PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pamukkale Üniversitesi Erasmus Öğrenci Değişimi Programı

Mr.Muhendis
14.07.2012, 22:28
Avrupa Birliği’nin (AB) 20 Ocak 2004 tarihinde uygulamaya koyduğu Erasmus Mundus ve Erasmus Mundus Dış İşbirliği Pencereleri programları 2004-2008 döneminde toplam 609 milyon Euro’luk bütçeleriyle dünyanın her bölgesinden on binden fazla öğrenci ve akademisyene burs sağlamıştır. 2009-2013 döneminde de devam eden programlar çerçevesinde AB, Birlik dışından en yetenekli öğrenci ve öğretim üyelerine Avrupa’daki ortak programlara katılmalarını sağlamak için verdiği desteği arttırmıştır. Çok kapsamlı bir program olan Erasmus Mundus, 2009-2013 yılları arasındaki dönem için 930 milyon euroluk bütçeye sahiptir. 2009 yılı projeleri için 163,5 milyon euro ayrılmıştır.

Komisyon; programın uygulaması için Eğitim, Kütür ve Görsel-İşitsel Yönetim Ajansı’nı yetkilendirmiştir. Bu program, Avrupa ve üçüncü ülkeler arasında uygulanıyor ve üçüncü ülkeler 21 coğrafi bölgeye ayrılıyor. Erasmus Mundus, AB fon programı olduğu için her yıl belirli dönemlerde ilgili bölgeler için proje çağrısı yapılır. AB üyesi olmayan ülkelerde faaliyet gösteren üniversiteler doğrudan proje başvurusu yapamazlar fakat konsorsiyum, ortaklık ya da ağlar içerisinde yer alabilirler. Bireyler ise seçilmiş konsorsiyumlara ya da ortaklıklara başvururlar. Ortak yüksek lisans ve doktora programları ile Avrupa yüksek öğrenim alanının cazip hale getirilmesi konusundaki başvurular için son başvuru tarihi 30 Nisan; üçüncü ülkelerle ortaklıklar için son başvuru tarihi 15 Mart’tır. Üniversiteler güçlü konsorsiyumlar oluşturup ilgilendikleri bölge için proje teklifi verir. Rekabetin oldukça fazla yaşandığı bu aşamada her bir bölge için en az 100 konsorsiyum projesi yarışır. Her bölge için, bölge büyüklüklerine göre sadece 1-5 arasında proje Ajans tarafından seçilir ve sonuçlar Temmuz ayı içinde duyurulur. Duyuruları takiben projeler hayata geçirilir.

Program kapsamında üçüncü ülkelerden öğrencilerin Avrupa'daki üniversitelerde değişim öğrencisi olabilir, master veya doktora yapabilirler. Erasmus Mundus fonları, üniversiteler için belirli bölgelerden iyi yetişmiş öğrenci ve araştırmacıları çekmek adına iyi bir kaynak sağlamaktadır. Akademisyenlerin ise kısa dönemler için Avrupa üniversitelerinde araştırma yapabilmekte ve ders verebilmektedir. Değişim programında yararlanan öğrenciler 5 ile 22 ay arasında, diploma programı öğrencileri ise diploma programı süresince öğrenim görerek gittikleri Avrupa üniversitelerinden mezun olmaktadırlar.

Öğrenci ve akademisyenler gittikleri üniversitelere hiçbir öğrenim ücreti ödememekte ayrıca gidiş-dönüş yol ve sigorta masrafları da fon tarafından karşılanmaktadır.

Aylık Burs Miktarları

Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri için 1000 euro
Doktora öğrencileri için 1500 euro
Doktora-üstü araştırmacılar için 1800euro
Öğretim üyeleri için 2500 eurodur

2009-2010 yılında AB üyesi olmayan ülkelerden 8385 öğrenci ve akademisyen, AB üniversiteleri için burs kazandı. Son olarak Avrupa Komisyonu Erasmus Mundus programına eklenmek üzere 50 Yüksek Lisans ve 13 Birleşik Doktora Programı daha seçmiş bulunmaktadır. Bu yeni programlar, Avrupa’dan 296 üniversiteyi ve çeşitli ülkelerden 70 ortak üniversiteyi kapsıyor. Yeni seçilen 50 Erasmus Mundus Yüksek Lisans Programı ile, 2010-2011 akademik yılında eğitim çalışmalarına başlayacak öğrenciler 116 farklı yüksek lisans bursundan faydalanabileceklerdir.

Web sayfası: http://pau.edu.tr/uluslararasi/sayfa5737.aspx