PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi 2011-2012 Bütünleme Sınavları

Mr.Muhendis
04.07.2012, 10:23
Üniversitemiz Senatosunun 3 Temmuz 2012 tarih ve 8 - 4 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.

Çukuova Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Programlarında 2011-2012 Öğretim Yılı Bütünleme Sınavları Uygulama Esasları

Yükseköğretim Kurulu Başkalığının 22.06.2012 tarih ve 5854 sayılı yazısı ile bildirilen Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 19.06.2012 tarihli toplantısında alınan karar gereğince, açılacak 2011-2012 öğretim yılı bütünleme sınavlarında aşağıdaki esaslar uygulanacaktır.

1) Yıl esasına göre eğitim veren Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile Devlet Konservatuvarında, bütünleme sınavları yapılmakta olduğundan ayrıca bütünleme sınavı açılmaz.

2) Yarıyıl esasına göre eğitim verilen ve bütünleme sınavı bulunmayan Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarında 2011-2012 öğretim yılı güz ve bahar yarıyıllarında kayıt yaptırılan ve "Çukurova Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nin" (Yönetmelik) 28.maddesindeki koşulları yerine getirerek FF veya FD notu alarak başarısız olunan tüm dersler için bütünleme sınavı açılır.

3) Yaz okulunda ilk kez aldıkları derslerden başarısız olan öğrencilere bütünleme sınav hakkı verilmez.

4) Durumları 2. maddedeki koşullara uyan çift anadal ve yan dal öğrencileri de bütünleme sınav hakkından yararlanabilir.

5) Bütünleme sınavları, yönetmeliğin 29.maddesine göre değerlendirilir ve bütünleme sınavından alınan not, yarıyıl sonu sınavı yerine geçer. Bu nedenle yönetmeliğin 37.maddesinin 4. fıkrasındaki başarılı öğrencilerin %10 değerlendirilmesinde bu notlar dikkate alınır.

6) Ön lisans veya lisans programlarındaki tüm dersleri alan ve hiç başarısız dersi bulunmayan, ancak Genel Not Ortalaması 2.00'nin altında bulunan öğrenciler, not yükseltmek amacıyla son dört yarıyıla ait DD veya DC notu aldıkları derslerden istedikleri kadarından bütünleme sınavı hakkı isteyebilir. Bütünleme sınavından alınan not, başarı notu olarak değerlendirilir.

7) Not yükseltmek amacıyla bütünleme sınavına katılmak isteyen öğrencilerin, sınava girmek istedikleri dersleri 17 Ağustos 2012 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazılı olarak bildirmeleri gerekir. İstekte bulundukları derslerin bütünleme sınavına girmeyen öğrencilere FF notu verilir.

8) Bütünleme sınavına girecek öğrencilerin sınav listeleri, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca otomatik olarak hazırlanır.

9) Bütünleme sınavları 3-14 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

10)Belirtilen tarihlerin ilk haftasında güz yarıyılı derslerinin bütünleme sınavları, ikinci hafta ise bahar yarıyılı derslerinin bütünleme sınavları yapılır. Güz yarıyılı derslerine ait sınavların başarı notlarının en geç 14 Eylül 2012 tarihine kadar, bahar yarıyılı derslerine ait sınavların başarı notlarının en geç 21 Eylül 2012 tarihine kadar internet ortamında girilmesi gerekir.

11)Bütünleme sınavları için mazeret sınavı açılmaz.

12)Daha önce belirlenen 3 ders sınav tarihleri iptal edilmiş olup, bütünleme sınav tarihleri 3 ders sınavına girecek öğrenciler için de uygulanacaktır.

13)Bütünleme sınavı sonucunda mezun olacaklara, yönetmeliğin 39.maddesi gereğince mezuniyet tarihi olarak 14 Eylül 2012 tarihi verilecektir.

Kaynak: ÇÜ (http://www.cu.edu.tr/Content/Asp/Turkish/duyuru.asp?id=14388)