PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niğde Üniversitesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Programı

Mr.Muhendis
14.09.2012, 12:26
Bu lisans programında botanik, zooloji, matematik, istatistik fizik, kimya, anatomi-fizyoloji, ekoloji ve genetik gibi temel bilimlerin üzerine toprak, tarım ekonomisi, tarımsal mekanizasyon, bitkisel üretim (tarla-bahçe), sulama-drenaj, tarımsal yapılar, barınak planlama, sürdürülebilir tarım teknikleri, organik tarım, çayır-mera yönetim gibi temel ziraat dersleri yanında hayvan yetiştirme ve ıslahı; büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, arıcılık; hayvan sağlığı, hayvan besleme, yemler bilgisi ve yem teknolojisi; üreme biyolojisi ve üreme teknolojileri, hayvan refahı, çevre ve atık yönetimi, ürün kalitesi, ürün işleme ve teknolojileri ile çiftlik yönetimi ve işletmecilik konuları yer almaktadır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Bu programda, üretimde teknoloji seçimi ve teknoloji kullanımına ilişkin temel bilgilerin verilmesi, üretimde kaynak koruyucu uygulamaların yaygınlaştırılmasını, üretim maliyetlerinin düşürülmesini ve üretim sürecinin optimizasyonunu sağlayacaktır.

Bu programın teorik eğitiminde; zooloji, matematik, fizik, kimya, anatomi-fizyoloji, mikrobiyoloji, agro-ekoloji ve genetik gibi temel bilimlerin üzerine toprak, tarım ekonomisi, tarımsal mekanizasyon, bitkisel üretim (tarla-bahçe), sulama-drenaj, tarımsal yapılar, barınak planlama, çiftlik planlama, sürdürülebilir tarım teknikleri, organik tarım, istatistik, çayır-mera yönetim gibi temel tarım dersleri yanında büyükbaş hayvan yetiştirme ve ıslahı; hayvan sağlığı, hayvan besleme, yemler bilgisi ve yem teknolojisi; üreme biyolojisi ve üreme teknolojileri, ürün kalitesi, ürün işleme ve teknolojileri, ile çiftlik yönetimi ve işletmecilik (planlama ve proje hazırlama, muhasebe, pazarlama, hayvancılık işletme ekonomisi, hayvancılık işletmelerinde yönetim ve organizasyon, çiftlik kurulumu ve fizibilite) konuları yer almaktadır.