, Ondokuz Mayıs, Süleyman Demirel ve Selçuk Üniversiteleri

fatos_oz
10.07.2013, 00:35
Merhaba tys bölümünü neden tercih etmezdiniz acaba öğrenebilirmiyim

Mr.Muhendis
10.07.2013, 02:33
Merhaba tys bölümünü neden tercih etmezdiniz acaba öğrenebilirmiyim

Merhaba,

Tarla, bahçe, toprak, zootekni gibi bölümlere göre iş imkanının kısıtlı olduğunu düşünüyorum.

mus1775
14.07.2013, 12:33
:bye::bye::bye::bye::bye:

Mr.Muhendis
14.07.2013, 12:37
:bye::bye::bye::bye::bye:

?

uqur5561
04.04.2014, 17:44
Hayırlı günler diliyorum herkeze
Ben lise son öğrencisiyim tarımsal yapılar ve sulama bölümünü düşünüyorum
Herkez ziraat sıkıntı iş yok falan yani bu laflar gerçek anlamlımı mecaz mı pek anlamadım.Kısacası iş gerçekten yok mu varsa da iş mi beğenmiyor milletimiz
şimdiden teşekkür ederim iyi günler diliyorum

Mr.Muhendis
04.04.2014, 18:29
Hayırlı günler diliyorum herkeze
Ben lise son öğrencisiyim tarımsal yapılar ve sulama bölümünü düşünüyorum
Herkez ziraat sıkıntı iş yok falan yani bu laflar gerçek anlamlımı mecaz mı pek anlamadım.Kısacası iş gerçekten yok mu varsa da iş mi beğenmiyor milletimiz
şimdiden teşekkür ederim iyi günler diliyorum

Merhaba,

Her meslek grubunda iş sıkıntısı da var iş beğenmeyen de... Bizim en önemli avantajımız biri bize iş vermese bile kendi işimizi kurabiliriz. İlaç bayi açarız, tohumluk satarız, tarım danışmanlığı yaparız vs. vs. Yok ama devlet memurluğu düşünüyorsanız evet sıkıntı var. Puanlar eskiye nazaran yüksek.

Puanlar:

KPSS 2013/4 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-4-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11543.html)
KPSS 2013/2 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-2-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11486.html)
KPSS 2013/1 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11068.html)
KPSS 2012/6 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=10444)
KPSS 2011/4 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=10429)
KPSS 2012/2 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=10323)
2009 KPSS Tarım ve Köyişleri Bakanlığı En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=619)

uqur5561
04.04.2014, 18:41
Özel sektörde iş bulma durumu nasıl Kendini üniversitede geliştiren bir ziraat mühendisi özelde 2-2.5 bin ile işe gireceğini düşünüyorum

Mr.Muhendis
04.04.2014, 19:16
Özel sektörde iş bulma durumu nasıl Kendini üniversitede geliştiren bir ziraat mühendisi özelde 2-2.5 bin ile işe gireceğini düşünüyorum

Hayır, o miktarla özelde işe başlayamazsınız. Başlama ihtimaliniz %1 bile değil. Çok iyiyim deseniz bile sizi sanki hiç bir şey bilmiyor gibi görüyorlar ve sıfırdan yetiştireceğiz diyorlar.

uqur5561
05.04.2014, 10:43
Çok soru soruyorum kusura bakmayın tercih yapacağımda
Özelde 2-2.5 bin ilk başlangıçta mı mümkün değil yoksa 2-3 sene geçtikten sonra mümkün olur mu başlangıçta ortalama ne kadar verir ?

Mr.Muhendis
05.04.2014, 16:06
Çok soru soruyorum kusura bakmayın tercih yapacağımda
Özelde 2-2.5 bin ilk başlangıçta mı mümkün değil yoksa 2-3 sene geçtikten sonra mümkün olur mu başlangıçta ortalama ne kadar verir ?
Aklına takılan her şeyi çekinmeden sorabilirsin.

Başlangıç olarak olmaz. Alan olmuyor mudur ? Oluyordur belki ama düşük ihtimal. Göstereceğiniz performansa göre prim de alırsınız maaş artışı da... 2-3 yılda prim vs ile o miktarı alanlar oldu, oluyor.

uqur5561
06.04.2014, 13:17
samsunda iş bulma olanağı nasıl tarımsal yapılar ve sulamanın ?

Mr.Muhendis
06.04.2014, 14:21
samsunda iş bulma olanağı nasıl tarımsal yapılar ve sulamanın ?

O konuda bilgim yok. İş ilanlarına bakmanız lazım.

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:13
Tarımsal Yapılar ve Sulama lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

http://i.imgur.com/dHWxoeI.png

DiaboluS
20.08.2014, 14:25
İyi günler diliyorum. Bu yıl Ankara Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümüne yerleştim. Ziraat mühendisliği her zaman ilgimi çeken bir meslek olmuştur. Tabi bu durumda babamın da etkisi büyük. O da Uludağ Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunuydu zamanında...

Sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Benim öncelikli hedefim üniversitede akademisyen olarak kalabilmek. Ancak konuşma problemim var. Bir nevi kekemelik. Peki bu durum ciddi derecede bir bir sorun veya engel teşkil eder mi ?

Mr.Muhendis
20.08.2014, 15:33
İyi günler diliyorum. Bu yıl Ankara Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümüne yerleştim. Ziraat mühendisliği her zaman ilgimi çeken bir meslek olmuştur. Tabi bu durumda babamın da etkisi büyük. O da Uludağ Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunuydu zamanında...

Sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Benim öncelikli hedefim üniversitede akademisyen olarak kalabilmek. Ancak konuşma problemim var. Bir nevi kekemelik. Peki bu durum ciddi derecede bir bir sorun veya engel teşkil eder mi ?

Merhaba,

Hayırlı olsun, tebrikler.

Hayır, herhangi bir sorun teşkil etmez. Bilimsel çalışmaları yapmanızı, ders vermenizi vs. engellememesi yeterli.

eairen
24.07.2016, 16:01
bölümü okurken ne kadar kimya bilgisine sahip olmalıyız?

---------- Mesaj eklendi (16:01) ---------- Önceki mesaj (15:59) ----------

ve maaşları nasıl?

Mr.Muhendis
24.07.2016, 16:42
bölümü okurken ne kadar kimya bilgisine sahip olmalıyız?

---------- Mesaj eklendi (16:01) ---------- Önceki mesaj (15:59) ----------

ve maaşları nasıl?

Çok az.

Kamuda 3 binin üzerinde. Özelde başlangıç 1200-1500, sonrasında performansınıza göre... Özelde daha hızlı yükselebilirsiniz. Kamuda da şu an için iş garantisi var.

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:20
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 5 üniversitede 85 kontenjan açılmıştır.