PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarla Bitkileri Tercihi Hakkında

superman
09.08.2012, 12:57
Ben ziraat mühendisliği bölümü olan tarla bitkilerini istiyorum, bu yılki üniversite tercihimi de o yönde yaptım. sıralamam 216344 yerleşmek istediğim yer eskişehir osman gazi üniversitesi 244binlerde. yerleşmede şüphe duyduğum durum benim aldığım puan ile eskişehirin puanının arasında 30 puan fark olması. nasıl oldu da sıralama bu şekilde geldi anlamış değilim. sizce puana aldanmamalı mıyım ? gelme ihtimali hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Tabii altında diğer tarla bitkilerini de sıralamış bulunmaktayım çanakkale tekirdağ samsun aydın kayseri gibi 10 15 tane tarla bitkileri yazdım. sıralamam hepsinden önde. ama puan farkı kafamı karıştırmakta. rahatlayamıyorum bir türlü.. şimdiden cevap verecek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevapsız geçmesin lütfen.

Mr.Muhendis
09.08.2012, 14:18
Merhaba,

Gelme ihtimali çok çok yüksek. Tercihlerde puan aldatıcı olur. Başarı sırasına bakılması gerekir.

Örneğin, 350 puanlı biri geçen yıl 100 bininci iken bu yıl 80 bininci olabilir. Şöyle yorumlanabilir: Geçen yıl ki sınav kolaymış, yüksek puan alan çok kişi çıkmış. O yüzden kişi 350 alsa da gerilerde kalmış. Bu yıl ki sınav geçen yıla göre daha zormuş. Bu yüzden geçen yılın aynı puanını alan, bu yıl 80 binlerde kendine yer bulmuş.