PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Mr.Muhendis
01.07.2012, 18:09
Ziraat Fakültemiz 11.07.1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuş daha sonra 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanun ile kurulan Ahi Evran Üniversitemize bağlanmıştır.

Fakültemizin kuruluşunda Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Toprak, Tarımsal Biyoteknoloji, Zootekni ve Bitki Koruma olmak üzere altı bölüm açılmış, 2011 yılında Tarım Ekonomisi ve Biyosistem Mühendisliği bölümlerinin açılması ile bölüm sayısı sekiz’e yükselmiştir.

Fakültemizde halen 5 Profesör, 4 Doçent, 7 Yardımcı Doçent, 2 Öğretim Görevlisi ve 5 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 20 Akademik Personel görev yapmaktadır.

Fakültemize ilk defa 2009-2010 yılında ek kontenjan ile Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü’ne 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Tarla Bitkileri Bölümü’ne, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında ise Bahçe Bitkileri Bölümüne öğrenci alınmış olup, ilk mezunlarını önümüzdeki yıl verecektir.

Fakültemiz Aşıkpaşa Yerleşkesinde, Tarımsal Biyoteknoloji öğrencileri için 3 derslik ve 1 laboratuvar, Tarla Bitkileri öğrencileri için 2 derslik, Bahçe Bitkileri öğrencileri için 1 derslik öğrencilerimizin kullanımına ayrılmıştır. Aşıkpaşa yerleşkesinde yaklaşık 100 dekar tarım arazisi öğrenci uygulamaları için tahsis edilmiştir. Bunun yanında Bağbaşı Kampüsündeki yaklaşık 800 dekar tarım arazisi öğrencilerimizin ve araştırıcılarımızın tarımsal araştırma ve uygulamalarında kullanılmak üzere değerlendirilecektir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Ziraat Fakültemiz, halkımıza bol- ucuz- kaliteli ve güvenli gıda ve giyim malzemesi sağlamak üzere Ziraat Mühendisi yetiştirmekle Ülkemize ve Dünya’ya hizmet etmektedir. Ayrıca Fakültemiz, sahip olduğu fiziki altyapı ve insan kaynakları ile teknoloji ve bilgi üreten, ürettiği bilgiyi ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmeyi hedefleyen çevreye duyarlı, biyolojik çeşitliliği ve doğal kaynakları koruyan, ilgili sektörler ve bölge paydaşları ile bütünleşmiş seçkin bir bilim merkezi olma yolundaki çalışmaları sürdürecektir.