PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bozdoğan Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programı

Mr.Muhendis
26.08.2012, 10:20
ÖĞRENCİ KONTENJANI: 50

ÖĞRETİM TÜRÜ: Örgün Öğretim

ÖĞRENCİ ALINAN MESLEK LİSESİ DALLARI: Su Ürünleri Meslek Lisesi, Lise Mezunu

ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI (ÖSS) PUAN TÜRÜ: Sınavsız Geçiş, EA (Eşit Ağırlık)

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLEN FAKÜLTE: Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Öğretmenliği

PROGRAMIN TANIMI: 5. seviye mesleki ve akademik yeterlilikleri kazandırmayı amaçlayan bir ön lisans programıdır.
PROGRAMIN ÖNEMİ:
Artan dünya nüfusuna karşın bilinçli insanların sağlıklı beslenmeye daha da önem verdiği bir durumda gözlerin beyaz ete çevrilmesi kaçınılmayacak bir durum oluşturmaktadır. Hayvansal proteinin insan sağlığına daha az zarar verecek olan su canlılarından sağlanması hususu son yıllarda önem kazanmaktadır. Avcılıkla elde edilen su ürünleri, yeterli olmadığı için su canlılarının yetiştiricilik ve üretimi ile bu ihtiyacın giderilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu amaçla su ürünleri sektöründe ülkemizde, kalkınmakta olan il ve ona bağlı ilçelerde önemli yatırımlar yapılacağı, buna bağlı olarak da istihdamda artış olacağı öngörülmektedir.
Dünya üzerinde en fazla alanı sucul alanlar kaplamaktadır. Bu alanlarda yaşayan canlılar, insanoğlu için son derece faydalı besin kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu kaynakların başında balık gelmektedir. Dünya genelinde elde edilen son verilere göre, yıllık su ürünleri üretimi144 milyon ton olup, 92 milyon tonu avcılık yoluyla, yaklaşık 52 milyon tonu ise yetiştiricilik yoluyla elde edilmektedir (FAO, 2008). Bu değer Türkiye’de 623 bin tondur, 464 bin tonu avcılık, yaklaşık 159 bin tonu yetiştiricilikle elde edilmektedir. Dünyada yıllık ortalama su ürünleri tüketimi kişi başına 16 kg iken, Türkiye’de bu değer 7-8 kg’ dır. Sahip olduğumuz su kaynaklarını daha iyi kullanıp üretim miktarımızı arttırmak ve Türkiye’de su ürünlerimizi daha iyi tanıtarak su ürünleri tüketim miktarını arttırabilmek ve su ürünleri ticaretinde daha iyi bir yer edinebilmek için çalışmalarımız devam etmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ: Dört Yarıyıl (Staj süresi dâhildir).

YATAY VE DİKEY GEÇİŞLER: YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda yatay ve dikey geçiş yapılır.

MEZUNLARIN KAZANDIKLARI UNVAN VE İSTİHDAM ALANLARI: Su Ürünleri Programını bitirenlere "Su Ürünleri Teknikeri" unvanı verilir. Su Ürünleri programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda; Su Ürünleri sektörünün üretim, yetiştiricilik, işleme, yem üretimi ve av araçları yapım hizmeti veren firmalarda, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilirler.
Mezunlar, kamu sektöründe Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, DSİ, belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde, özel sektörde su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde, kabuklu veya akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde çalışabildikleri gibi dalgıç sertifikası alarak bu alanda profesyonelleşebilirler ya da formasyon derslerini alarak ‘sınırlı vardiya zabiti’ veya ‘yat kaptanı’ unvanı kazanabilirler.
PROGRAMIN AMACI:
Su Ürünleri Programının amacı, tatlı ve tuzlu su ortamlarında yaşayan canlı çeşitliliğinin ve bu ortamların biyolojik, fiziksel ve kimyasal koşullarının incelenmesinin yanında; balık başta olmak üzere bu ortamlarda yaşayan kabukluların, bitkilerin ve omurgasız canlıların avcılığı, üretime elverişli olanların çiftlik koşullarında yetiştiriciliği ve bu yetiştiricilik koşulları altında oluşabilecek hastalıkların incelenmesi ve hastalıklara karşı tedbirlerin alınması; aynı zamanda yetiştirilen balığın besinsel kalitesinin incelenmesi ve yükseltilmesi çalışmaları, üretilen balığın da pazarlanması konularında teknik insan gücünü yetiştirmektir.

PROGRAMDA OKUTULAN BELLİ BAŞLI DERSLER: Su Ürünleri Programında, genel biyoloji, su ürünlerine giriş, ekoloji, balık anatomisi ve fizyolojisi, balık yetiştiriciliği, av araçları ve avlanma teknikleri, balık besleme ve yem teknolojisi, balık hastalıkları, su ürünleri işleme teknolojisi, akvaryum balıkları ve yetiştiriciliği gibi temel derslerin yanında kabuklu su ürünleri yetiştiriciliği, su omurgasızları, su ürünleri ticareti gibi dersler de okutulmakta ve uygulamaları yaptırılmaktadır.

GEREKEN NİTELİKLER: Su Ürünleri Programına girmek isteyenlerin, fen bilimlerine ilgili ve özellikle biyoloji alanında başarılı, canlılarla ilgilenmekten hoşlanan kişiler olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin, gerektiğinde açık havada çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, dikkatli, inceleme ve araştırmaya meraklı kişiler olması gerekmektedir.