Tarım Bilgi Paylaşım Forumu

Tarım Bilgi Paylaşım Forumu (http://www.ziraatciyiz.biz/index.php)
-   Tarımsal Yapılar ve Sulama (http://www.ziraatciyiz.biz/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Biyosistem Mühendisliği Nedir (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=4308)

Mr.Muhendis 23.06.2010 11:26

Biyosistem Mühendisliği Nedir

Biyosistem mühendisliğinin/biyosistem mühendisinin tanımı şu şekildedir:
Biyosistem mühendisliği, mühendislik bilimi ve tasarımının biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirildiği bir mühendislik disiplinidir.

Biyosistem mühendisi bir sistem mühendisidir. Sistem mühendisi, doğa ve insan tarafından gerçekleştirilmiş sistemlerin analizi, tasarımı ve değerlendirilmesiyle uğraşır.

Biyosistem mühendisi, biyolojik tabanlı sistemler üzerine eğitim görür ve bu eğitim ekipmanlar (alet ve makineler), malzemeler, süreçler ve insan boyutu üzerine kuruludur.

Ayrıca bakınız:

Mr.Muhendis 07.07.2013 11:22

2013-2014 yılı itibariyle Biyosistem Mühendisliği Bölümü bulunan toplam 9 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 3 tanesi 2012 yılında kontenjanları dolduramamış, 2 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Bozok, Kahramanmaraş Sütçü İmam ve Gaziosmanpaşa Üniversiteleri

Yeni açılan üniversiteler: Adnan Menderes ve Iğdır Üniversiteleri

Mr.Muhendis 15.07.2014 16:16

Biyosistem Mühendisliği lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

http://i.imgur.com/Il1UEw7.png

roxis 09.08.2014 06:12

İYİ GÜNLER GAZİOSMANPAŞADA BU SENE OKUYACAĞIM İNŞALLAH BU BÖLÜMÜ UMARIM ÖNÜ AÇIKTIR VE İLERDE PİŞMAN OLMAM AYRICA DOLMADI YAZIYO EVET DOĞRU AMA ÖĞRENCİ İŞLERİNİ ARADIĞIMDA DOLDU DEDİLER BUNUNLA İLGİLİ KESİN Bİ BİLGİNİZ VARSA BURAYA YAZARSANIZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER

Mr.Muhendis 09.08.2014 09:24

Alıntı:

roxis´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 24259)
İYİ GÜNLER GAZİOSMANPAŞADA BU SENE OKUYACAĞIM İNŞALLAH BU BÖLÜMÜ UMARIM ÖNÜ AÇIKTIR VE İLERDE PİŞMAN OLMAM AYRICA DOLMADI YAZIYO EVET DOĞRU AMA ÖĞRENCİ İŞLERİNİ ARADIĞIMDA DOLDU DEDİLER BUNUNLA İLGİLİ KESİN Bİ BİLGİNİZ VARSA BURAYA YAZARSANIZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER

Merhaba,

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği bölümü bu yıl 36 kişilik kontenjan açmış. Sadece 4 kişi yerleşmiş. ÖSYM verileri bu şekilde olduğunu söylüyor.

Mr.Muhendis 02.02.2015 22:23

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü

Biyosistem bölümünde 8 profesör, 3 doçent, 3 yardımcı doçent ve 4'ü doktorasını tamamlamış 9 araştırma görevlisinden oluşan toplam 23 öğretim elemanı görev yapmakta olup, bölümümüz 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Biyosistem mühendisliği bölümünün temel amacı, biyosistem mühendisliği, tarım, gıda ve biyomas üretimi gibi biyolojik tabanlı sistemlere ait problemlerin çözümünde, mühendislik prensiplerinin ve mühendislik bilimi ve tasarımının biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirmede başarı ile görev alabilecek, yaratıcı, problem çözmede sistematik yaklaşıma sahip, mesleki etik bilincine, sorumluluğuna ve lider özelliklerine sahip, bilimsel ve çok boyutlu düşünebilen öğrenciler yetiştirmektir. Bunun yanısıra, biyosistem mühendisliği, biyolojik materyallerin üretimi, işlenmesi veya gıda imalatı konularına yeni mühendislik teknolojilerinin uygulanmasında karşılaşılacak temel problemleri ve gelişmeleri imalat sektörü ile birlikte sahiplenerek, bilimsel ve teknik çözümler üretmek, Ar-Ge projeleri hazırlamak ve sonuçlarının uygulamaya aktararak ülkemizde bu konulardaki bilgi ve teknoloji ithalini azaltmaya yönelik araştırmalar yürütmektir.

Mr.Muhendis 02.02.2015 22:27

Bozok Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü

Biyositem Mühendisliği eğitiminin lisans düzeyinde başladığı ve yaygın olarak uygulandığı ülke ABD'dir. Bu ülkede "Biosystems Engineering" vb. biyo-türevi mühendislik alanlarında ABET tarafından akredite edilmiş 49 bölüm / program bulunmaktadır. Bunlardan 18 tanesi "Biosystems Engineering" ya da "Biological Systems Engineering" adımı taşıyan programlardır.

Türkiye için ise bu henüz yeni bir alandır. Şu an Uludağ, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Namık Kemal, Gaziosmanpaşa, Niğde, Yüzüncü Yıl, Erciyes, Uluslararası Kıbrıs, Giresun, Bingöl ve Adıyaman Üniversitelerinde Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültelerinde benzeri bölümler bulunmaktadır.

Bölümün temel amacı hassas tarım, tarımda güç ve enerji, yenilenebilir enerji kaynakları, kırsal kalkınma ve sürdürülebilirlik, hasat sonrasıişlemler, tarımsal yapılar ve çevre, hayvansal üretim teknolojileri, toprak ve su, kırsal kalkınmada mühendislik, otomasyon bilgi teknoljileri, robot teknolojileri, görüntü işleme ve coğrafi bilgi sistemleri gibi konularda öğrencilerin bilgi edinmesini sağlamaktır.

Mezun olan öğrenciler Kamu Kurumlarında (İl Özel İdaresi, DSİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Belediye) memur olarak, Üniversiteler öğretim elemanı olarak; Tarım makinaları sanayisinde, Tarımsal danışmanlık kuruluşlarında, Kamu ve özel bankalarda, Sulama-Drenaj firmalarında, Tarıma dayalı uluslararası şirketlerde, Gıda ve hayvancılık sektöründe iş imkanı bulabilmektedirler.

Mr.Muhendis 02.02.2015 22:28

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü

Biyosistem Mühendisliği Bölümü 2011 yılında kurulmuş olup, bölümde; 1 Profesör, 4 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 1 Öğretim görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplamda 8 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

2011 yılından itibaren devam eden lisans programında 75, yüksek lisans programında 18 ve 2013 yılından itibaren devam eden doktora programında 1 öğrenci eğitim görmektedir.

- Mühendislik birimlerinin geniş kapsamlı olarak biyolojik sistemlere ve süreçlere uygulanmasını içeren bir mühendislik dalıdır.

- Biyolojik tabanlı sistemler üzerine eğitim verilen ve buna göre, biyoloji, çevre ve tarım bilimlerinin bütünleştirildiği bir mühendislik disiplinidir.

- Genel olarak Tarımsal Yapılar ve Sulama ile Tarım Makineleri bölümlerinin birleşiminden oluşmuştur.

Çalışma Konuları

– Hassas tarım teknikleri

– Enerji ve makinalar

– Bitkisel ve hayvansal üretimde mekanizasyon uygulamaları

– Hasat sonrası mekanizasyon uygulamaları

– Tarımsal yapılar

– Arazi ve su kaynaklarının geliştirilmesi

– Kırsal alanın geliştirilmesi

İş Olanakları

- Bakanlık kuruluşları, Belediyeler, diğer kamu kurum ve kuruluşları, tarıma dayalı irili-ufaklı sanayi kuruluşları, Tarım işletmeleri, Birlikler ve Odalar.

- Başta toprak, tohum, gübre, ilaç, sulama, yem, gıda, peyzaj, hayvancılık, zirai alet ve makine konularındaki özel işletmeler.

- Bölümden mezun olan öğrenciler bunların yanında; mezuniyet sonrası eğitimlerine devam ederek Üniversite ve araştırma kurumlarında araştırmacı veya akademisyen olabilmektedir.

- Biyosistem Mühendisleri; Zirai danışmanlık büroları ve laboratuvarları açma, özel işletmeler kurma ve kendi tarımsal faaliyetlerini yapma imkânlarına da sahiptirler.

Mr.Muhendis 02.02.2015 22:31

Gaziosman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü

Biyosistem mühendisliği; mühendislik bilimlerinin biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirildiği bir mühendislik disiplinidir. Biyosistem mühendisliği, tarım, gıda ve biyomas üretimi gibi biyolojik tabanlı sistemlere ait problemlerin çözümünde, mühendislik prensiplerinin tasarımı ve uygulanmasıdır. Biyosistem mühendisi ana materyali olan biyolojik malzemenin üretimi, işlenmesi değerlendirilmesi ve korunması gibi süreçlerle ilgilenir.

Biyosistem Mühendisliği Bölümünün Amacı; Temel tarımsal üretimde ve diğer biyolojik tabanlı ürünlerin elde edilme işlemlerinde kullanılan makineler, cihazlar, yapılar, kontrol sistemleri, bilgisayar sistemlerinin ana çalışma prensipleri, tasarımları, yapımı, kullanımı konusunda gerekli mühendislik, malzeme, tarım bilgilerini edindirmeye yönelik dersler ve uygulamalar desteğinde donanımlı mühendisler yetiştirmektir.

Bölüm bünyesinde dört farklı bilim dalı bulunmaktadır;

• Arazi ve Su Kaynakları
• Tarımsal Yapılar
• Tarımda Enerji Sistemleri
• Tarımda Makine Sistemleri

Yetkiler ve İş Olanakları
Biyosistem Mühendisliği Lisans Programında eğitimini tamamlamış bir mühendis aşağıdaki konularda yetki sahibi olabilmektedir.
• Sulama sistemlerinin projelendirilmesi ve uygulanması,
• Arazi ve su kaynakları kalite izleme ve değerlendirmesi,
• Tarımsal üretim amacıyla kullanılan her türlü yapı, barınak ve tesisin projelenmesi, yapımı ve işletilmesi,
• Tarım ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar olan süreçler için gerekli makine ve tesislerin tasarımı, projelenmesi, yapımı ve işletilmesi,
• Biyosistemlerle ilgili güç ve enerji kaynaklarının kullanımı ve korunması,
• Sürdürülebilir tarımsal üretimin gerçekleştirilmesi.

Mr.Muhendis 02.02.2015 22:31

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü

Bölüm Misyonu

Tarım makinaları konusunda var olan problemleri görebilen ve bunlara çağdaş çözümler getiren, gerektiğinde almış olduğu bilgilerini çözüm aranan başka alanlarda da kullanabilen, sorgulayan, analitik düşünebilen, uluslar arası çalışmaları izleyebilen, toplumda saygın ve söz sahibi, kendine güveni tam, mesleğini seven ve alanında aranan elemanlar yetiştirmek, tarıma ve tarım makinaları sanayine ileri teknik ve çağdaş teknolojiler kazandıran konularda araştırmalar yapmak ve kaliteli hizmet üretmek, alanındaki diğer kuruluşlar içerisinde ilk sıralarda yer alarak önderlik görevi üstlenmektir.

Bölüm Vizyonu

Ülkemiz, Bölgemiz ve İlimizde tarımsal mekanizasyonunun gelişmesine çağdaş çözümlerle katkıda bulunan, en modern eğitim ve öğretim tekniklerini kullanarak; ulusal ve uluslararası düzeyde benzer eğitim veren kurumlar arasında ön sıralarda yer alan, ülkemiz tarımının mekanizasyonu ile ilgili konularına ve tarım makinaları sanayine yön veren ve bu alanda var olan problemlere çözümler getiren, bilgilerini dünyanın her yerinde kullanabilen; yenilikçi, atılımcı, araştırıcı ve çözümleyici elemanlar yetiştiren, yapmış olduğu araştırma ve hizmetlerle üreticilere ve sanayi kuruluşlarına yol gösteren bir bölüm olmaktır.

Forum saati GMT +2 olarak ayarlandı. Şu Anki Saat: 01:51