PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karacabey MYO Süt ve Besi Hayvancılığı Programı

Mr.Muhendis
17.07.2012, 17:39
Programın Vizyonu
Vermiş olduğu uygulamalı eğitimle hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi ve sağlığı konularında bilgi düzeyi yüksek nitelikli tekniker konumunda ara eleman yetiştiren en iyi yüksekokul olmaktır. İki senelik eğitim programı ile ilk sınıfta temel konularda bilgi donanımı sağlanmaktadır. İkinci sınıfta ise; mesleğe yönelik zorunlu ve seçmeli dersler sayesinde, öğrencinin çalışmayı amaçladığı sektörde (büyük baş ve küçük baş ile yem sanayi) uygulamalı eğitime önem veren spesifik eğitim alması sağlanmaktadır.

Programın Misyonu
Ülkemiz hayvancılığı, diğer alanlarda görülen gelişmelere paralel olarak hızlı bir gelişme göstermekte, dolayısıyla da geleneksel ve ilkel yetiştiricilik ünitelerinin yerini daha büyük kapasiteli, modern hayvancılık üniteleri almaktadır. Türkiye'de son yıllarda sığır ve koyunculuk üzerine çok sayıda bilgisayar sistemli çiftlikler kurulmakta olup, Süt ve Besi Hayvancılığı Programı tüm bu ayrıntılar göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir eğitim programı vermektedir.

Genel bilgiler
Yüksekokulumuzun Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programı 1996 yılından 2009 yılına kadar eğitim vermiştir. Ancak; ismi YÖK tarafından Süt ve Besi Hayvancılığı Programı olarak değiştirilmiştir. Programda sadece Örgün Öğretim bulunmaktadır. Çünkü; isim değişikliğinden dolayı talep olmadığı için II. Öğretim kapatılmıştır. Öğretim Dili Türkçe olup, Öğretim Süresi 2 yıldır. Süt ve Besi Hayvancılığı Programı'nda 1 profesör, 3 öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Yüksekokulumuzda Süt ve Besi Hayvancılığı Programı'nın öğrenci uygulamaları için kullandığı 1 adet laboratuar bulunmaktadır. Ayrıca uygulama dersleri Sütaş Uygulama Çiftliği'nde yapılmaktadır. Süt ve Besi Hayvancılığı Programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde sadece Ziraat Fakülteleri'nin Zootekni Bölümü'ne dikey geçiş yapabilirler.

Mezuniyet sonrası iş olanakları
- Büyük ve Küçük Baş Hayvancılık Sektörü
- Yem Laboratuarları