PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ordu Üniversitesi Farabi Değişim Programı

Mr.Muhendis
05.07.2012, 12:52
Farabi Kimdir?

Türkistan’ın Farab şehrinde 871 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır. İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen bir şöhrete sahiptir. Batı dünyasında "Alpharabius" olarak tanınır. 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.

Dünyaca tanınan bu bilim insanının adı verilen program, Yükseköğretin Kurumları arasındaki bir Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programıdır.

Farabi Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı nedir?

***Yükseköğretim Kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Erasmus ile benzerlik gösteren Farabi, ulusal sınırlar içinde yer alan yükseköğretim kurumları arasındaki değişimi hedeflemektedir.

***Türkiye sınırları içinde örgün eğitim veren yükseköğretim kurumlarında okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile idari kadroda yer almayan tüm öğretim üyeleri Farabi programından faydalanabilir.

***Ön lisans ve lisans öğrencileri, hazırlık sınıfı ve 1. sınıfta Farabi değişiminden yararlanamazlar. 1. sınıf öğrencileri, 2. dönemlerinde sonraki öğretim yılı için başvuru yapabilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise hazırlık, bilimsel hazırlık dönemleri ve asıl eğitimin ilk döneminde Farabi değişiminden yararlanamazlar.

*** Öğretim üyeleri ise değişim programına istedikleri ölçüde başvuru yapabilirler.

***Öğrencilerin akademik dereceleri ön lisans ve lisans da 2,0/4, yüksek lisans ve doktora da ise 2,5/4 ve üzeri olmalıdır.

Web Sitesi: http://farabi.odu.edu.tr