Tarım Bilgi Paylaşım Forumu

Tarım Bilgi Paylaşım Forumu (http://www.ziraatciyiz.biz/index.php)
-   Ziraat Mühendisi İş İlanları (http://www.ziraatciyiz.biz/forumdisplay.php?f=83)
-   -   Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Hakkında (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=11001)

Ziraat Uzmanı 24.06.2013 15:11

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Sitemizde zaman zaman görüyorum Tarımsal Danışmalık ve Yayım Sertifikası'nı kiraya vermek isteyenler veya bu belgeyi bir danışman firmalarda çalışmak için kullananlar var. Bu şekilde çalışan veya çalışmak isteyen arkadaşlara bir kaç şahsi önerim olacak:

Arkadaşlar bu belgenin kiralanmaması gerekiyor, nasıl eczacılık diplomaları artık kiraya verilmiyorsa bu sertifikalarda kiraya verilmiyor. Aksi taktirde hem sertifikanız iptal olur hemde cezai işlem görme durumunuz olabilir her ne sebepten dolayı ne olursa olsun sakıncalıdır. Bazı arkadaşların "sertifikalar boş boş duruyor" dediğini duyuyor gibiyim :) Buna da geleceğim.

Diğer bir konu ise şu: bazı danışmanlık firmaları bu sertifikalara ihtiyaç duyuyor daha doğrusu sertifikalı ziraat mühendislerine ihtiyaç duyuyor. 1500 tl civarında ücret verilerek hem sertifikalarını değerlendiriyorlar hemde çalışan ziraat mühendisine 70 ile 90 arasında üretici veriliyor ve bu çiftçilerle yıl boyunca iletişim halinde olmanız gerekiyor. Zaten vermiş oldukları 1500 tl de KOSGEB in Nitelikli Eleman Desteği kapsamından tedarik ediliyor yani ceplerinden çıkan para çok az miktar oluyor, yani ZM'nin maaşını KOSGEB vermiş oluyor.Demem şudur ki; TZMO'sının belirlediği ziraat mühendisleri askeri ücreti en az 2500tl civarında iken siz 1500tl civarı alıyorsunuz. Bunu her firma yapmıyor tabi, doğru olan firmayı bulmak sizin elinizde.

"Madem bu sertifikalar ne işe yarayacak"?

Arkadaşlar bu sertifikalarınızı çok iyi değerlendirebilirsiniz ben bur da birine örnek vereceğim. Bu belgelerle sizde danışmanlık ofisi açıp bur da sadece danışmanlık değil aynı zamanda tarımsal projelerde yazabilirsiniz. Tabi bu işi bir kaç arkadaş olmalısınız. Her üretici ile 600 tl yıllık sözleşme yapacaksınız, ve kaç tane üretici bulursanız o kadar da alacağınız ücret değişecektir. üreticileri de nereden bulacaksınız? Bunun için de yardımcı olmaya çalışırım. Danışmanlık firması açmak için maddi sıkıntısı olanlara hibe ve teşviklerde mevcut.

Özetle;
Emek verip aldığınız sertifiklarınızı en iyi şekilde değerlendirin, emeğinizi kiraraya vermeyin çöpe atmayın, ancak bu şekilde mesleğimiz önem taşıyacaktır.

Sorularınızı yazabilirsiniz:a025:

safe88 05.07.2013 16:08

daha detaylı bilgi veriri misiniz

partenocarpi 05.07.2013 18:05

Seracılık alanında sertifikam var ve Ziraat teknikeriyim.iş bir firmada şirkette seracılık üzerine iş bulamadım...
Kendim serbest tarım danışmanlığı yapmayım dedım bu seferde bölgemde Doğu da ve Güneydoğu da seracı üretici bir elin parmaklarını geçmiyor...İşimiz kolay değil.

Ziraat Uzmanı 05.07.2013 19:07

Merhaba partenocarpi,

Öncelikle seracılık alanı günümüzde gittikçe artan bir ranta sahip bu yüzden seracılık geleceği olan bir meslek. Özellikle topraksız tarım günümüzde artan bir eğilim göstermekte.
Siz bu belgenizle bir danışmanlık firması açıp burada yanınıza bir kaç arkadaş ile birlikte başka alanlarda da danışmanlık yapabilirsiniz ,ayrıca kendi bölgenizden ayrılmak durumunda kalacaksınız çünkü bahsettiğiniz bölgeler de seracılık biraz az yapılıyor bunun için yoğun olarak yapılan bölgelere kaymanız gerekecektir.

sabır 25.07.2013 11:17

tarım danışmanlık sınavı

hocam bu tarım danışmanlık sınavı aralıkta yapılacakmı ? başvurular ? zamanı herhangi bir bilginiz varmı acaba

Mr.Muhendis 25.07.2013 11:20

Alıntı:

sabır´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 21170)
hocam bu tarım danışmanlık sınavı aralıkta yapılacakmı ? başvurular ? zamanı herhangi bir bilginiz varmı acaba

Henüz kesin bir bilgi yok.

bayram_yolcu 29.07.2013 20:32

hocam ben ıkı yıllık bahçe bitkileri mezunuyum danısmanlık sertıfıkasını kazandım . ben sımdı kendı memleketımde tek basıma danısmanlık bürosu aça bılırmıyım . eger açabılırsem çıftçıyı ben mı bulacam yoksa zıaat odasımı verecek teşekkur ederım

Ziraat Uzmanı 29.07.2013 21:30

Alıntı:

bayram_yolcu´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 21281)
hocam ben ıkı yıllık bahçe bitkileri mezunuyum danısmanlık sertıfıkasını kazandım . ben sımdı kendı memleketımde tek basıma danısmanlık bürosu aça bılırmıyım . eger açabılırsem çıftçıyı ben mı bulacam yoksa zıaat odasımı verecek teşekkur ederım

Merhaba Bayram Bey,

Kendınız ofıs acıpta calısabılecegınız gıbı serbest olrak da calısabılırsınız. Uretıcılerı kendınız bulmanız gerekmekte.

Majestiga 02.08.2013 18:37

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasını alarak aynı büroda hem danışmanlık hemde bir kısmını Zirai ilaç bayiliği yaparak hizmet verilebilir mi?

Ziraat Uzmanı 03.08.2013 07:39

Alıntı:

Majestiga´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 21375)
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasını alarak aynı büroda hem danışmanlık hemde bir kısmını Zirai ilaç bayiliği yaparak hizmet verilebilir mi?

Merhaba,
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Tarımsal Danışmanlık yapacağınız ofis/büro ile ilgili yönetmelikteki kararaların yaptırımı ile zirai ilaç bayii kararlarının yaptırımları farklıdır. Zirai ilaç bayiisinin yaptırımları daha fazladır. Demem odur ki Danışmanlık bürosunda zirai ilaç satabilmeniz kolay olduğunu varsayarsak, zirai ilaç bayiisinde ise danısmanlık yapmanız daha zordur. Tabi bunlar varsayımlar. Her iki Yönetmeliği incelediğim kadarıyla her ıkı işide aynı ikamette yapılmayacağı hususu yer almadığını farkettim, zaten ikiside farklı alanlar olduğu için böylede olmalıdır. Ama TTK(Türk ticarek kanunu)nu da gözatmak gerekir çünkü her ikiside işletmedir. Size tavsiyem öncelikle il/ilçe tarım müd, sormanız eğer yeterli cvap alamaz iseniz il ticaret odasına sorunuz.Muhtemel olrak buralardan size gereken cevabı vereceklerdir. Aldığınız cevapları formumuzda paylaşırsanız bizde memnun kalırız.BİLGİ PAYLAŞTIKÇAK GÜZELDİR.

Saygılarımla

Forum saati GMT +2 olarak ayarlandı. Şu Anki Saat: 11:24