PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
23.07.2012, 09:54
Cumhuriyet Üniversitesi senatosunun 01.10.1997 tarih ve 97/3 numaralı kararıyla Yükseköğretim kuruluna açılması teklif edilmiş, Yükseköğretim Kurulu Genel kurulu’nun 15.12.1997 tarihli toplantısında açılmasına karar verilmiş, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 17.12.1997 tarih ve 25396 sayılı yazısıyla bildirilen Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu 14 Eylül 1997‘de Metal İşleri ve Maden Programları ile Eğitim ve Öğretime başlamış ve kısa sürede açılan yeni programları ile gelişme göstermiştir. Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu 2006’da kurulan Bozok Üniversitesi bünyesine alınmış ve bu üniversitenin bir birimi olarak mevcut normal öğretimde 8, ikinci öğretimde 2 programı ile eğitim/öğretime devam etmektedir.

Tel : +90 (354) 314 14 00
Fax : +90 (354) 314 38 09

Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu S.S.S

1. Akdağmadeni Meslek Yüksek okulunun diğer Meslek Yüksekokullarına göre avantajı nedir?

Yüksekokulumuz 1998 yılından itibaren eğitime başlamış köklü bir geçmişe sahip, gerek öğretim kadrosu, gerekse teknik alt yapı ve sosyal imkanlarıyla öğrencilerinin bir meslek sahibi olabilmeleri için gerekli tüm özveriyi gösteren bir okuldur. Atölye ve laboratuvarlarını son derece modern makine ve teçhizatla donatmış, öğretim elemanlarını kendilerini yetiştirmiş alanında uzman akademisyenlerdir. Eğitim-öğretim programlarımız ve makine-teçhizatımız ihtiyaçlara göre sürekli olarak yenilenmektedir. Akdağmadeni Türkiyenin tam ortasında bulunan bir ilçedir. Ankarada'yı doğu illerimize bağlayan kara yolunun özerinde kuruludur. Bu özelliği ulaşım için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Mezunlarımız ülkemizin değişik illerinde hizmet vermektedirler. Mezun öğrencilerimiz iş bulmada önemli avantajlara sahiptir. Mezun olan öğrencilerimizin büyük bir kısmı kendi alanlarında çalışmaktadırlar. Bu avantaj yeni kayıt olan öğrencilerimizin iş bulmalarında, cesaret verecektir.

2. Meslek Yüksekokulunu bitirince alanımla ilgili fakültelere nasıl dikey geçiş yapabilirim?

Yüksekokulumuzdan mezun durumda olan öğrencilerimiz ÖSYM’nin yaptığı Dikey Geçiş ( DGS ) Sınavına katılabilirler.
Bu sınavdan alacakları iyi bir notla programına uygun olan fakültelerin ilgili bölümlerine dikey geçiş yapabilirler.Dikey geçişle ilgili bilgiler http://www.osym.gov.tr internet sitesinde görülebilir.

3.Akdağmadeni hakkında ayrıntılı bilgiye nasıl erişirim?

İnternet aracılığıyla Akdağmadeni’ni tanıtıcı internet sitelerine erişilebilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.
http://www.akdagmadeni.gov.tr/tr/
http://www.akdagmadeni.bel.tr/
www.bozok.edu.tr

4. Akdağmadenin’de yurt, ev kiralama, okulda yemek yeme imkânları nelerdir?

İlçemizde öğrencilerimizin ikamet edebileceği özel yurtlar mevcuttur. Bunun yanısıra Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 300 kişilik kız öğrenci ve 150 kişilik erkek öğrenci devlet yurdu bu yıl hizmete girecektir. Öğrenciler kendi özel girişimleri ile ev kiralayabilirler. Akdağmadeninde ev kiraları bir çok ile göre daha uygundur. Ayrıca Sağlık kültür Spor Daire Başkanlığının gözetiminde Yüksekokulumuzda sıcak ev yemekleri ile hizmet veren yemekhanemiz mevcuttur. İsteyen öğrenciler devlet katkısı ile düşük ücretlerle 5 çeşit yemeğini rahatça yiyebilir. Yemekhane tercihini kullanmak istemeyenler ise kantinden alışveriş yapabilirler.

5. Üniversitenin Sosyal Kültürel ve Sportif imkânları nelerdir?

Üniversitemizin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yıl boyunca birçok etkinlik düzenlenmektedir. Voleybol, Basketbol, Masatenisi, Salon Futbolu, Futbol, Jimnastik, Boks, Badminton, Bilek Güreşi, Tiyatro, Müzik Grupları ve Halk Oyunları gibi Sportif ve Kültürel faaliyetlere öğrencilerimiz iştirak etmekte ,yurt içi ve yurt dışındaki gösterilere ve spor karşılaşmalarına katılabilmektedirler.Bir çok branşta spor faaliyetleri ile ilgili çalışmalar öğrenci kulüpleri kanalıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut olan faaliyetlerimizin yanı sıra öğrencilerimizin isteklerine bağlı olarak sosyal kültürel amaçlı geziler düzenlenmektedir.

6. Üniversiteye ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemlerimi nasıl yapabilirim?

Üniversiteye ilk kayıt YÖK’ün belirlemiş olduğu takvim dâhilinde Yüksekokulumuz’da yapılır. Kayıt işlemlerinin sorumlusu üniversitemizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığıdır. Daha sonraki dönemlerdeki kayıt yenilemeler Akademik Takvimimizde belirtilen tarihler arasında internet ortamında öğrenci tarafından yapılır. Öğrencinin seçtiği dersler ve yaptığı kayıtlar öğrencinin danışmanı tarafından internet üzerinden onaylanır. Öğrencilerin ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri için kayıt ücretlerini Öğrenci işleri Daire Başkanlığının ilan ettiği hesaba yatırmaları gerekmektedir.

7. Danışman öğretim elemanları bizlere hangi konularda yardımcı olurlar?

Eğitim öğretim, kayıtlar, müfredatlar, yatay –dikey geçiş, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler olmak üzere, öğrencimiz okulla olan tüm işlerinde danışmanından yardım alabilir. Öğrencinin tüm sorunlarında başvuracağı ilk kişi Danışman Öğretim Elemanıdır.

8. İkinci sınıftan hangi durumda ders alabilirim?

Genel Ağırlıklı Başarı Not Ortalaması (GABNO) 1.80 ve üzerinde olan öğrenciler üst sınıftan ders almaya hak kazanırlar. Bir öğrencinin bir yarıyılda/yılda aldığı derslerden başarılı sayılabilmesi için, yarıyıl/yıl akademik başarı not ortalamasının veya genel akademik başarı not ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Akademik başarı not ortalamaları 2.00 ve üstünde olan öğrenciler (FD) ve (FF) aldıkları dersler dışındaki derslerden başarılı sayılır. Özellikle 2. sınıf öğrencilerinin ders seçme aşamasında anlamadıkları konuları danışmanları ile görüşmeleri ve eğitim-öğretim yönetmeliğini dikkatli şekilde okumaları tavsiye edilir.

9. Ara Sınav ve yılsonu sınavı, mazeret sınavı, nedir?

Her yıl güz ve bahar yarıyılı olmak üzere toplam 2 dönem vardır. Her dönem diğer dönemlerden bağımsız ve dersler dönemliktir. Her dönemde bir ders için dönem içerisinde ara sınav ve final sınavları yapılır. Bu sınavlardan ara sınavın %40’ı final sınavının %60’nın alınması ile başarı notu hesaplanır. Başarı notu yönergede tanımlanan çerçevede harf notuna dönüştürülür. Ara sınava mazeretinden dolayı giremeyen öğrenci mazeretini (hastalık, ölüm, kaza, yaralanma vb )Yüksekokul Müdürlüğüne bir dilekçe ile bildirir. Mazeret dilekçesi yönetim kurulunda görüşülür ve mazereti kabul edilirse öğrenci, bölüm başkanlığının belirleyeceği tarihte mazeret sınavına katılır. Yarıyıl sonu sınavının mazereti kabul edildiği taktirde bir sonraki yılın aynı döneminde yarıyıl sonu sınavlarıyla birlikte verilir.

10. Sınavlar nasıl (klasik –test, karışık) yapılmaktadır?

Dersin özelliğine göre klasik, test, klasik-test ve uygulama yapılabilmektedir. Bu konuda ders öğretim elemanı için bir kısıtlama yoktur. Sınav soruları ders içeriğinin tamamını kapsar. Sınavlar belirlenen ve ilan edilen tarihlerde yapılır.

11. Ek sınav nedir ve kimler ek sınava katılabilir?

Ek sınavlar akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılır. Bütün derslerini alan ve devamsızlıktan kalmayan mezun durumuna gelmiş en fazla üç dersten kalan öğrenciler her dönemin sonunda yapılan ek sınavlara katılabilirler. Ayrıca 1.80 ortalamayı tutturamayıp yıl kaybeden öğrencilere seçecekleri 3 dersten bir ek sınava girme hakkı verilir.
Öğrencilerin sınava girip giremeyecekleri öğrenci işlerine verecekleri dilekçenin incelenmesi sonucuna göre belirlenir ve ilan edilir. Listelerde ismi olmayan öğrenciler sınava giremezler. Öğrenciler sınavlara ilan edilen tarih, yer ve saatte girebilirler.

12. Atölye ve laboratuar çalışmaları ara sınav ve yılsonu sınavlarını nasıl etkilemektedir?

Uygulamalı derslerin sınavları uygulama sınavı olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla Öğretim Elemanı ara ve yarıyıl sonu sınavlarını uygulama yapabilir. Aynı zamanda tüm dönemin her haftasına bir uygulama koyarak bunları ara sınav yerine sayabilir. Bu konuda dersin öğretim elemanı karar verir.

13. Staj için neler yapmam lazım ve kaç gün staj yapacağım?

Stajlar Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu Staj Yönergesine göre yapılır. İkinci sınıfın Mart-Mayıs ayları arasında Bölüm Başkanlığının uygun gördüğü yerlerde ve zamanlarda öğrenci staj yapacağı yeri belirler. Öğrenci Staj için önce stajını yapmak istediği yerden staj uygunluk belgesini (staj kabul dilekçesini) onaylatır. Sonra okuldan alınan staj dosyası ve sigorta formunu doldurur ve onaylatır. Öğrenciler stajlarının belirlenen ve onaylanan tarihler arasında kendi bölümü için belirlenmiş iş günü sayısınca stajını yapar. Staj dosyası, staj sonunda okulun belirlemiş olduğu tarihler arasında değerlendirilir.
Stajını yapmayan veya stajı kabul edilmeyen öğrenci mezun olamaz.

14. Sorunlarımızın çözümü için hangi işlem sırasını takip etmemiz ve neler yapmamız lazım?

Öğrenciler sorunlarıyla ilgili olarak önce danışman öğretim elemanı ile görüşülmelidir. Çözüme ulaşılmazsa sırayla bölüm başkanı, yüksekokul müdür yardımcısı, yüksekokul müdürü ile görüşülür. Öğrencilerimiz öncelikle internet sitemizde ve panolarımızda yapılan duyuruları dikkatli şekilde takip etmelidirler. Yöneticilerin yapacağı resmi duyurular dışındaki duyurular dikkate alınmamalıdır.

15. Yüksekokulda kablosuz internet var mıdır?

Yüksekokulda iç ve dış mekânların önemli kısmında kablosuz internet erişimi vardır. Tüm öğrencilerimiz herhangi bir kısıtlama olmaksızın kablosuz internetten faydalanabilir.

16. Eğitimle ilgili mevzuata nasıl erişebilirim?

Eğitimle ilgili mevzuata yüksek okulumuzun sitesi olan http://akdag.bozok.edu.tr/ ve üniversitemizin sitesi olan www.bozok.edu.tr adreslerinden mevzuat bölümlerinden ulaşılabilir. Öğrencilerimiz duyurulara ve ilgili mevzuata uymak zorundadır.

17. Notlarımı nasıl öğrenirim?

Notlar https://obs.bozok.edu.tr internet adresinde ve yüksekokuldaki panolardan ilan edilmektedir.

18. Sınav notlarımızın verilme kriterleri ( mutlak sistem, bağıl sistem ) nelerdir?

Öğretim elemanları sınıfın not ortalamasına bakarak öğrencilerimizin lehine olacak şekilde üniversitemiz bağıl değerlendirme yönergesi çerçevesinde mutlak ya da bağıl sisteme göre değerlendirmesini yapar ve notları üniversitemiz internet sisteminde yayınlar. Öğrenciler notları beklediklerinden az geldikleri taktirde öğretim elemanları ile görüşebilir veya itiraz süresi içinde maddi hata dilekçesi Müdürlüğe başvurabilirler.

19. Yaz okulu nedir?

Dönem içerisinde alınamayan bazı dersler yaz okulunda açıldığında öğrenciler alabilirler. Yaz okulu normal 14 haftalık dönemin 7 haftaya sıkıştırılmış olarak verilmesidir. Yaz okulu sayesinde öğrenci okulunu bitirme imkânı bulabilir. Yaz okulunda devam mecburidir. Yaz dönemi de güz ve bahar dönemiyle birlikte düşünülür ve öğrencinin ortalamasına katılır. Yine dönem içindeki gibi ara ve dönem sonu sınavı olmak üzere iki sınav yapılır.. Yaz okulunun açılmasına Senato karar verir.

20. Mezun olduktan sonra iş bulabilmem için tavsiyeleriniz nelerdir?

Ülkemizde meslek ara elemanına olan ihtiyaç çok fazlıdır. İşverenler meslek alanlarında asgari düzeyde bilgi ve beceriye sahip, iletişim becerisi yüksek, öğrenmeyi öğrenmiş elemanlara olan ihtiyaçlarını sürekli yenilemektedirler. Bir fabrikada 1-2 mühendise karşılık en az 5-10 tekniker çalışmaktadır. Ayrıca düzenlenen konferanslarla birlikte verilen sertifikalar da iş bulmak için oldukça yüksek avantajlar sağlamaktadır. Ama en önemlisi kendimizi geliştirmekte sınır tanımamalıyız. İkinci sınıfın sonunda yapılacak olan staj uygulaması, öğrencinin iş bulması için en önemli fırsattır.
Yüksek okulumuzun teknolojik imkânlarından atölye ve laboratuarlarından en iyi şekilde yararlanmak, mesleğimizi en iyi şekilde öğrenmek ve alanımızla ilgili bilgisayar paket programlarını öğrenmemiz iş bulmamızı kolaylaştıracaktır.