PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zirai İlaç Bayiliği Belgesi Ne Kadar Süre Geçerli

Tarım790
12.09.2012, 13:36
Zirai ilaç bayiliği sınavına girip başarılı olursam, hemen zirai ilaç bayiliği yapmam gerekirmi? Sınavda başarılı plduğumu belirten bu belgeyi şimdi kullanmıyıp birkaç yıl sonra kullansam olurmu? Kısacası bu sınav sonuç belgesi ömür boyu geçerlimi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Mr.Muhendis
15.08.2013, 11:18
Bu soruyu ben de merak edip arama yaptım ve bu konuya geldim. :)))

Kazanır kazanmaz bayi açmanız gerekmiyor. Bir süre sonra da bayi açabilirsiniz. Ancak, hiç bir yerde (yönetmelikler vs.) bu belgenin ne kadar süre geçerli olduğu yazmıyor. Örneğin; danışmanlık sertifikası 3 yıl geçerlidir. Sürenin sonunda vize yaptırmak gerekir. Bayilik belgesi için böyle bir şey belirtilmemiş. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nü arayıp öğrenmek gerekiyor. Öğrenirsem konuya not düşeceğim.

sametkdeniz
17.08.2013, 14:30
Merhaba... Danışmanlık sertifikası için 3 yıl geçerlilik süresi var diyorsunuz bunun sonunda tekrar sınava mi girilecek? (vize meselesini anlamadım da)

Mr.Muhendis
17.08.2013, 14:35
Merhaba... Danışmanlık sertifikası için 3 yıl geçerlilik süresi var diyorsunuz bunun sonunda tekrar sınava mi girilecek? (vize meselesini anlamadım da)

Merhaba,

Sertifikayı aldıktan sonraki 3 yıllık süreçte en az 3 tane alanınızla ilgili kongre, konferans, eğitim, seminer vs.ye katılmanız ve bunu belgeyle ispat etmeniz gerekiyor. Bu belgelerle birlikte il müdürlüğüne gittiğinizde süreyi uzatıyorlar. Müdürlükteki görevli bana bu şekilde söylemişti. Bir değişiklik olup olmadığı konusunu araştırmadım.

Mr.Muhendis
19.09.2013, 10:43
Bu soruyu ben de merak edip arama yaptım ve bu konuya geldim. :)))

Kazanır kazanmaz bayi açmanız gerekmiyor. Bir süre sonra da bayi açabilirsiniz. Ancak, hiç bir yerde (yönetmelikler vs.) bu belgenin ne kadar süre geçerli olduğu yazmıyor. Örneğin; danışmanlık sertifikası 3 yıl geçerlidir. Sürenin sonunda vize yaptırmak gerekir. Bayilik belgesi için böyle bir şey belirtilmemiş. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nü arayıp öğrenmek gerekiyor. Öğrenirsem konuya not düşeceğim.

Belgenin geçerlilik süresi konusunda bilgi edindim. Mevcut mevzuatlara göre bu konuda bir bilgi bulunmuyor. Belgenin süresi 1, 3 yıl veya ömürlüktür, diyemiyoruz. Aynı şekilde belgeyi hemen kullanın yoksa iptal olur, da diyemiyoruz. Tabi, ileriki süreçte ne olur bilinmez.