PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karacabey MYO Gıda Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
17.07.2012, 17:40
I-MİSYON:
Misyonumuz, uygulama odaklı bir eğitim gerçekleştirerek gelişen teknolojilere uyum sağlayabilen önlisans derecesine sahip nitelikli ara eleman yetiştirmektir.

II-VİZYONUMUZ:
1)Ülke çapında önlisans derecesine sahip nitelikli ara eleman yetiştiren programlar içinde eğitim kalitesi açısından ilk beş içinde yer almak, 2)Kendi kampus alanımız içinde, özel sektörün desteğiyle öğrencilerin uygulamalı eğitim alabilecekleri bir pilot tesis inşaa ettirmek, 3) İşbirliği içinde olduğumuz yada AB projelerindeki Erasmus ortaklarımızın sayısını arttırmak, dolayısıyla öğrencilerimize ders veren yabancı öğretim elamanlarını çoğaltmak, 4)Programımız öğretim üyelerinin içinde yer alacağı bilimsel TÜBİTAK ve DPT projeleri hazırlamak,

III- PROGRAM HAKKINDA GENEL BİLGİ:
Hızla artan dünya nüfusu, yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenme sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Yeterli gıda üretmek kadar, üretilen gıdaları uygun teknoloji ve bilimsel ilkelere göre işlemek, değerlendirmek ve taşımak ta önemlidir. Gıda Sanayii, Bursa ve bu bölge içinde özellikle Karacabey çevresinde yoğun olarak yer almaktadır. Karacabey'deki sanayii işletmelerinin yaklaşık % 80'ini gıda sanayi oluşturmaktadır. Bunlar arasında Kerevitaş (Süperfresh), Ülker Golf, Vatan Konserve, Sarten Ambalaj, SEK, Juss Meyvesuyu , Besintaş Un Sanayi, Hilal Ambalaj, Trakya Birlik, Akfa, SEb-Kur Kurutma Sanayi, Tamek ve Doğanca Süt Sanayi sayılabilir. Diğer yandan gıda işletmelerinde gıda mühendisi ile işçi arasında ara seviyede elemanlarının görev alması, sağlıklı ve bilimsel gıda üretmenin vazgeçilmez şartı durumuna gelmiştir. Yüksekokulumuz Gıda Teknolojisi programı öğrencileri bu gerçekler ışığı altında, sorumluluk sahibi, bilimsel ilkeleri takip ederek teknolojinin gereklerini yerine getirebilecek donanımda yetiştirilmektedir. Okulumuzun yüksek seviyedeki akademik eğitim kadrosu yanında, fakültelerden de her biri kendi alanlarında uzman öğretim üyeleri programımızda dersler vermektedir. Mesleki eğitim kalitesinin uygulama yaparak arttırılabileceği ilkesi doğrultusunda, bölgemizde yer alan Nestle, Fide Konserve, Sütaş ve Tat gibi ülke ekonomisinde önemli yeri olan bir çok işletme ile eğitim işbirliği protokolleri bulunmaktadır. Hemen hemen tüm derslerin pratik uygulamaları düzenli geziler sayesinde yerinde üretimi görerek gerçekleştirilmektedir. Bölgede nitelikli gıda işletmelerinin yaygın oluşu, programımız öğrencilerinin yaz stajı olanaklarını da büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Üstelik bu durum öğrencilerimizin staj yaptıkları kurumlarda, mezun olmalarından sonra çalışabilmeleri şansını da arttırmaktadır. Sütaş ile Eğitimde işbirliği toplantıları her ay düzenli olarak yapılmakta ve eğitimde kalitenin artırılması için düzenli çalışmalar Üniversite-Sanayii işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitimde yurtdışındaki benzer bölümler hedef alınarak öğrencilerimizin hem teknoloji ve uygulamaya dönük hem de muhakeme gücü ve sorun çözme yeteneğine sahip bilgilerle mezun olmaları sağlanmaktadır.

IV-MEZUNIYET SONRASI IŞ OLANAKLARI:
Mezun öğrencilerimiz gıda sanayiinin her dalında gerek üretim gerekse laboratuvar bölümlerinde çalışabilmektedir. Özellikle mezunlarımıza hazır yemek sektöründen ve bölgemiz fabrikalarından duyulan talepler gittikçe artmaktadır. Mezunlarımız pastahane, süthane, mandıra ve fırın gibi küçük gıda işletmelerinde sorumlu yöneticilik de yapabilmektedirler. Ayrıca programımız mezunları, 60 beygirin altındaki motor gücüne sahip işletmelerde sorumlu yönetici olarak görev alabilmektedirler. Dikey Geçiş sınavıyla; Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Beslenme ve Dietetik, Biyokimya, Kimya, Gıda Mühendisliği ve Ziraat Fakültelerine geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca Açık Öğretim Fakültesi İşletme ve İktisat Programlarına kayıt yaptırıp, bir yıl intibak programından sonra üçüncü sınıftan devam edebilmektedirler.