PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Ekonomisi Bölümünün Tanıtımı

Mr.Muhendis
17.07.2010, 13:31
Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir - Tarım Ekonomisi Bölümünün İçeriği Nedir

Bu konuda, bölümü seçmek isteyen adaylar için bölümün tanıtımı yer almaktadır. Sadece ilk mesaj içerisinde değil, konudaki bütün mesajlarda tanıtımlar yer almaktadır.

Lütfen konudaki bütün mesajları inceleyiniz.

Mr.Muhendis
17.07.2010, 13:33
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü tanıtım yazısıdır.

Tarihçe, Özgörüş ve Özgörev

Tarım Ekonomisi Bölümü 1969 yılında kurulmuştur. 1974 yılında bir süre Tarla Bitkileri Bölümüne daha sonra Kültürteknik (Tarımsal Yapılar ve Sulama) Bölümüne bağlanarak “Kültürteknik ve Ziraat Ekonomisi Bölümü” adı altında faaliyetlerini sürdürmüştür. Bölüm, 1979 yılı Ocak ayında ilk öğretim üyelerini yetiştirmiş ve yeniden bağımsız bir bölüm haline dönüşerek 1981-1982 eğitim-öğretim yılında 20 öğrenci ile Lisans eğitimine başlamıştır.

Bölümün özgörüşü; Ulusal ve uluslararası düzeyde yenilikçi ve yaratıcı eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetleri ile ülke tarım politikasının oluşturulmasında etkili, toplumsal gelişme sürecine katkıda bulunan, uluslararası düzeyde tanınan ve paydaşları ile etkili iletişim ve işbirliği alt yapısına sahip bir kurum olmaktır.
Bölümün özgörevi; bölgesel (Çukurova) ve ulusal düzeyde tarımsal kaynakların rasyonel kullanımı, yönetimi ve tarımsal sorunların çözümü için değişen yapı ve koşullara göre eğitim, araştırma ve yayım faaliyetleri düzenleyerek çağdaş ve analitik düşünen bireyler yetiştirmek, alanında bilim ve teknoloji gelişimine katkı sağlamak, sahip olduğu bilgileri uygulama alanına aktarmaktır.

Çalışma Konuları

Tarım Ekonomisi Bölümü, ekonomi genelinde ve tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarının tarım ekonomisiyle ilgili çalışma alanlarında hizmet verecek Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendislerini yetiştirmek, uluslararası, ülke ve bölge düzeyinde tarım ekonomisine ilişkin sorunlara yönelik çalışmalar yapmak, bu konularda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi vererek ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda uzman elemanları yetiştirmek amacıyla faaliyette bulunmaktadır.

Bölümün bu amaçla yoğunlaştığı temel konular aşağıdaki gibi özetlenebilir:

* Tarımsal bilim dallarının üretimle ilgili olarak ortaya koymuş oldukları teknik sonuçların tarımsal işletmelerde karlı bir şekilde nerede, ne zaman ve nasıl uygulanacağını bildirmek.
* Üreticilerin bitkisel ve hayvansal üretimle ilgili olarak pazarlamanın her aşamasında karşılaştıkları sorunları belirleyerek çözümü için her düzeyde önerilerde bulunmak.
* Ulusal ve uluslararası gelişmeler dikkate alınarak politikalar ve uygulama sonuçları konusunda karar vericilere bilimsel veri sağlamak.
* Tarımdaki yeniliklerin üreticilere ulaştırılmasında sorunları ve çözüm olanaklarını araştırmak.
* Ekonomik kalkınmada sosyal yapıların rolünü, önemini ve geliştirilmesi olanaklarını araştırmak.

Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar

Ç.Ü.Z.F Tarım Ekonomisi Bölümü, kurulduğu yıldan itibaren sürdürdüğü eğitim-öğretim, araştırma ve yayım faaliyetleri ile hem bölgesel hem de ülke genelinde önemli katkılar sağlamıştır. Mezun olan öğrencilerimiz bugün ülkemizin dört bir köşesinde, çeşitli kesim ve kademelerde görev yaparak bölge ve ülke tarımının gelişmesi için çaba göstermektedir.

Bölümümüz, kurulduğu yıldan itibaren çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan desteklerle ve onlarla işbirliği halinde bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda araştırma yürütmüş, eğitim ve yayım faaliyetlerinde bulunmuştur.

Bu çalışmalara örnek olarak;

* Aşağı Seyhan Projesinin Değerlendirilmesi ve İzlenmesi
* Toros Dağ Köylerinde Küçük Ölçekli Tarımsal İşletmelerin Kalkındırılması.Tarımsal İşletme Faaliyetlerinin Ekonomik
* Çukurova Bölgesi Tarım İşletmelerinde Önemli Ürünlerde Girdi-Çıktı İlişkisinin Değerlendirilmesi ve İzlenmesi
* Çukurova’da Tarımsal İlaç Kullanımının Ekonomik Analizi Ç.Ü. Ziraat Fakültesi İle Çukurova Bölgesi Tarımsal Sanayi İşletmeleri Arasındaki İşbirliği ve İlişki Düzeyinin Saptanması ve Geliştirilmesi Olanakları Çukurova ve GAP Bölgesi Kamu Yayımcılarının ve Araştırıcılarının Bilgi Edinme İhtiyaçları ve Bunu Karşılamada Uygun Yöntemlerin Saptanması
* Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğindeki Başlıca Bitkisel Üretim Faaliyetlerinin Ekonomik Analizi ve Çiftçi Koşulları İle Karşılaştırılması Çukurova Bölgesi Tarım İşletmelerinin Planlanması Orta Toroslar’da Kiraz Üretim ve Dışsatımını Geliştirme Olanakları Türkiye’de Hayvansal Ürünler Arzı ve Yem Talebi: Mevcut Durum ve Alternatif Politika Senaryolarının Değerlendirilmesi
* Tarımsal Yayım ve Araştırma Elemanlarının Sürdürülebilir Tarım Konusundaki Bilgileri ve Düşünceleri: Adana İli Örneği Bölge Bazlı Tarım Sigortasının (Area Based Index Insurance) Türkiye’de Seçilmiş Bölgeler İçin Potansiyel Sigorta Talebinin ve Talebin Karşılanabilirliğinin Belirlenmesi
* Çukurova’da Tarımsal Ürün Maliyetleri (Türkiye’de Bazı Bölgeler İçin Önemli Ürünlerde Girdi Kullanımı ve Üretim Maliyetleri) Adana İlinde Salça Tüketim Yapısı ve Tüketimi Etkileyen Faktörler
* Ülke Tarımına ve Çukurova Bölgesine Yaptığı Katkılar
* Kuru Alanda İklim Değişikliklerinin Tarımsal Üreitim Üzerine Etkisi: Çukurova ve İç Anadolu Bölgesinde İklim Değişikliklerinin Tarımsal Üretim Üzerinde Ekonomik Analizi ve Kurumsal Önlemlerin ve Politikaların Belirlenmesi Toros Dağ Köyleri Tarım İşletmelerinde Ekolojik Tarım ve Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştirme Olanakları
* Çukurova Bölgesinde ve Ulusal Bazda Pamuk Üretiminin Rekabet Edebilirliği: Politika Analiz Matrisi Yaklaşımı
* Enerji İçecekleri Tüketici Pazarının Analizi: Adana İli Uygulaması
* Kültür Irkı Damızlık Sığır Desteği Projesinin Sosyolojik-Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi: Adana İli Uygulamaları
* Kuru Alanlarda Küresel İklim Değişikliklerinin Tarımsal Üretim Üzerine Etkisi, Seyhan İlçesinde Hayvansal Üretim Sisteminin Geçmiş, Bugün ve Gelecek Perspektifi

sayılabilir.

Tarım Ekonomisi Bölümü Tarafından Gerçekleştirilen Çukurova Bölgesi İle İlgili Araştırma ve Yayın Faaliyetleri

Gerçekleştirilen bilimsel etkinlik ve araştırmaların sonuçları, yayınlar, bilimsel toplantılar, yerel ve ulusal basın, çiftçi broşürleri, görsel ve işitsel araçlar, tarla günleri, yüz yüze görüşme gibi yollarla ilgili kişi ve kurumlara mümkün olduğunca ulaştırılmaktadır. Bu kesimlerden gelen talepler ve bölgesel bazdaki tarımsal sorunlar da eğitim ve araştırma önceliklerinin belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Bölüm tarafından çeşitli konularda değişik zamanlarda belirli konularda bölge çiftçisinin ve ilgili kişi ve kurumların çalışanlarının bilgilendirilmesine yönelik toplantılar, paneller ve kurslar, televizyon ve radyo programları düzenlenmektedir. Bu konulara örnek olarak; yayım elemanlarının eğitimi, Avrupa Birliği, ülke ve bölge hayvancılığının gelişimi, turunçgil üretimi ve pazarlaması, bilgisayar kullanımı, tarım politikaları alanındaki gelişmeler ve bölge tarımına yansımaları, tarımsal yatırım danışmanlığı sayılabilir.

Ayrıca, Rektörlüğe bağlı Tarımsal Yayım ve Haberleşme Merkezi aracılığıyla periyodik olarak çiftçi broşürleri çıkarılmakta, televizyon programları ile bölge halkının bilgilendirilmesine yönelik çeşitli etkinliklerde bulunulmaktadır. Adı geçen faaliyetlere örnek olarak; bölümümüzce uzun yıllardan beri “Toprak Ana” isimli televizyon programı gerçekleştirilmektedir. Bu program kapsamında güncel konularda yöre ve bölge tarımı ile ilgili konularda interaktif açık oturumlar düzenlenmektedir.

Bu programlarda işlenen konulara örnek olarak; tarımda doğrudan gelir desteği uygulamaları ve bölge tarımına yansımaları, Çukurova’da hayvancılık, hayvancılık politikaları, Çukurova bölgesi tarım işletmelerinin sorunları, Ç.Ü. Tarımsal Yayım Haberleşme ve Uygulama Merkezi’nin tanıtımı, Çukurova’da tavukçuluk, Çukurova’da kentsel ve kırsal yerleşim, Çukurova tarımında örgütlenme, organik tarım, Çukurova’da girdi kullanımı, mevsimlik işgücü, tarım sigortası gibi konular sayılabilir.

Mr.Muhendis
29.07.2011, 18:00
Programın Amacı

Tarım ekonomisi programının amacı, tarıma ayrılan alan, sermaye ve işgücünün en verimli şekilde kullanılması için gerekli planlamalar yapacak teknik insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tarım ekonomisi programında matematik, fizik, kimya, jeoloji, botanik, istatistik, meteoroloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; maliye, tarımsal pazarlama, tarımsal kooperatifçilik, tarım hukuku, tarım politikası, tarımsal kıymet takdiri gibi alanla ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tarım ekonomisi alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip olmaları, biyolojiye ve tarım konularına olduğu kadar ekonomiye de ilgi duymaları beklenir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Tarım ekonomisi programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. Tarım ekonomisi alanında yetişen ziraat mühendisi tarımsal üretim kaynaklarından en az masrafla yüksek verimi elde etmek için neler yapılması gerektiğini araştırır; projelerini hazırlar, tarım ürünlerinin pazarlanması için gerekli önlemler geliştirir. Tarımın ekonomik sorunlarına çözüm bulmak amacı ile araştırmalar yapar; tarım politikasını belirleyen kuruluşlara danışmanlık hizmeti verir.

Çalışma Alanları

Tarım ekonomisinde yetişmiş ziraat mühendisleri, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı tüm kuruluşlarda, tarım kredi kooperatiflerinde, T.C. Ziraat Bankasında, DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, DPT, MPM, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nde, Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler

kararsız
29.07.2012, 17:56
arkadaşlar puanım tutuyo yazsam gelecek ama çok kararsızım önerirmisiniz bana bu bölümü?? tarım ekonomisini

Mr.Muhendis
29.07.2012, 19:06
arkadaşlar puanım tutuyo yazsam gelecek ama çok kararsızım önerirmisiniz bana bu bölümü?? tarım ekonomisini

Zirai konuların yanında ekonomi de öğrenebileceğiniz bir bölümdür. Derslerine, içeriklerine bakarak bilgi alabilirsiniz. Yapabilirim derseniz tercih edersiniz.

trinityn
29.07.2012, 19:38
ben buse tercih yapcam çukurova ünv istatistik bölümüü ve tarım ekonomisi arasında kaldım acaba bu bölümü bitirdiğimdeki iş imkanları neler? kpssden alım yapılyomu yapılyosa yaklşık olarak kaçla tanıyor bilgilendirirseniz sevinirim

Mr.Muhendis
29.07.2012, 20:39
ben buse tercih yapcam çukurova ünv istatistik bölümüü ve tarım ekonomisi arasında kaldım acaba bu bölümü bitirdiğimdeki iş imkanları neler? kpssden alım yapılyomu yapılyosa yaklşık olarak kaçla tanıyor bilgilendirirseniz sevinirim

Devlet alımı her bölüm için var ama bence yeterli değil. Bunun yanısıra bankalarda da çalışabilirsiniz.

trinityn
29.07.2012, 20:48
peki istatistik mi yazim yoksa tarım ekonomisimi yazim?

Mr.Muhendis
29.07.2012, 20:55
peki istatistik mi yazim yoksa tarım ekonomisimi yazim?

Tarım ekonomisinde tarımsal konular hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Zorluk olarak da sanırım istatistik biraz daha zordur.

Mr.Muhendis
07.07.2013, 11:16
2013-2014 yılı itibariyle Tarım Ekonomisi Bölümü bulunan toplam 17 üniversite bulunmaktadır. 2012 yılında kontenjanı dolduramayan üniversite bulunmamaktadır, bunlardan 1 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Yeni açılan üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi

barancan
14.07.2013, 10:54
iş imkanları nasl maddi kazanç durumu nedir lütfen yardmcı olun çok kararsız kalmış durumdayım en kısa anlaşılır bi bilgi istiyorum lütfen...:blink:

Mr.Muhendis
14.07.2013, 11:05
iş imkanları nasl maddi kazanç durumu nedir lütfen yardmcı olun çok kararsız kalmış durumdayım en kısa anlaşılır bi bilgi istiyorum lütfen...:blink:

KPSS 2013/1 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11068.html)

KPSS kontenjanlarına ve puanlarına bu bağlantıdan bakabilirsiniz. Özelde pek fazla iş imkanı yok. Olursa da en iyi ihtimalle 1000 TL ile işe başlarsınız.

barancan
14.07.2013, 11:12
peki devlet kurumlarına bağlı kurumlarda maaş ne kadardr

Mr.Muhendis
14.07.2013, 11:35
peki devlet kurumlarına bağlı kurumlarda maaş ne kadardr

Değişiyor. Ama ortalama 2500 TL diyebiliriz. Altı da üstü de olabilir.

barancan
14.07.2013, 12:01
galiba tercih verecem hayırlısı artk

Mr.Muhendis
14.07.2013, 12:04
galiba tercih verecem hayırlısı artk

Hakkınızda hayırlısı olsun.

selin tunar
26.07.2013, 02:30
yaklasık nır saat once ogrendımkı ankara unıversitesi tarım ekonomisini kazanmışım, bilgi alabilir miyim ne düşünüyosunuz bolum hakkında simdiden tesekkürleer

Mr.Muhendis
26.07.2013, 03:30
yaklasık nır saat once ogrendımkı ankara unıversitesi tarım ekonomisini kazanmışım, bilgi alabilir miyim ne düşünüyosunuz bolum hakkında simdiden tesekkürleer

Köklü üniversitelerimizden biri olduğu için eğitim kalitesinin iyi olduğunu tahmin ediyorum. Şehir zaten güzel. Tebrik ederim.

Firatt
29.07.2013, 03:53
Çukurova üni. tarım ekonomisi bölümünü kazandım acaba üni hakkında ve eğitimi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Mr.Muhendis
29.07.2013, 08:18
Çukurova üni. tarım ekonomisi bölümünü kazandım acaba üni hakkında ve eğitimi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bölüm olarak bilmiyorum ama üniversite olarak güzeldir.

selin tunar
29.07.2013, 19:20
ankara üniversitesi tarım ekonomisi bölümünde ingilizce hazırlık okumak isteğe bağlıymış, ne önerirsiniz acaba ? tekrardan teşekkür ederim

Mr.Muhendis
29.07.2013, 19:35
ankara üniversitesi tarım ekonomisi bölümünde ingilizce hazırlık okumak isteğe bağlıymış, ne önerirsiniz acaba ? tekrardan teşekkür ederim

Orta seviye Ingilizceniz varsa onermem. Altında ise gitmeniz yararınıza olacaktır.

selin tunar
02.08.2013, 16:13
kyk'ya başvurmayı düşünüyorum ama henüz üniversiteye kayıt yaptırmamış olmam sorun olur mu ,Bu konudabilginiz var mı?

Mr.Muhendis
02.08.2013, 17:00
kyk'ya başvurmayı düşünüyorum ama henüz üniversiteye kayıt yaptırmamış olmam sorun olur mu ,Bu konudabilginiz var mı?

KYK'ya daha sonra başvuru yapmalısınız. Başvuru tarihleri de ona göre ayarlanmistir.

uludag_55
29.08.2013, 10:23
DEĞERLİ ARKADAŞLAR, BURADA HERKES KAFASINDAN BİR ŞEYLER UYDURUP YAZIYOR. YOK EFENDİM ZORMUŞ YOK ŞÖYLEYMİŞ YOK BÖYLEYMİŞ DİYE KAFA KARIŞTIRIYORLAR. BEN TARIM EKONOMİSİ OKUYORUM ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE… ARKADAŞLAR EŞİT AĞIRLIK ÇIKIŞLI OLDUĞUMUZ İÇİN FİZİK KİMYA BİYOLOJİ ( BİTKİ BİYOLOJİSİ ) GİBİ DERSLER ZORLUYOR AMA BİR ŞEKİLDE VERİYORSUNUZ ONLARI DA… MEZUN OLUNCA MÜHENDİS OLACAKSINIZ BIRAKIN DA BİRAZ ZORLUĞU OLSUN SEVGİLİ ARKADAŞLAR… BEN 2010 GİRİŞLİYİM VE SENE KAYBI YAŞAMADAN ŞUAN 4. SINIFA GEÇTİM. UZATSANIZ DAHİ MAKSİMUM 1 SENE UZATIRSINIZ VE MÜHENDİS OLACAĞINIZ İÇİN 1 SENENİN ÇOK FAZLA HÜKÜMÜ YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM. İ.İ.B.F DERSLERİNİ DE GÖRÜYORSUNUZ BİR NEVİ İKTİSATÇISINIZ VE MEZUN OLDUĞUNUZDA HEM ZİRAAT MÜHENDİSİ HEM DE TARIM EKONOMİSTİ ÜNVANI ALACAKSINIZ. BEN OKUDUĞUM BÖLÜMDEN GAYET MEMNUNUM VE HERKESİ DE BU BÖLÜMDE VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE OKUMAYA DAVET EDİYORUM. BAZI ARKADAŞLAR ATANMA DURUMUNUY SORMUŞ, SEVGİLİ ARKADAŞLAR HANGİ BÖLÜMDEN YA DA FAKÜLTEDEN MEZUN OLUNCA KPSS YE GİRMEDEN BİR İŞ SAHİBİ OLUYORSUNUZ ? ( EĞER KAMU DÜŞÜNÜYORSANIZ ) YANİ BU UFAK TEFEK ŞEYLERİ BÜYÜK BİR SORUNMUŞ GİBİ GÖSTERMEYİN BU BÖLÜME GELECEK ARKADAŞLARA DA OLUMSUZ BİR ÖN YARGIDA BULUNMAYIN. SONUÇ OLARAK TM 1 PUANI İLE GELİYORSUNUZ MEZUN OLDUĞUNUZDA BÜYÜK BİR DONANIMA SAHİP OLACAKSINIZ. SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM.:thumbup:

Ziraat Uzmanı
18.12.2013, 14:13
DEĞERLİ ARKADAŞLAR, BURADA HERKES KAFASINDAN BİR ŞEYLER UYDURUP YAZIYOR. YOK EFENDİM ZORMUŞ YOK ŞÖYLEYMİŞ YOK BÖYLEYMİŞ DİYE KAFA KARIŞTIRIYORLAR. BEN TARIM EKONOMİSİ OKUYORUM ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE… ARKADAŞLAR EŞİT AĞIRLIK ÇIKIŞLI OLDUĞUMUZ İÇİN FİZİK KİMYA BİYOLOJİ ( BİTKİ BİYOLOJİSİ ) GİBİ DERSLER ZORLUYOR AMA BİR ŞEKİLDE VERİYORSUNUZ ONLARI DA… MEZUN OLUNCA MÜHENDİS OLACAKSINIZ BIRAKIN DA BİRAZ ZORLUĞU OLSUN SEVGİLİ ARKADAŞLAR… BEN 2010 GİRİŞLİYİM VE SENE KAYBI YAŞAMADAN ŞUAN 4. SINIFA GEÇTİM. UZATSANIZ DAHİ MAKSİMUM 1 SENE UZATIRSINIZ VE MÜHENDİS OLACAĞINIZ İÇİN 1 SENENİN ÇOK FAZLA HÜKÜMÜ YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM. İ.İ.B.F DERSLERİNİ DE GÖRÜYORSUNUZ BİR NEVİ İKTİSATÇISINIZ VE MEZUN OLDUĞUNUZDA HEM ZİRAAT MÜHENDİSİ HEM DE TARIM EKONOMİSTİ ÜNVANI ALACAKSINIZ. BEN OKUDUĞUM BÖLÜMDEN GAYET MEMNUNUM VE HERKESİ DE BU BÖLÜMDE VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE OKUMAYA DAVET EDİYORUM. BAZI ARKADAŞLAR ATANMA DURUMUNUY SORMUŞ, SEVGİLİ ARKADAŞLAR HANGİ BÖLÜMDEN YA DA FAKÜLTEDEN MEZUN OLUNCA KPSS YE GİRMEDEN BİR İŞ SAHİBİ OLUYORSUNUZ ? ( EĞER KAMU DÜŞÜNÜYORSANIZ ) YANİ BU UFAK TEFEK ŞEYLERİ BÜYÜK BİR SORUNMUŞ GİBİ GÖSTERMEYİN BU BÖLÜME GELECEK ARKADAŞLARA DA OLUMSUZ BİR ÖN YARGIDA BULUNMAYIN. SONUÇ OLARAK TM 1 PUANI İLE GELİYORSUNUZ MEZUN OLDUĞUNUZDA BÜYÜK BİR DONANIMA SAHİP OLACAKSINIZ. SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM.:thumbup:

Merhaba,

Yazınız çok güzel olmuş yalnız eklenilmesi gereken konular ve düzeltilmesi gereken konular da var. Tarım ekonomisi ziraat fakültelerinin hatta ülkemizin bel kemiği olarak nitelendirilecek bir bölüm. En az girdiyle makimumu çıktıyı nasıl elde ederiz bunun gayesindeyiz. Türkiye' de tarım politikalarının oluşumunda yine Tarım ekonomisi bölümü etkilidir. Bu konularda ve diğer başka konularda etkinliğimiz mevcut. Ancak tarım ekonomisi bölümü bir iktisat gibi değildir, iktisat bölümünü küçümsemiyorum elbette ama tarımla ekonomiyi harmanlayacaksınız. Tarım ekonomisi bölümü öğrencisiyseniz yorum yeteneğinizi had safhada olması gerekiyor. Sadece verilerle iş yapamazsınız, anketlerle, modellerle iş yapamazsınız, verileri yorumlarla işlemeniz gerekiyor. Tarım ekonomisi bölüm zor olmamakla birlikte kolay bir bölümde değildir. Bir çok arkadaşı korkutmak istemem ama tarımı ve ekonomiyi sevmeleri şart eğer başarılı olmak istiyorlarsa. Okul uzatmadan bahsetmişsiniz, okul uzatmayı düşünüyorsanız zaten kaybetmiş demeksinizdir. 1 YIL OKULUNUZUN UZAMASI zaman kaybının yanında, tecrübe kaybı ve en önemlisi de maddi kayıptır arkadaşlar. Okulunuzu 1 yıl uzattığınızda işe girmiş olsanız bir yıl boyunca alacağınız para+ sınavlar için okula gidip geleceksiniz ve bunun yanında en önemlisi psikolojik etkisi olacaktır. Arkadaşlarınız mezun olmuş siz hala boştasınız diploma yok ve en kötüsü hala lise mezunusunuz. İşte bu yüzden dolayı okul uzatma düşünülmemeli. Diğer bir konu iktisat dersleri görmenize rağmen iktisat'ın girmiş olduğu Agrubu KPSS giremiyor ve iksitasatçıların sahip olduğu kariyer mesleklere tercih edemiyorsunuz. Daha doğrusu iktisatçılar her yıl kpss girebilirken siz iki yılda bir giriyorsunuz. Anlaşılan odur ki iktisat dersi alsanız da iktisatçı olamıyorsunuz resmiyette ve onların sahip oldukları mesleklere(uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi.) sahip olamıyorsunuz.

Atanma konusuna gelince :) Arkadaş burada gayet haklı. Evet kamu düşünenleriniz varsa tarım ekonomisinden yana düşünceniz olmasın diyebilirim. Çünkü iki yılda bir kpss sınavına gireceksiniz ve iki yılda alınan tarım ekonomisi toplama 50 yi geçmez. Bu konuda inanmayanlarınız varsa, geçmiş 2 yılın atama istatistiklererine bakabilirler. Özel sektör düşünüyorsanız yine sıkıntı, çünkü tarım ekonomisi tabanlı olduğunuz için zirai anlamda uygulama ve pratiğe dayalı eksikleriniz çok oluyor. Mesela bitki koruma, tarla bitkileri veya bahçe bitkileri mezunu gibi deneyiminiz olmuyor tabi kırsal kökeniniz varsa bu durum biraz daha ayrı. Özel sektörde de ziraat mühendisi arayan firmalara baktığınızda bitki koruma, tarla bitkileri veya bahçe bitkileri mezunlarını tercih ediyorlar. İnanmayanlarınız varsa sitemizdeki ziraat mühendis iş ilanlarında aratın ve ilanınn özelliklerine bakın haklı olduğumu anlayacaksınız. Durum bu kadar acı değil tabiki, kendi işinizi dekurabilirsiniz. Bu konuda tarım ekonomistleri girişimci olmalıdır. Proje yazarlığı ayrı bir iş koludur tarım ekonomistleri için bunu da değerlendirebilirler. Daha birçok iş fikri mevcut bunları araştırdığınız taktirde bulursunuz. Tarım ekonomisi bölümü gayet güzel bir program ama sevmeniz gerek tekrar söylüyorum bu konuda vefakar olmalısınız, az ücretle iş yapmayanlar iş beğenmeyenler çok ülkemizde ama tecrübe için buna katlanılmak zorunda. Bölümle ilgili genel sorularınızı Formun TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ başlığı altında sorabilrsiniz, özel sorularınızı da özel mesajla dile getirebilirsiniz.Yararlı olması dileğiyle. :a025:

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:13
Tarım Ekonomisi lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Tabloyu daha büyük boyutta görmek için tıklayınız (http://i.imgur.com/j2bdtA0.png).

http://i.imgur.com/j2bdtA0.png

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:12
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım Ekonomisi Bölümü, 1953 yılından bu yana Ziraat Fakültesi bünyesinde eğitim vermektedir. Bölüm bünyesinde Tarım İşletmeciliği ile Tarım Politikası ve Yayım adı altında iki Anabilim Dalı bulunmaktadır. Her Anabilim Dalı kendi alanında eğitim, öğretim ve araştırma birimi niteliğindedir. Tarım Ekonomisi, ekonomi biliminin temel ilkelerini kullanarak tarımsal problemlere çözüm arayan bir bilim dalıdır. Tarım Ekonomisti; hem tarımın tarla bitkileri, bahçe bitkileri, hayvancılık ve tarım ürünlerini değerlendirme gibi teknik konularını hem de ekonominin planlama, işletme yönetimi, finansman, muhasebe, işletmecilik, pazarlama tarım politikası, tarım hukuku, girişimcilik ekonomisi, kırsal sosyoloji, kırsal kalkınma, kırsal sanayi, tarımsal yayım gibi konularını bilmek durumundadır. Ayrıca Tarım Ekonomistleri, tarım sektörünü geliştirmek, çiftçilerin yaşam düzeyini iyileştirmek ve tüketicileri aşırı fiyat artışından korumak, tarımsal ürünler dışsatımını artırmak amacıyla devletin uyguladığı plan ve programlar ile ilgilenmektedir. Bölüm kütüphanesi Türkçe ve yabancı dilde çeşitli yayınlar, bölüm öğretim üyeleri, lisans ve lisansüstü öğrencileri tarafından hazırlanmış tezler ve çeşitli kurumlardan gönderilen süreli yayınlarla okuyuculara hizmet vermektedir.

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:13
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım Ekonomisi Bölümü, 1991 yılından bu yana Ziraat Fakültesi bünyesinde eğitim vermektedir. Bölüm bünyesinde “Tarımsal İşletmecilik” ile “Tarım Politikası ve Yayım” adı altında iki Anabilim Dalı bulunmaktadır. Her Anabilim dalı kendi alanında eğitim, öğretim ve araştırma birimi niteliğindedir. Tarım Ekonomisi Bölümünde halen 5 öğretim üyesi bulunmakta olup, ihtiyaç duyulan araştırma görevlisi henüz karşılanmamıştır.

Tarım Ekonomisi Bölümü genel olarak, tarım sektöründeki özel ve kamu kuruluşlarının tarım ekonomisiyle ilgili çalışma alanlarında hizmet verecek Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendislerini yetiştirmek, uluslararası, ülke ve bölge düzeyinde tarım ekonomisine ilişkin sorunlara yönelik çalışmalar yapmak, bu konularda Yüksek Lisans yaptırarak ülkemizin gereksinme duyduğu uzman elemanları yetiştirmek amacıyla faaliyette bulunmaktadır.

Bölüm öğretiminin genel amacı; tarımsal faaliyetin teknik yönleri ve diğer tarımsal bilim dallarının ortaya koydukları sonuçların ekonomik prensipler uyarınca nerede, ne zaman ve nasıl uygulanabileceğini belirtmektir.

Tarım Ekonomisi, ekonomi biliminin temel ilkelerini kullanarak tarımsal problemlere çözüm arayan bir bilim dalıdır. Tarım Ekonomisti; hem tarımın tarla bitkileri, bahçe bitkileri, hayvancılık ve tarım ürünlerini değerlendirme gibi teknik konularını, hem de ekonominin planlama, yönetim, finansman, muhasebe, işletmecilik, pazarlama tarım politikası, tarım hukuku, köy sosyolojisi, tarımsal yayım gibi konularını bilmek durumundadır. Ayrıca Tarım Ekonomistleri, tarım sektörünü geliştirmek, çiftçilerin yaşam düzeyini iyileştirmek ve tüketicileri aşırı fiyat artışından korumak, tarımsal ürünler dış satımını artırmak amacıyla devletin uyguladığı plan ve programlar ile ilgilenmektedir.

Hızla artan insan nüfusu gıda ve kaynak kullanımı ile ilgili sorunları da beraberinde getirmektedir. İnsanların tarımdan elde ettikleri ürünlere ait talep hızla artarken üretimde kullanılan kaynaklarda bir çok açıdan azalma meydana gelmektedir. Bu durum kaynak kullanımında etkinliğin artırılması gerektiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Diğer bir ifadeyle ne pahasına olursa olsun en fazla üretmek değil, kaynakların etkin ve rasyonel bir şekilde kullanılması ön plana çıkmaktadır. İşte tarımsal kaynakların rasyonel kullanımı ve yönetimi konusunda gerekli eğitim ve öğretim Tarım Ekonomisi Lisans Programı ile verilmektedir.

Günümüzde kamudan ziyade özel sektöre yönelik olarak Ziraat Mühendisleri yetiştirilmelidir. Konuya bu açıdan yaklaşıldığında Ziraat Mühendisliği eğitiminde özellikle girişimcilik, işletmecilik ve yöneticilik vasıflarının öğrencilere kazandırılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu vasıflar ise Tarım Ekonomisi Bölümü tarafından verilen dersler sayesinde kazanılmaktadır. Tarım Ekonomisi Bölümü, teknik konuların yanı sıra sosyal nitelikli konulara da yer verdiğinden öğrencilerini daha fazla düşünmeye, konuşmaya, fikir üretmeye, yaratıcılık ve liderlik vasıflarını geliştirmeye yönelik olarak katılımcılık ilkesi doğrultusunda aktif eğitim sunmaktadır. Kalkınmanın odak noktası olan insanın gelişimine böylesine önem veren Tarım Ekonomisi bölümü öğretim elemanları öğrencilere sadece bilgileri aktarmakla kalmayıp aynı zamanda bilgiye nasıl ulaşacaklarını ve nasıl kullanacaklarını öğretmektedirler.

Tarım Ekonomisi Bölümü kendi öğrencilerinin dışındaki diğer bölüm, fakülte ve yüksek okullardaki öğrencilere de “Genel Ekonomi”, “Mikro Ekonomi”, “Makro Ekonomi”, “Proje Hazırlama ve Değerlendirme”, “Tarımsal Kıymet Takdiri ve Bilirkişilik”, “Tarımsal Yayım ve Haberleşme”, “Gıda Ürünlerinin Pazarlanması”, “İşletme Yönetimi” dersleri vermektedir. Ziraat Fakültelerinde diğer bölümlerin en fazla ders aldığı bölüm Tarım Ekonomisidir.

Tarım Ekonomisi bölümünden mezun olan Ziraat Mühendisleri sadece tarım ürünlerinin ekonomik yönünü değil, aynı zamanda üreticilerin sorunlarını tespit ederek onlara çözümler üretmekte, yeni teknikleri ve bilgileri ihtiyaç duyan kesime iletmektedirler.

Tarım Ekonomisi Bölümünde araştırma ve eğitim faaliyetlerinde kullanılan biri diz üstü olmak üzere 8 adet bilgisayar bulunmaktadır. Bununla birlikte, bölüm dersleri ve araştırmalarda kullanılan birer adet projeksiyon cihazı, tepegöz, kamera bulunmaktadır. Bölümdeki seminer salonunda yeralan kütüphanede ve öğretim üyelerinin kitaplıklarında Türkçe ve yabancı dilde çeşitli yayınlar, bölüm öğretim üyeleri, lisans ve lisansüstü öğrencileri tarafından hazırlanmış tezler bulunmaktadır.

Verilen Hizmetler
-Tarım ve tarıma dayalı sanayi yatırım projelerinin fizibilite raporunun hazırlanması ve değerlendirilmesi
-Tarımsal kıymet takdiri ve bilirkişi raporu hazırlama
-Tarımsal üretim maliyeti araştırmaları
-Kırsal kalkınma projeleri hazırlama
-Tarımsal yayım programları hazırlama
-Pazar ve pazarlama araştırmaları
-Tarım politikası analizleri
-İstatistik konularında danışmanlık

Bölüm İmkanları
-Seminer Salonu
-Kütüphane
-7 Adet Masaüstü Bilgisayar
-1 Adet Diz Üstü Bilgisayar
-5 Adet Yazıcı
-Projeksiyon, Tepegöz, Scaner, Video Kamera
-İnternet
-Telefon, Faks
Verilen Hizmetler
-Tarım ve tarıma dayalı sanayi yatırım projelerinin fizibilite raporunun hazırlanması ve değerlendirilmesi
-Tarımsal kıymet takdiri ve bilirkişi raporu hazırlama
-Tarımsal üretim maliyeti araştırmaları
-Kırsal kalkınma projeleri hazırlama
-Tarımsal yayım programları hazırlama
-Pazar ve pazarlama araştırmaları
-Tarım politikası analizleri
-İstatistik konularında danışmanlık

Bölüm İmkanları
-Seminer Salonu
-Kütüphane
-7 Adet Masaüstü Bilgisayar
-1 Adet Diz Üstü Bilgisayar
-5 Adet Yazıcı
-Projeksiyon, Tepegöz, Scaner, Video Kamera
-İnternet
-Telefon, Faks

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:14
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Program Tanımı: Tarım Ekonomisi Bölümü Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde 1982 yılında kurulmuştur. Bölüm öğretim elemanları tarafından bölüm dersleri yanında, Fakültenin diğer bölümlerine ve Selçuk Üniversitesi'nin diğer bazı Fakültelerinde de dersler verilmektedir. Tarım Ekonomisi programında, Tarım Ekonomisi, Genel Ekonomi, İşletme Planlaması ve Yönetimi, Proje Hazırlama ve Değerlendirme, Tarımsal Sanayilerin İşletmeciliği, Tarımsal Finansman, Tarımsal Pazarlama, Tarım Muhasebesi, Tarım Politikası, Ekonometri, Tarım Hukuku, Kooperatifçilik, Köy Sosyolojisi, Tarımsal Yayım ve İletişim Teknikleri gibi bölüm derslerine ek olarak Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Hayvan Besleme, Tarım Teknolojisi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Peyzaj Mimarlığı, Toprak Bilimi gibi dersler verilmektedir. Ayrıca Bölümde, ulusal ve bölgesel tarımsal gelişmeye ve bilime katkıda bulunan araştırma çalışmaları sistematik olarak ve planlı bir şekilde yürütülmektedir. Bu çalışmalar Selçuk Üniversitesi Araştırma Fonu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, diğer enstitüler ve sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından desteklenmektedir.

İstihdam Olanakları: Tarım Ekonomisi Programından mezun olan öğrenciler, Ziraat Mühendisi ünvanı alır ve başta Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Ziraat Bankası, Devlet Su İşleri, Şeker Fabrikaları A.Ş., Pankobirlik, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Milli Prodüktivite Merkezi, İhracatı Geliştirme Merkezi, Ticaret Odaları, Borsalar, Sanayi Odaları, İhracatçılar Birliği, Sigorta Şirketlerinin tarımsal sanayi işletmelerinde (hububat, şeker, konserve üretimi, domates salçası, tütün, çay, un, irmik, bulgur, makarna, yem, gübre, ilaç v.b.), ve son yıllarda özellikle Türkiye ve Dünya çapında büyük tohum ve ilaç şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca bir kısım mezunlarımız özel tarım işletmelerinin yönetiminde, tarımla ilgili her türlü özel sektörde çalışabilmekte ve kendi işlerini kurabilmektedirler.

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:15
Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım Ekonomisi konusunda lisans, yüksek lisans ve doktora yaptırarak ülkemizin gereksinimi olan uzmanlaşmış eleman yetiştirmek; Böylece gerek kamu kurumları gerekse özel kesim için, Tarım Ekonomisi alanında bilimsel gelişmeye katkıda bulunacak, teknolojik gelişmeleri yakından izleyebilen ve uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirerek ülke kalkınmasına katkıda bulunmak temel amaçtır.

Tarım Ekonomisi Bölümü; Tüm Türkiye’deki bölümlerle benzer bir şekilde yapılaşmasını tamamlamış olup, bölüm bünyesinde iki Anabilim dalı bulunmaktadır.

1.Tarım İşletmeciliği

2.Tarım Politikası ve Yayım

Avantajları

Gelişmeye açık bir üniversitenin birimi olmak, Tarımsal potansiyeli yüksek bir bölgede bulunmak, Değişimi yönetebilecek genç kadroya sahip olmak, Akademik özgürlük ve kalite odaklı yaklaşımı benimsemek.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde tarım sektörü ile ilgili çok sayıda proje ve bilgi kaynağı oluşturma imkanları, SDÜ Bilimsel Araştırmalar Birimi, TÜBİTAK, TÜBA ve DPT gibi kurumların proje destekleri ve yurt dışı burslar, Sokrates-Erasmusgibi Avrupa Birliği programlarının gelişmesi.

İş Olanakları

Tarım Ekonomisi Bölümü mezunlarının önemli bir kısmı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda, Çevre ve Orman Bakanlığı’nda idareci, uygulamacı veya araştırıcı olarak çalışmaktadır. Avrupa Birliği Müzakere sürecinde ve Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyum kapsamında kırsal kalkınma ajansları kurulmuştur, burada da tarım ekonomistlerinin istihdamı söz konusudur. Tarım sigortaları kanunu kabul edilmiş olup, özel sigorta şirketleri tarım departmanlarında Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendisleri istihdam edilebilecektir. Ayrıca Ziraat Bankasının tarımsal kredi plasmanını daraltması ve faizlerin düşmesi ile birlikte özel bankalarda da “Tarımsal Bankacılık” bölümleri açılmış ve bu bölümlerde “tarım bankacılığı müşteri temsilcisi” olarak tarım ekonomistleri istihdam edilmektedir.

Mezunların çalışabilecekleri bazı kurumlar şunlardır;

İlgili Bakanlıkların birimleri
Tüm Ticari ve Yatırım Bankaları
Şeker Fabrikaları A.Ş.
Tarım Satış kooperatifleri ve Birlikleri
Pankobirlik,
Tarım Kredi Kooperatifleri,
Üretici Birlikleri
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimleri
Devlet Planlama Teşkilatı
Devlet İstatistik Kurumu
Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı
Milli Prodüktivite Merkezi
İhracatı Geliştirme Merkezi
Ticaret Odaları
Ticaret Borsaları
Sanayi Odaları
İhracatçı Birlikleri
Tarımsal ilaç, gübre, yem ve tohumluk üretimi ve pazarlamasını yapan firmalar
Tarım ürünleri dış ticareti yapan firmalar
Mesleki Örgütler (ZMO, Ziraat Odaları Birliği)

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:16
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım Ekonomisi, ekonomi biliminin temel ilkelerini kullanarak tarımsal problemlere çözüm arayan bir bilim dalıdır. Dünyada Tarım Ekonomisi eğitimi genel olarak Ziraat Fakülteleri içinde yapılmaktadır. Tarım Ekonomisti; hem tarımın tarla bitkileri, bahçe bitkileri, hayvancılık, tarım ürünlerini değerlendirme gibi teknik konularını hem de ekonominin planlama, yönetim, finansman, muhasebe, işletmecilik, pazarlama gibi konularını bilmek durumundadır.
Belli ürünleri yetiştirmek üzere hangi tekniklerin uygulanacağını bilmek kesinlikle yeterli değildir. Tarım ekonomisti girdilerin hangi düzeyde uygulanması gerektiğini analiz eder, alternatif tekniklerin hangisinin daha ekonomik olacağına karar verir, işletmenin içinde bulunduğu koşulları ve kısıtlılıklarını göz önüne alarak hangi üretim dalına ne ölçüde yer verilmesi gerektiğini belirler. Bu çalışmaları yaparken geliştirilmiş bilgisayar programlarını kullanarak en iyi (optimum) çözüme ulaşır. Tarım işletmesinin muhasebesinin tutulması da bu etkinliklere eklenmelidir. Diğer bilgilerin yanısıra, Tarımsal Yayım ve Haberleşme, Kır Sosyolojisi bilgileri ile donatılan tarım ekonomistleri, bu sanayi kuruluşlarının çiftçilerle başarılı ilişkiler kurmalarında etkili olmaktadırlar. Ayrıca Tarım Ekonomistleri, tarım sektörünü geliştirmek, çiftçilerin yaşam düzeylerini iyileştirmek ve tüketicileri aşırı fiyat artışından korumak, tarımsal ürünler dışsatımını arttırmak amacıyla devletin uyguladığı plan ve programlar ile ilgilenirler. Tarım politikası diye tanımlanan bu alan tarım ekonomisinin makro düzeydeki başlıca dalıdır.
Tarım Ekonomisi eğitimi ülkemizde 55 yıllık bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de 1953 yılına kadar genel tarımsal öğretim yapan ziraat fakültelerimiz, 1953-54 öğretim yılından sonra bölüm sistemine geçmiştir. Bu geçişle birlikte ilk tarım ekonomisi eğitimine başlayan bölüm Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü olmuştur. Adnan Menderes Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü 1992 yılında fakültenin kuruluşuyla faaliyete başlamıştır. 1997 yılında Yüksek Lisans programı açılmıştır.
Tarım Ekonomisi Bölümlerinde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Tarım Ekonomisi Bölümü öğrencileri Zootekni, Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarım Makinaları gibi tarımın teknik alanlarındaki dersler yanında; Genel Ekonomi, Türkiye Ekonomisi, Tarım Ekonomisi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Tarım Politikası, Tarım İşletmeciliği, Tarım Muhasebesi, Tarımsal Kıymet Takdiri, Tarımsal Pazarlama, Tarım İşletmelerinin Analiz ve Planlaması, Tarım Hukuku, Tarım İşletmelerinin Finansmanı, Tarımsal Projelerin Hazırlanması ve Değerlendirilmesi, Kırsal Sosyoloji, Tarımsal Kooperatifçilik, Tarımsal Yayım ve Haberleşme, Ekonometri, Tarım ve Tarım Ekonomisi İstatistiği, Bilgisayar gibi dersler almaktadırlar. Ayrıca bazı derslerde bilgisayar başında uygulama da yapılmaktadır.
Lisans eğitimi sırasında öğrenciler çiftlikler, tarım ürünleri işleyen fabrikalar, araştırma kurumları gibi çok değişik birimlerde staj yaparak çalışmakta ve pratik bilgilerini artırmaktadırlar. Öğrenciler son sınıfta seminer sunmakta ve çoğu araştırma niteliğinde tez hazırlamaktadırlar.

Mr.Muhendis
02.02.2015, 22:16
Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü; tarım işletmeciliği, tarım politikası ve yayımla ilgili konularda lisans eğitimi veren bir yüksek öğretim birimidir. Bölüm eğitim-öğretim yanında Kahramanmaraş bölgesinde ve ulusal düzeyde tarım ekonomisine yönelik olarak ulusal (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, DSİ vb) ve uluslar arası kuruluşlar (Harper Adams University College, İngiltere, University Idaho, ABD) ile işbirliği içinde araştırma ve uygulama çalışmaları da yürütmektedir.

Bölüm 2000-2001 yılında lisans eğitimine başlamıştır. Bölümde halihazırda 4 öğretim üyesi (1 Profesör, 1 Doçent ve 2 Yardımcı Doçent) 3 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 7 öğretim elemanı bulunmaktadır. Bölümümüz öğretim üyeleri tarafından uluslararası ve ulusal dergilerde hakemlik ile dergi kurul üyeliği, ulusal ve uluslar arası kongre ve sempozyumlarda bilimsel ve teknik kongre üyeliği, il ve ulusal düzeydeki teknik kurullarda (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesi) ve üniversite içi bazı idari görevler başarıyla yürütülmektedir.

Deneyimli, güçlü, nitelikli bir eğitim-öğretim ve araştırma kadrosu, tamamlanmış alt yapısı ile Tarım Ekonomisi 1993 yılından bu yana Yüksek Lisans Programını başarı ile sürdürmektedir. 2013 yılında açılan Doktora Programı ile gerek bilimsel aktiviteler ve gerekse sosyal etkinlikler açısından aynı başarıyı daha da geliştirerek göstermektedir.

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:19
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 18 üniversitede 691 kontenjan açılmıştır.