PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programı

Mr.Muhendis
30.06.2012, 12:08
I.YARIYIL

ZORUNLU DERSLER

TEMEL MATEMATIK
Kümeler, fonksiyonlar, denklemler, ikinci dereceden denklemler, denklem eşitsizlikleri, limit, süreklilik, integral konularında bilgiler verilmektedir.

BOTANIK
Hücre ve doku bilimleri, bitki organlarının ( kök, gövde, yaprak ) anatomik yapısı, çalışma biçimleri, üreme organları, çiçek, tohum ve meyve yapıları hakkında bilgiler verilmektedir.

BILGISAYAR - I

Bilgisayar Teknolojisindeki gelişime paralel olarak bilgisayar donanımı ile ilgili bilgiler, dos ve windows işletim sistemleri, virüs programlarının kullanımı ile internet teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SERA YAPIM TEKNİĞİ
Seranın tanımı ve avantajları seracılığın dünyada ve ülkemizde gelişimi, sera yeri seçilirken dikkat edilecek faktörler, sera tipleri, sera yapı elemanlarının planlanması, seralarda çevre koşullarının yaratılması, seraların ısıtılması, havalandırılması ve soğutulması, sera çatı elemanlarının statik hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

TEKNİK RESİM
Teknik resme giriş, çizim araçları, geometrik çizimler, iz düşüm yöntemleri, parçaların teknik resimlerinin çizimleri, teknik resimde üç görünüş, perspektif resimleri, ölçülendirme ve kesit görüntüler.

TARIMSAL METEOROLOJİ
Ders kapsamında genel meteoroloji konularına ( atmosfer, ışık, sıcaklık, su buharı, yağışlar, soğuma ve yoğunlaşma şekilleri, bulutluluk, hava basıncı, iklim rasatları ) geniş biçimde değinilmekte ve meteorolojinin tarıma olan tüm etkilerini içeren tarımsal meteoroloji her yönü ile ele alınmaktadır.

BİTKİ ÜRETİM TEKNIKLERİ
Bitkilerde çoğaltmanın genel esasları, çoğaltma yapıları, kullanılan kaplar ve bitki çoğaltma yöntemleri ( tohumla, aşıyla, çelikle, doku kültürüyle vb. ) konusunda bilgiler verilmektedir.

II.YARIYIL

ZORUNLU DERSLER

TOPRAK BİLGİSİ

Toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tanımlanması, toprak oluşumu, bitki yetiştiriciliği için toprak hazırlanması ile toprak yorgunluğu ve yorgunluğun giderilmesi konularında bilgiler verilmektedir.

BİTKİ FİZYOLOJİSİ
Bitkilerde su ve besin maddesi absorbsiyonu ve bitki bünyesinde taşınması, bitkilerde su kaybedilmesi, organik madde yapımı ( fotosentez ), solunum, meyve olgunlaşması, çimlenme, sürme ve köklenme, dinlenme, bitkisel hormonlar gibi fizyolojik olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BILGISAYAR – II
Windows işletim sistemi altında çalışan office paketi içinde yer alan programlardan word,excel ve powerpoint hakkında bilgiler verilmekte ve uygulamalar yapılmaktadır.

BİTKİ BESLEME VE GÜBRELEME
Bitki besin maddelerinin bitkilerdeki işlevi, eksiklik ve fazlalıklarında bitkilerde görülen belirtiler, toprak ve bitki beslemeye ilişkin sorunlar ve beslenmenin bitkilerde verim ve kalite üzerine etkileri konularında bilgiler verilmektedir.

SERALARDA SULAMA SİSTEMLERİ
Seralarda uygulanan sulama yöntemleri ve koşullara uygun sulama sistemlerinin oluşturulması ve bitki su tüketimi, toprak-nem dengesi gibi konulara yer verilmektedir.

FİDE VE FİDAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Fide yetiştirmenin amacı, fide yetiştirme yerleri, fidelerin yetiştirilmesinde kullanılan ortamlar, harç hazırlığı, fide yetiştirme teknikleri, fidanlığın kuruluşu, fidan üretim yöntemleri, fidan sökümü ve fidan dikimi gibi konulara yer verilecektir.

MEVSİMLİK ÇIÇEK YETIŞTİRİCİLİĞİ
Mevsimlik çiçeklerin önemi, planlamalardaki etkileri, genel yetiştiricilik kuralları ve önemli mevsimlik çiçek türlerinin üretim yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

III. YARIYIL

ZORUNLU DERSLER

SERALARDA SEBZE YETISTIRICILIGI – I
Örtü altında yetiştirilen sebzelerin genel yetiştirme teknikleri, istedikleri iklim koşulları ve verim artışının sağlanması olanakları hakkında bilgiler verilmektedir.

SERALARDA KESME ÇİÇEK YETİSTİRİCİLİGİ – I
Gül, karanfil, kasımpatı, zambak, glayöl gibi bazı önemli kesme çiçek türlerinin seralarda yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilmekte, bu kapsamda bitkilerin tanıtımı, üretim teknikleri, yetiştirme istekleri konuları ele alınmaktadır.

SERALARDA SAKSI ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ – I
Saksılı süs bitkilerinin yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler verilmekte ve çiçekli saksı bitkilerinin tanıtımı, genel özellikleri, yetişme koşulları ve üretim yöntemleri ele alınmaktadır.

ÇEVRE DÜZENLEME-I

İnsanların ve diğer canlıların birlikte yaşayabilecekleri güzel ortamları yaratarak, önemli çevre düzenleme ilkeleri olan fonksiyonel, estetik, ekonomik ilkelere göre yapmak, peyzaj planlamanın temel ilkelerini öğrenmek, peyzaj tasarım ilkeleri ve peyzaj planlama aşamaları hakkında bilgi verilecektir.

SERA ÜRÜNLERININ MUHAFAZASI VE PAZARA HAZIRLANMASI
Soğukta muhafazanın önemi, ürünlerin hasat zamanı, paketleme evi ve yapılan işlemler, sera ürünlerinin muhafaza koşulları, soğutma çevrimi, soğuk hava depoları ve depolama ve soğutma ekipmanları ve çalışma prensipleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SEÇMELİ DERSLER

ÖRTÜ ALTI ÖZEL YETİŞTİRME TEKNİKLERİ

Topraksız tarım ve tarihçesi , topraksız tarımın avantaj ve dezavantajları, topraksız tarımda kullanılan besin eriyikleri ve ülkemizde ve dünyada uygulanan topraksız tarım şekilleri anlatılmaktadır.

DIŞ MEKAN SÜS BITKİLERİ YETIŞTİRICİLİĞİ – I
Park ve Bahçelerde kullanılan ibreli (kozalaklı) ağaçların tanıtılması, genel özellikleri, yetiştirme koşulları ve üretim yöntemleri ele alınmaktadır.

İŞLETME YÖNETİMİ

Bir tarımsal üretimde kullanılan üretim faktörleri, tarım toprakları, tarım işletmelerinde sermayenin sınıflandırılması ve amortisman, emek, işgücü, girişimcilik, yönetim kavramı, yönetim aşamaları, yönetim fonksiyonları ve pazarlama yönetimi hakkında bilgiler vermektir.

IV. YARIYIL
ZORUNLU DERSLER
SERALARDA SEBZE YETISTIRICILIGI - II

Seralarda yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan sebzelerin ( domates, hıyar,biber,patlıcan vb ) yetiştirme teknikleri ve ekolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ÇEVRE DÜZENLEME –II
Park ve bahçe düzenlemesindeki temel kurallar, bitki materyalinin sınıflandırılması ve bitki gruplarının bahçe düzenlemesindeki işlevleri, bitkilerin dendrolojik özellikleri, planlamadaki renk harmonisi vb. konularda bilgiler verilmektedir.

SERA BİTKİLERİ HASTALIK VE ZARARLILARI
Seralarda yetisen bitkilerde görülen fungal, bakteriyel, viral, hastalıkların simptonları, sitolojisi, patolojisi ve bu hastalıklardan korunma ve tedavi yöntemleri ile yine bitkilerde zarar yapan nematodlar, akarlar,böcekler, ve diğer hayvansal kökenli zararlıların yaşayışları ve bunlara karşı uygulanacak mücadele yöntemlerine ait konularda bilgiler verilmektedir.

SERALARDA OTOMASYON UYGULAMALARI

Seralarda sulama, havalandırma, sıvı gübreleme vb. işlemlerin bilgisayar sistemleri ile kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir. Bu amaçla çeşitli seralarda bu sistemlerin incelenmesi ve uygulanması gerçekleştirilmektedir.

İŞ GÜVENLİĞİ
Bitkisel üretimde kullanılan ve dikkat edilmediğinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen pestisitler ve diğer bazı kimyasalların tanımı ve kullanımı hakkında bilgiler verilecektir. Zehirlenmeleri önlemek için alınacak tedbirler ve ilkyardım önlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SEÇMELİ DERSLER

SERALARDA SAKSI ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ - II

Yapraklı iç mekan süs bitkilerinin (saksı bitkilerinin) tanıtımı, genel özellikleri, yetişme
koşulları ve üretim yöntemleri ele alınmaktadır.

DIŞ MEKAN SÜS BITKILERI YETISTIRICILIGI – II
Yapraklı dış mekan süs bitkilerinin tanıtımı, genel özellikleri, yetişme koşulları ve üretim yöntemleri ele alınmaktadır.

SERALARDA KESME ÇIÇEK YETISTIRICILIGI – II

Freesia, alstroemeria, lale gibi bazı soğanlı, yumrulu, rizomlu kesme çiçek türleri ile gerbera gypsophila, lisianthus gibi bazı bitkilerin tanıtımı, genel özellikleri, yetişme koşulları ve üretim yöntemleri ele alınmaktadır.