PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında

superman
31.07.2012, 16:20
Arkadaşlar merhaba ben bu sene sınava girdim TM bölümü öğrencisiyim ancak ailemiz çiftçi kökenli bir aile. bende Tarım ekonomisi bölümünü tercih etmek istiyorum. sıralamam ve puanım tutuyor bazı bölgelere. Ancak tarla bitkileri, bitki koruma gibi ziraat bölümlerinin zirai bayii açma yetkisi olduğunu duydum daha sonra sınav falan gelmiş bunlara sınava girmemiz gerekiyormuş. sorun o değil sınava girerim. ancak aklıma takılanlar şunlar; şimdi tarım ekonomisi bitirince ben ziraat mühendisi ünvanı alabilecek miyim ? en önemlisi de bayii açmak için sınavlara girebilecek miyim ? yani ben bir arkadaşımdan duydum tarım ekonomisi okuyanlar bu sınava giremiyormuş. diğer ziraat bölümlerini okuyanlar girebiliyormuş. beni bu konu hakkında kısa bir şekilde ve acilen bilgilendirirseniz sevinirim. çünkü tercihlerimiz 3 ağustos 2012 günü bitecek. tercih yapmak için bu soru işaretlerini gidermem gerekiyor. şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Mr.Muhendis
31.07.2012, 16:33
Merhaba,

Mevcut sisteme göre; tarım ekonomisi mezunlarının (yani ziraat mühendislerinin) bayilik sınavına girmeye hakları var. Ancak bayilik sınavı 3 defa yapıldı. 3'ünde de içeriği değiştirildi. 4 yıl içerisinde ne olur kimse bilemez.