PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
20.09.2012, 16:38
Kaman Meslek Yüksekokulu 1998-1999 yılında Hacettepe Üniversitesi bünyesinde eğitim ve öğretime başlamıştır.

Kuruluş aşamasında Teknik Programlar Bölümüne bağlı Gıda Teknolojisi, İnşaat, Mermercilik ve Sondajcılık Programları açılmış, 2002-2003 yılından itibaren ise MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirmesi Projesi, kapsamında Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümüne öğrenci alınmıştır. Okul 2003 yılında Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi arasında yapılan protokol gereği Gazi Üniversitesi bünyesine geçerek öğretim faaliyetine devam etmiştir.2006 yılında Ahi Evran Üniversitesi'nin kurulmasıyla bugünkü durumuna gelmiştir.

Kaman Meslek Yüksekokulu çok kısa zamanda gelişerek yeni bölümleri eğitim öğretime açmıştır. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 1. ve 2.öğretim toplam 18 programda faaliyetlerini sürdürmekte olan yüksekokulumuzda toplam 2.092 öğrenci eğitim-öğretime devam etmektedir.

Kaman Meslek Yüksekokulu farklı yerlerde bulunan iki binası toplam 38 derslik ile hizmet vermektedir. Hirfanlı binası, Kaman- Hirfanlı yolu üzerinde; TOKİ binası ise Kaman Sarıuşağı mahallesinde yer almaktadır.

Okulumuzda rektörlükçe görevlendirilenler dâhil olmak üzere toplam 50 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Çok yakın bir zamanda yapılacak atamalarla bu sayı daha da artacaktır. Bugün bünyemizde 1 Doçent, 3 yardımcı doçent de görev yapmaktadır.

Ülkemiz meslek yüksekokullarında yaklaşık 70 öğrenciye bir öğretim elemanı düşerken, bizim okulumuzda yaklaşık 40 öğrenciye bir öğretim elemanı düşmektedir. Bu oran üniversite lisans programlarından da daha iyi seviyededir. Bu bizim Kaman Meslek Yüksekokulumuza yani öğrencilerimize verdiğimiz önemin bir göstergesidir.

Yüksekokulumuzda bilgisayar dersleri uygulamaları için toplam 45 adet PC'den oluşan 2 adet PC Laboratuarı, Gıda Teknolojisi Programı için Gıda Kimyası ve Gıda Mikrobiyolojisi Laboratuarları, Sondajcılık Programı için Teknik Çizim uygulamalarının yapılabileceği çizim laboratuvarı, su sondaj makinesi ekipmanlarının bulunduğu atölye bulunmaktadır. Hirfanlı ve TOKİ binalarında toplam 6 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Kredi Yurtlar Kurumu (Yurtkur) tarafından kız ve erkek öğrencilerin barınma ihtiyaçları için yeterli kapasitede yurt bulunmakta ve kafeterya hizmetleri verilmektedir.

DGS Sınavı ile 4 Yıllık Fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

Eğitim dili Türkçe'dir.

Web Sitesi: http://kamanmyo.ahievran.edu.tr

Fax : +90 386 712 64 50
Tel : +90 386 712 64 49 / + 90 386 712 79 93