PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sulama Suyu Miktarının Belirlenmesi

Mr.Muhendis
03.07.2010, 12:16
Bitkinin etkili kök derinliğindeki toprağın nemi sulama yapılacak düzeye indiğinde, topraktaki su seviyesinin tarlanın su tutma kapasitesine tamamlanmasıdır.

Bunu biraz açarsak; bitkinin etkili kök derinliği toprak neminden yararlandığı kök bölgesidir. Toprak nemi bitkinin yararlanabileceği seviyenin altına düştüğünde, sulama yapılması gerekmektedir. İşte sulama yaparak topraktaki su seviyesini tarlanın su tutma kapasitesi seviyesine getirmek için gerekecek miktar, sulama suyu miktarıdır. Sulama suyu miktarı bu esastan hareketle belirlenir.

Kaynak : Yayçep

nkon
12.07.2010, 19:40
teşekkür

alitanrıkulu
25.08.2011, 14:11
bu yıl şebin-bilecik ceviz ektim.sulamayı 1 eylülden sonra bırakmamı söylüyorlar.bu bilgi doğrumu?teşekkürler

mustafaneta
27.05.2012, 00:28
sulama olmassa olmaz :/ inşallah öyle şey olmaz

tenisci61
07.06.2012, 19:19
çok saygıdeğer forum arkadaşları çatı katında 15 m2 sera yaptım domates salatalık ve biberler var.her sabah 10 litre ve bazı akşamlarda 10 litre olmak üzere püskürtücü ile saksıları sulamaktayım.saksıların dibinde her zaman iki parmak su var...aceba doğrumu yapmaktayım.bitkilerim neşeyle büyüyor.bu sulama doğrumu aceba...:icon_eek:

Mr.Muhendis
08.06.2012, 09:23
çok saygıdeğer forum arkadaşları çatı katında 15 m2 sera yaptım domates salatalık ve biberler var.her sabah 10 litre ve bazı akşamlarda 10 litre olmak üzere püskürtücü ile saksıları sulamaktayım.saksıların dibinde her zaman iki parmak su var...aceba doğrumu yapmaktayım.bitkilerim neşeyle büyüyor.bu sulama doğrumu aceba...:icon_eek:

Merhaba,

Saksı altlığında çok fazla su kalıyorsa sulamaya biraz ara vermeniz iyi olur.

mithatt
20.06.2012, 16:36
küçük bahçelerde damala sulama yapmak çok avantajlı. www.gardenbahce.com dan sulama aparatlarını aldım 2 gün içinde geldi evin önündeki çiçekleri ve kendi yetiştirdiğim sebzelerimi artık damla sulama ile suluyorum sudan da tasarruf ediyorum zamandan da