PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suruç Meslek Yüksekokulu Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Programı

Mr.Muhendis
25.07.2012, 19:59
1994-95 eğitim yılında eğitim-öğretime başlayan Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği Programı, kurulduğu günden bugüne mezun ettiği öğrencilerinin bir kısmı, özellikle ilimizde, bölgemizde ve ülkemizin değişik bölgelerinde gerek sanayi işletmelerinde gerekse kendi kurdukları işletmelerde çalışmaktadır. Ülkemiz için son derece önemli olan endüstri bitkileri gerek tarımımız ve gerekse tarıma dayalı endüstri sektörünün önemli ham maddesini oluşturmaktadır. Bu amaçla Yüksekokulumuzda bulunan programımızın amaçları ve gelecekteki hedefleri şu şekilde özetlenebilir.

1. Endüstri bitkilerinin tarla bitkileri içindeki yeri ve önemi, lif bitkileri, yağ bitkileri, tütün ilaç ve baharat bitkileri, nişasta ve şeker bitkileri ile bu bitkilerin endüstri bitkileri arasındaki yeri ve önemi, endüstri bitkilerinin morfolojik özellikleri, yetiştirme yöntemleri ve teknikleri, çiçek ve döllenme biyolojileri, ıslah amaçları, bu amaçlara ulaşmak için uygun ıslah yöntemleri ve bu bitkilerin ıslahına yönelik son gelişmeler;

2. Genel genetik kuralları, mono, tri ve polihibrid melezlerde gamet oluşumu, melez yavru döllerde açılmalar, endüstri bitkilerinde sitolojik çalışma yöntemleri, önemli endüstri bitkilerinin kromozom sayıları ve yapıları ve bu konuda yapılmış araştırmalar;

3. Gıda sanayi dışında teknik amaçlarla kullanılan sanayi yağları üretimine yönelik keten, hintyağı, ızgın, jojoba, tung, pelemir, karite perilla, niger gibi yağlı tohumlu bitkilerin sistematiği, bitkisel özellikleri, ekolojileri, kullanım olanakları, yağların kalite ve karakteristik özellikleri, iklim ve toprak istekleri, yetiştirme teknikleri, hasat, harman ve depolaması;

4. Tarımda tohum ve tohumluğun yeri ve önemi, tek bir tohumun oluşumu, tohumun kısımları ve görevleri, genel olarak tohum ve tohumluk kavramı, endüstri bitkilerinde tohum ve tohumluk kavramları, tohumluğun önemi ve değişik ürünlerde üretim yöntemleri, tohumluk kontrol ve sertifikasyonunun kuralları, bu kuralların çeşitli endüstri bitkilerinde tarla ve laboratuvar standartları ile tohumluk ambalaj ve depolama ve pazarlama ilkeleri tohumlukların dağıtımı, bu alandaki sorunlar ve çözüm önerileri genel hatlarıyla öğrencilere aktarmak.

5. Ülkemizin değişik bölgelerinde yayılmış bulunan endüstri bitkilerine dayalı olan endüstri kollarında çalışacak olan ara elemanları yetiştirmek ve bu öğrencilerimizi gelecekteki hayatlarına hazırlamak.

6. Mevcut durumda tarımı yapılan endüstri bitkileri konusunda çiftçilerimize gerekli olan teknik desteği sağlamak.

7. Önümüzdeki yıllarda sulamaya açılması planlanan Suruç Ovası sulama projesi ile birlikte ekimi artacak olan (özellikle pamuk) endüstri bitkilerinin üretim desenini planlamak, bu desende yer alacak olan bitkilerden bölgeye en uygun olanını saptamak, bu konuda çeşitli seminer ve toplantılar düzenlemek suretiyle yöre çiftçisine bunları aktarmak.