PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niğde Üniversitesi Tarımsal Genetik Mühendisliği Programı

Mr.Muhendis
14.09.2012, 12:29
Bu lisans eğitim programının amacı, öğrencilerin güçlü matematik, kimya, biyokimya, biyoloji, istatistik, sitogenetik, genetik ve moleküler genetik temeli üzerine makro ve mikro bitkisel üretim teknikleri, kültürel işlemler, tarımda sorun olarak ortaya çıkan ve ıslahla çözüme ulaştırılabilecek konular (biyotik ve abiyotik stres, organik tarım vb.), bitki ıslahının temelleri, populasyon genetiği, anaç ıslahı, meyve ıslahı, melezleme ıslahı, moleküler yöntemler, biyo-informatik ve seçmeli alan dersleri ile ilgili sektörlere yönelik olarak yetiştirilmeleridir. Bölümün kurulma aşamalarının ve öğretim elemanı kadrosunun tamamlanmasından sonra hayvan ıslahına yönelik ikinci bir eğitim programı açılabilecektir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Bu programı bitiren lisans mezunları, bazı üniversitelerde bulunan Tarımsal Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği ve Biyomühendislik Bölümlerinde sağlam tarım ve genetik temeli ile yüksek lisans yapma olanağı bulacaktır.

maz
07.10.2014, 14:25
Normal bir ziraat fakültesinden(ben ege/bahçe) mezun kişinin yüksek lisans vb ile tohum-genetik-ıslah çalışması ile bu fakülteden çıkıp aynı dalda ilerlemesi ne kadar farklıdır acaba?özel sektörde farklı bir algı oluşturur mu?

Mr.Muhendis
07.10.2014, 15:20
Normal bir ziraat fakültesinden(ben ege/bahçe) mezun kişinin yüksek lisans vb ile tohum-genetik-ıslah çalışması ile bu fakülteden çıkıp aynı dalda ilerlemesi ne kadar farklıdır acaba?özel sektörde farklı bir algı oluşturur mu?

Bana göre hiç bir farkı yok. Resmi olarak da şu an için fark yok. Kişinin kendisi de bitiyor. Çok iyi yerde okuyup bomboş bitiren onlarca insan var. Özel sektörün istediğini verdikten sonra mezun olduğunuz yerin önemi yok.