PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
01.07.2012, 18:31
Tarla Bitkileri Bölümümüz, Ziraat Fakültemizin ilk açılan bölümlerinden biri olup akademik kadro mevcudu bakımından kuruluşunda sahip olduğu “fakültemizin en güçlü bölümü” konumunu bugün de sürdürmektedir.

Tarla Bitkileri Bölümümüzde; özelde yöremiz ve genelde ülkemizin değişik ekolojilerine ait sorunların çözümüne katkı vermek amaçlı hazırlanan akademik düzeyli projelerle ekolojiye uygun yeni tür ve çeşitlere ait adaptasyon, bitki deseni, ekim sistemleri, tarım teknikleri, toprak hazırlığı, gübreleme, münavebe, hastalık-zararlı-kuraklık-tuzluluk gibi olumsuz şartlara dayanıklı çeşit geliştirme, tarımsal biyoteknolojinin uygulama ve araştırma alanları ile üretimlerden ve araştırmalardan elde edilen ürünlere katma değer kazandırma konularında araştırmalar yapılmaktadır. Çayır mera ve yem bitkileri alanında da aynı amaçlı çalışmalar yürütülmekle beraber silaj yapımı, yeşil alan ve çim bitkileri yetiştiriciliği, çeşit tescil denemeleri, mera ıslahı ve amenajmanı, mera kanunu kapsamında tahdit, tahsis ve tescil çalışmaları yürütülmektedir.

Mevcut Anabilim Dalları

Endüstri Bitkileri A.B.D.,

Tahıl ve Yemeklik Tane Baklagiller A.B.D.,

Çayır Mera ve Yem Bitkileri A.B.D.

Bölümümüzde, 1982 yılından bu yana Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, 1989 yılından itibaren de Doktora programlarında eğitim-öğretim yapılmaktadır.

Misyonumuz

Genelde insanlığın, özelde ülkemiz insanının gereksinim duyduğu beslenme, barınma, tedavi, giyinme, hayvansal üretimin temel unsuru olan yem gibi tarımsal üretimin yeterli miktar ve üstün kalitede yetiştiriciliği, ıslahı, biyoteknolojik yöntemlerin tarımda uygulanarak ekolojilere uygun yeni biyotiplerin geliştirilmesi, Tarla Bitkileri konularında araştırmalar yapabilen, karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik bilgiye ulaşabilen, topladığı bilgiyi değerlendirme-yorumlama yeteneği kazanmış, yüksek sevide üretim-ekoloji-çevre bilincinde olan, tarımda sürdürülebilirliği önceleyen, yeterli düzeyde yabancı dil yetkinliği ile sorgulayıcı ve yenilikçi niteliklere sahip, mesleğinin evrensel gereklerini taşıyan ZİRAAT MÜHENDİSİ yetiştirmektir.

Vizyonumuz

Beslenme, barınma ve giyinme gibi insanlığın temel ihtiyaçlarının üretiminde programlanmasında evrensel düşünebilen, yenilikçi, uluslar arası bilim dünyasıyla işbirliği kurabilen, ulusal-uluslararası projeler geliştirebilen, Tarla Bitkileri alanındaki eğitim-öğretim-uygulama faaliyetlerinde yeni teknolojileri kullanabilen ve üretebilen, ilgili çalışmalara katkı verebilen, konusuyla ilgili sorunları öngörebilen, sorunların çözümünde çağdaş yöntemleri kullanarak paydaşlarına sorun çözme yeteneği kazandırabilen, üst düzeyde meslek bilinci ve etiğine sahip, hak, yetki ve sorumluluklarını bilen, üretimde olduğu kadar üretilen ürüne katma değer kazandırarak milli ekonomiye katkı sağlayabilme yeteneğinde ZİRAAT MÜHENDİSİ yetiştirmektir.

Tarla Bitkileri Bölümünün Güçlü Yönleri

*Akademik kadrosunun, ideal bir eğitim-öğretim için yeterli sayıda ve deneyimde olması,

*Araştırmalar ve öğrenci uygulamaları için yeterli büyüklükte arazisinin olması,

*Araştırma ve uygulamalar için tam donanımlı 4 adet analiz laboratuarının olması,

*Bölgemiz ekolojisinin, bölümün ilgi alanına giren konular için uygun ve büyük bir potansiyele sahip olması,

*Bölümümüzde Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının açık olması,

*Özverili, öğrencisini evladı gibi gören, sevecen, şefkatli, dinamik, olgun, empati gücü yüksek ve uyumlu bir eğitim kadrosunun olması.

*Proje deneyiminin fazla olması,

Tarla Bitkileri Bölümünün Fırsatları

*Araştırma amaçlı yürütülen projelere TÜBİTAK, DPT, SANTEZ gibi kuruluşlar ile AB, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi uluslar arası kuruluşlarca desteklerin verilmesi,

*Genelde ülkemizin, özelde bölgemizin doğal kaynaklarının kirlenmemişliği ve biyolojik çeşitliliğinin zenginliği,

*Gıda güvenliği ve güvenli gıda üretiminde ülkemizin sahip olduğu büyük potansiyelin ekonomiye dönüştürülmesinde bölüm mezunlarımızın aranırlılığı,

*İnsan ve hayvan beslenmesinde ihtiyaç duyulan temel ürünlerin bölümümüz konuları arasında olması,

Bölümü Mezunlarımızın Çalışma Alanları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı merkez ve taşra teşkilatlarındaki birimlerinde,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve diğer çeşitli bakanlıklarda,

Tarımsal Araştırma Enstitülerinde,

Tarımsal amaçlı kooperatiflerde çalışabilir.

Tarımsal ürünlerin işlendiği fabrikalarda (un, şeker, nişasta, çay, baharat, yem, konserve, salça, sigara vs.) çalışabilir ve işyeri açabilir.

Tohumculuk ve fidecilikle iştigal eden şirketler ile gübre ve ilaç pazarlayan özel kuruluşlarda çalışabilir ve özel işyeri açabilir.

Tıbbi-aromatik bitkilerle ilgili üretim-toplayıcılık-toplatıcılık-depoculuk-toptancılık-dağıtıcılık yapan firmalarda çalışabilir ve özel işyeri açabilir.

Tıbbi-aromatik bitkileri işleyen sanayi kollarında çalışabilir ve işyeri açabilir.

Aktarlık yapabilir.

Yeşil alan tesisi ile ilgili proje yapabilir ve yeşil alan kurabilir, çim üretebilir.

Bireysel ve müstakil olarak tarımın bütün kollarında üretim, dağıtım ve ticari faaliyette bulanabilir ve işyeri açabilir.