PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namık Kemal Üniversitesi Erasmus Öğrenci Değişimi Programı

Mr.Muhendis
05.07.2012, 12:37
NKÜ Hakkında

Üniversitemizin adını aldığı Namık Kemal 21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağ’da doğmuş, 2 Aralık 1888’de Sakız Adası’nda ölmüştür. Gazetecilik, Namık Kemal’in edebiyat kariyerinin başlangıç noktasıdır. Birçoğu döneme ait siyasi otoriteyi eleştiren 500’den fazla makale kaleme almıştır. Bir şair olarak, Türk şiir geleneği için tamamıyla yeni olan“hürriyet mücadelesi”, “esaret zinciri”, “vatan” ve “ulusun kalbi” fikirlerini ortaya koymuştur. Şiirlerinde vatanseverlik ve hürriyet temalarına yer vermesi ve konuşma dili ile diyaloglara yönelik bir üslup kullanması karmaşık geleneksel divan şiirine göre farklılık yaratmıştır. Bu, Namık Kemal’in “halk şairi” olarak tanınmasının sebebidir. En ünlü şiirleri “Hürriyet Kasidesi”, “Vatan Şarkısı” ve “Vatan Mersiyesi”dir.

Namık Kemal Üniversitesi 17 Mart 2006'da Trakya Üniversitesi bünyesinden ayrılarak kurulmuştur. Üniversitemiz, son dönemde kurulan Türk üniversiteleri arasında prestijli bir yere sahiptir.

Namık Kemal Üniversitesi 28 yıllık bir geçmişe dayanan güçlü bir altyapıya sahiptir. 1982'de kurulan Ziraat Fakültesi ve 1992'de faaliyete geçen Çorlu Mühendislik Fakültesi'nde yıllardır süregelen eğitim, araştırma ve yayınlarıyla güçlü bir akademik yapı üzerine inşa edilmiştir.

Bugün, Üniversitemiz 5 fakülte, 11 yüksekokul, Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sürekli Eğitim Merkezi ve Uzaktan Eğitim Birimi ile güçlü bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. Ulusal ve uluslararası alanda prestijli, saygın bir üniversite olma yolunda gelişimine hızla devam etmektedir.

NKÜ Erasmus hakkında daha fazla bilgi ve güncel duyurular için web sitesini ziyaret ediniz.

Web Sitesi: http://erasmus.nku.edu.tr