Tarım Bilgi Paylaşım Forumu

Tarım Bilgi Paylaşım Forumu (http://www.ziraatciyiz.biz/index.php)
-   Genel Konular (http://www.ziraatciyiz.biz/forumdisplay.php?f=42)
-   -   2019 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=13458)

Mr.Muhendis 14.11.2018 12:58

2019 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

2019 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://upload.ziraatciyiz.biz/images...0/09/8KDeq.gif 2018 yılı Kasım ayı ortalarına geldiğimiz şu günlerde hala sınavla ilgili duyuru yapılmadı. Yeni yıla çok kısa bir süre kaldığı için 2018 yılında sınav yapılması ihtimali düşük görünüyor.

2019 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Bir meslektaşımızın konuyla ilgili yorumu:
Alıntı:

hakanzep´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30798)
Arkadaşlar ben cimer e yazdım konu ile ilgili geri dönüşte mevzuat değişikliği üzerinde çalışıldığı için henüz tarih veremiyorum fakat 2019 yılı içerisinde olması hususunda çalışma yaptıklarını yazmış kar.ilgilenen arkadaşlara duyurusunda.

Önceki sınavın konusuna buradan bakabilirsiniz. Konu içerisinde kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. Bakınız: 2017 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Sınav tarihleri tahmini olup 2017 yılı tarihleri göz önüne alınarak yazılmıştır.

Başvuru Tarihleri: Ağustos 2019 (en geç saat 17.00'ye kadar) https://aday.ankara.edu.tr internet adresinden müracaat edilecektir.

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: Ağustos 2019

Sınav Ücreti: 60 TL

Sınav Giriş Belgeleri: Eylül 2019 (Herhangi bir onaylatma işlemi yapılmayacaktır.)

Sınav Tarihi: Ekim 2019

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Sonuçları İlanı: Kasım 2019

Kimler Başvuru Yapabilir ?:
Alıntı:

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,
Yönetmeliğin tamamına buradan bakabilirsiniz.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Alıntı:

tugse´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 21613)
Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş.

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

Alıntı:

musabican´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 20496)
ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

emrekara 11.01.2019 01:27

Bayilik için Bölüm

Merhaba ,

Ben Tohumculuk Bölümü 2.Yıllık Üniversite bölümü mezunuyum. Acaba sınava girebilir miyim

Mr.Muhendis 11.01.2019 08:50

Alıntı:

emrekara´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30746)
Merhaba ,

Ben Tohumculuk Bölümü 2.Yıllık Üniversite bölümü mezunuyum. Acaba sınava girebilir miyim

Merhaba,

Bitki sağlığı ile ilgili ders(ler) aldınız mı?

Kubraatmaca 12.01.2019 00:56

Sınav başvurusu nasıl ve nereden yapılıyor?

tugberkozen 13.01.2019 12:00

Merhaba, sınav ile ilgili ankara üniversitesi aday başvuru panelinde henüz bir başvuru ekranı açılmış değil, bu konu kaynağını nereden almaktadır ? Sınav ayı belirtmişsiniz ancak tarihi yok. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Mr.Muhendis 14.01.2019 08:12

Merhaba,

Alıntı:

Kubraatmaca´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30753)
Sınav başvurusu nasıl ve nereden yapılıyor?

Alıntı:

tugberkozen´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30754)
Merhaba, sınav ile ilgili ankara üniversitesi aday başvuru panelinde henüz bir başvuru ekranı açılmış değil, bu konu kaynağını nereden almaktadır ? Sınav ayı belirtmişsiniz ancak tarihi yok. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Alıntı:

Sınav tarihleri tahmini olup 2017 yılı tarihleri göz önüne alınarak yazılmıştır.
Konuda bu şekilde bilgi notu yer almaktadır. Ayrıca, bir meslektaşımızın yorumu da yine orada görünmektedir.

gurgenk 25.01.2019 16:07

güncel çalışma kitabı

bkü sınavı için güncel bir çalışma kitabı var mı ?

Mr.Muhendis 28.01.2019 08:11

Alıntı:

gurgenk´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30793)
bkü sınavı için güncel bir çalışma kitabı var mı ?

İlk mesajda bununla ilgili bilgilendirme var.

Çiftçiyizz 12.02.2019 19:04

Merhabalar Fitopatoloji dersi alan önlisans tarım mezunu ilaç bayiliği sınavına girebilir mi?

Mr.Muhendis 13.02.2019 08:37

Alıntı:

Çiftçiyizz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30803)
Merhabalar Fitopatoloji dersi alan önlisans tarım mezunu ilaç bayiliği sınavına girebilir mi?

Merhaba,

Girebilir.

Forum saati GMT +2 olarak ayarlandı. Şu Anki Saat: 06:18