PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zile Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
21.07.2012, 10:56
AMAÇ

Bitkisel ve hayvansal ham maddeleri işleyen ve güvenli gıda üretimini sağlamak için gıda sektöründe belirlenen kanun ve yönetmeliklere göre gıda üretim kontrol hizmetlerini gerçekleştiren, tüketime uygun gıda maddeleri üreten işletmelerde üretim işlemlerini kontrol edebilecek, yöneticilere yardımcı olacak, ara insan gücü yetiştirmeyi veya kendi adına işyeri açıp çalıştırabilecek uzman kişiler yetiştirmeyi amaçlayan bir önlisans yüksek öğretim programıdır.

HEDEF

Modernizasyon, yeni teknolojik ilerlemeler,ürünlerin çeşitliliğinin giderek artması ve küresel gelişim gibi çeşitli faktörlerden dolayı sürekli gelişim içerisindedir. Türkiye’de gıda sektörünün dış gelişmelere paralel olarak gelişmesi, kaliteli üretimin artması ve dış pazarda rekabet etmesi, çok hızlı olan bilimsel ve teknik gelişmelerin yakından izlenmesi, teknoloji transferi, çeşitli ve kaliteli ürünlerin üretimi gıda tüketicilerinin istek ve ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri belirleyip onlara tanıtan, bu konuda onları bilgilendiren, müşteri tatmini gözeten, gıdanın temel ilkelerinde ve konularında uzmanlaşmış olan kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

MEZUNLARIN İSTİHDAM PROFİLLERİ

Bu programdan mezun olan öğrenciler

1 - Gıda sanayii ile ilgili kamu ve özel sektör kuruluşlarında gıda teknikeri olarak çalışabilir

2 – Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı kontrol laboratuvarı,

3 - Hazır yemek sanayii de program mezunlarına duyulan ihtiyacı daha da arttırmıştır.

4- Hıfzısıhha Enstitüsü

5- Belediyeler

6- Gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev alabilirler

7- İl Sağlık Müdürlükleri

8- Su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler

9- İçme, kullanma, sanayi sularının, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezleri.

10- Çevre koruma laboratuarları

11- İlaç işletmeleri