PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harran Üniversitesi Birecik Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
23.07.2012, 10:12
Birecik Meslek Yüksekokulu 7 Ekim 1994 tarihinde Harran Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş ve ilk kez 1994–1995 eğitim-öğretim yılında Pazarlama ve Elektrik Programlarına öğrenci alınmıştır. Birecik Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını 1996’nın bahar döneminde vermiştir. Yüksekokulumuz, kuruluşundan 2005 yılı Mart ayına kadar yaklaşık 11 yıl süreyle Birecik'te tarihi Halis Efendi Konağında kısıtlı fiziki mekânlarda eğitimi sürdürmüştür. Gerek sınıfların küçük ve kapasitelerinin az oluşu gerekse konağın hemen bitişiğinde eğitim öğretim yapan 3 tane ortaöğretim düzeyindeki eğitim kurumlarıyla aynı bahçeyi paylaşmasından dolayı yeni programların açılması bir yana, açılan programlara öğrenci alma bile engellenmiş olup, küçük sınıflara da ancak az sayıda kontenjanla öğrenci alınabilmiştir. Bununla birlikte öğretimin kalitesinden taviz verilmemiş olup, mezun öğrencilerimizin önemli bir kısmı istihdam edilmiştir.

Yüksekokulumuz 2005 yılı bahar döneminde Karşıyaka’ daki Zeugma kazı evini yerleşke olarak kullanmaya başlamıştır. Yeni yerleşkemiz yaklaşık 20 dekar alan üzerinde 17 adet prefabrik yapıttan ibaret olup, Fırat nehri yatağının batısında ve yaklaşık 200 metre mesafede yer almaktadır. Yerleşkemizde bulunan mevcut bitki örtüsü ve daha sonra yenilenen çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları sonucu öğrencilerimizin çok beğendiği bir mekan haline gelmiştir. Fiziki mekanın gelişmeleri ile birlikte 2005–2006 öğretim yılında mevcut programlara ek olarak 3 program daha açılmış (Muhasebe, Halkla İlişkiler ve Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programları) ve eski programlar da dahil, her program için kontenjan sayısı 40 kişiye çıkarılmıştır. Sınıfların ve tesislerin mefruşatları tamamlanmıştır. Diğer yandan tam teşekküllü Bilgisayar ve Elektrik laboratuarı oluşturulmuştur.

Haziran 2008 tarihinde, yerleşkemizle Fırat nehri arasında kalan Birecik Belediyesine ait arsa ve binalar, Belediyemiz tarafından Yüksekokulumuza tahsis edilmiştir. 2008 yılı güz döneminden itibaren buradaki mevcut binaların kullanımına başlanmıştır. Okulumuzun önündeki caddeye, yine aynı tarihte Belediyemiz tarafından Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU' nun adı verilmiştir.

Okulumuzda yeni programların açılması planlanmaktadır.

Ayrıca 2008 güz döneminden itibaren,

1. Bilgisayar Programcılığı
2. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
3. Pazarlama

programlarında İkinci Öğretim'e başlanmıştır.

Ayrıca 2010 güz döneminden itibaren Turizm ve Otel İşletmeciliği programına ek yerleştirme ile öğrenci alınmıştır.

Yüksekokulumuzda halen

1. Bilgisayar Programcılığı
2. Bilgisayar Programcılığı (İ.Ö.)
3. Elektrik
4. Pazarlama
5. Turizm ve Otel İşletmeciliği
6. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
7. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
8. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İ.Ö.)

Programları olmak üzere 8 programda eğitim-öğretim yapılmaktadır.

ULAŞIM

Okulumuz yerleşkesi, Birecik'te hemen Fırat nehrinin batı yakasında kurulmuş olup, ilçe merkezinden okulumuza sürekli dolmuşlar çalışmaktadır.

Batıya doğru Fırat nehrini Birecik Köprüsü ile geçtikten sonra, sağdaki ilk yol olan "Saray Yolu Caddesi"ne ve sonra ilk sağa saparak Okulumuza ulaşılır. Köprü üstündeki demir merdiven kullanılırsa, Okulumuz yürüme ile 10 dakika mesafededir.

http://birecik.harran.edu.tr/okul/okul-plan.jpg

Birecik ilçesi, Gaziantep-Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunduğundan, ilçe dışında oturanlar da, her iki istikamette işleyen dolmuş ve şehirlerarası otobüslerden yararlanabilirler.