PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Erasmus Öğrenci Değişimi Programı

Mr.Muhendis
12.07.2012, 12:40
Erasmus programının amacı, Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak, yüksek öğretim kurumları arası işbirliğini geliştirmek ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Erasmus programı belirtilen amaçları, yüksek öğrenim kurumları arasında şeffaf ve güvenilir yeni bir kredi sistemi oluşturarak, programa dahil olmak isteyen enstitü ve üniversiteleri bu kredi sistemine uyumlaştırarak, yeni işbirliği olanaklarını teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

2003/2004 akademik yılından başlamak üzere 65 Türk üniversitesi, Erasmus Üniversite Beyannamesi (EUC) onayını Avrupa Komisyonundan alarak, tüm Avrupa Eğitim Programlarından 4 eğitim yılı faydalanmaya hak kazanmış oldu. EUC, üniversitelere Erasmus programı tarafından desteklenen etkinliklere katılım hakkını veren belgedir. Çukurova Üniversitesi’nin Ekim 2003 döneminde hazırlamış olduğu EUC başvurusu, Mart 2004 de Avrupa Komisyonu tarafından onanmıştır.

Erasmus programı dahilindeki etkinlikler;

· Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi (ECTS)

· Öğrenci ve öğretim elemanı Hareketliliği (OSM/TSM)

· Yoğunlaştırılmış Dil Kursları (ILPC)

· Yoğunlaştırılmış Programlar (IP)

· Müfredat Geliştirme (CD)

· Akademik Uzmanlık Ağları (TN)

şeklinde sıralanmaktadır.

Mevcut durumda Üniversitemiz, OSM/TSM , ILPC ve TN etkinliklerini gerçekleştirmiştir. ECTS çalışmaları ise üniversitemizin tüm bölümlerini kapsamak suretiyle devam etmektedir.

Web Sayfası: http://international.cukurova.edu.tr