PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : zirai ilaç bayi açmak için nereden başlamalıyım?

mcan
24.06.2012, 15:35
2010 Bahçe Bitkileri mezunuyum.Zirai ilaç bayi sınavına girdim ve başarılı oldum.İlaç bayi açmak istiyorum; Manisa civarında potansiyeli oldukça yüksek bir kasabada.Ancak kafamda oldukça fazla soru işareti var.Öncelikle bu işe nereden başlamalıyım?Zirai ilaçları nereden temin edebilirim?İlk aşamada kimle temasa geçmeliyim..Toros gübre,Ege gübre,Gübretaş bu firmalardan bayilik alma şansım olabilir mi,nasıl bayiliklerini alabilirim?İnternet sitelerindeki bayilik başvurularını inceledim ancak benim gibi yeni mezun, yeni bayilik açacak birine bayilik verirler mi?Bu işe başlamam için minimum ne kadar sermaye gerekli? Bir de bayiler reçete yazma işine nasıl bir çözüm yolu buldular.Demek istediğim çiftçi elinde reçeteyle gelmiyor sadece istediği ilacı söylüyor ya da şikayetini söyleyip uygun ilacı alıp gidiyor bayi açtığım da reçete işini nasıl yapacağım?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim..

Mr.Muhendis
27.06.2012, 09:36
Merhaba,

İlaçları temin edeceğiniz yer konusunda herhangi bir bayiden bilgi alabilirsiniz. O nerden alıyorsa sizde ordan temin edersiniz. Mesela, biz ilişkileri kuvvetli bir başka bayi (tam olarak bölge temsilcisi sayılmaz) arkadaştan alıyoruz.

Gübre konusunda dediğiniz firmalarla iletişime geçmelisiniz. İnternetten araştırma vs. ile olmaz. Ordaki şartlara göre olmuyordur, belki görüşünce iş değişir. Mümkünse yüzyüze değilse telefonla görüşürsünüz. Firmanın bölgede temsilcisi varsa sizi ona yönlendirecektir. Gidip bölge temsilcisi ile anlaşırsınız.

Sermaye, 100 bin TL ile de olur, 1 milyon TL ile de... Tamamen sizin bütçenize kalmış bir şey. Büyük düşünüyorsanız (ilaç, gübre, alet-makine, tohumluk gibi) bütçeyi biraz artırmalısınız. Benim tavsiyem, başlangıç olarak sadece birinden girin. Zamanla diğerlerini de taleplere göre eklersiniz.

Reçetesiz satılan ürünlerin haricindekileri reçeteli satmak zorundasınız. Kanunlar böyle diyor.

mcan
27.06.2012, 20:50
cevabınız için teşekkür ederim. ''Reçetesiz satılan ürünlerin haricindekileri reçeteli satmak zorundasınız. Kanunlar böyle diyor.'' demişsiniz. Peki, çiftçi geldi ve x hastalık var arazimde bana y ilacını istiyorum dediğinde, ben sana o ilacı veremem git reçete yazdır gel mi diyeceğiz? Yoksa ilacı verdikten sonra reçete işini bayi olarak biz mi ayarlıcaz? Bildiğim kadarıyla bayiler reçete yazamıyor.

Mr.Muhendis
27.06.2012, 22:43
Şurda (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayileri-gorevleri-hakkinda-soru-t9242.html) verdiğim cevap faydalı olacaktır.

i_sa46
02.08.2012, 23:19
2012 ilac bayilik sınavı ne zaman?

Mr.Muhendis
03.08.2012, 00:02
2012 ilac bayilik sınavı ne zaman?

2012 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2012-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t9701.html)

Bu konuyu takip ediniz.

Mr.Muhendis
04.06.2013, 19:09
Soru: Zirai ilaç bayisi açmanın maliyeti ne kadardır ?

Cevap: musabican (http://www.ziraatciyiz.biz/member.php?u=30167) arkadaşımız tarafından şu şekilde verilmiştir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

mavis
02.04.2014, 18:35
Mrb daha şimdi üye oldum ve zirai ilaç bayisi acmak istiyorum ancak maliyeti ne kadar en az küçük bir yer istiyorum acanlar yada arastiranlar yardım ci olabilir se çok sevinirim

Mr.Muhendis
02.04.2014, 18:42
Mrb daha şimdi üye oldum ve zirai ilaç bayisi acmak istiyorum ancak maliyeti ne kadar en az küçük bir yer istiyorum acanlar yada arastiranlar yardım ci olabilir se çok sevinirim

Merhaba,

Bir üstteki mesaj içeriğinde maliyet hesabı var.

hacoxi
16.07.2014, 16:57
REÇETE YAZMA YETKİ BELGEM VARDA REÇETELERİ BAYİLERE NE KADARA VERMELİYİM

Mr.Muhendis
16.07.2014, 17:31
REÇETE YAZMA YETKİ BELGEM VARDA REÇETELERİ BAYİLERE NE KADARA VERMELİYİM
Sorunuzu daha açık yazar mısınız ? Bayiye reçete vermekten kastınız nedir ?

burak48
22.07.2014, 01:25
slm.gübre bayi açmak istiyorum istenen belgeler nelerdir ve tekniker veya muhendıs olma sartmı herhangı bır sahıs da acabılır mı

merveyalman
06.02.2015, 14:59
Ben sadece al sat yaparak çok güzel paralar kazanan insanlar tanıyorum. Özellikle kalitelive ithal ürünleri alıp sahibinden üzerinden satarak büyük meblalar kazanıyorlar.
En yakın arkadaşım bir siteden ürünleri baya indirimli alıyor ki toptan da satışları var bu adamların bildiğim kadarıyla, sahibinden üzerinden satarak bütük paralar kazandı. Firma yerine bu tip bir iş size daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Umarım hayırlısı olur senin için de.

Khanbozkurt
06.02.2017, 22:57
Ben peyzaj ve süs bitkileri mezunuyum.Şuan muhasebe işi ile uğraşıyorum ve İstanbul'da yaşıyorum. Muhasebeden ve İstanbul'un stresli hayatından bunaldım. Kendi işimi kurup düzenli bir hayat yaşamak istiyorum. Nasip olursa 1 ay sonra kızım dünyaya gelecek ve ben her şeyi onun için yapıyorum. Hayatımı düzene sokup mutlu bir yuva sahibi olmak istiyorum. İş stresinden çılgına dönmüş bir aile değil. Nasip olursa bayilik sınavına girip, Sakarya'da bir zirai ilaç bayisi açmak istiyorum. Siz değerli dostlarımdan bu konuda yardım talep ediyorum. Tecrübelerinizi ve bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
1-Sakarya'da bu iş rağbet görür mü? Sakarya bu iş için uygun mudur?
2-Ortalama maliyet nedir? (Dükkanda bulunması gereken başlıca malzemeler için? , dükkanda kurulması gereken raf, depolama sistemi maliyeti ortalama nedir? )Yani bu bayiyi çalışır bir sistem haline getirmek için neleri göğüslemem gerekiyor.
3-Bu iş kazançlı bir iş midir? Aylık ortalama getirisi nedir? Riske girip memnun olmadığım bu düzeni değiştirmeye değer mi?
4-Dükkanı açarken konum açısından neleri göz önünde bulundurmalıyım?
5-Tecrübe edinmem gereken önemli konular nelerdir?

Yukarıdaki sorularımın cevabı şartlara göre değişiklik gösterebilir elbet, ama herkes bir beklenti içerisinde bayiyi açıyor. Bayi açan arkadaşlar beklentilerini karşılayabildiler mi?

gayse38
09.04.2017, 19:50
bence git bir yerde çalış.bu ne bayiliği hergün yeni bir kanun çıkarıyorlar.bayileri sürekli denetliyorlar.hangi kurumda böyle bir şey var.söyleyin bana

bedrhn
11.04.2017, 14:32
önlisans bitki koruma bölümü okusam bayilik açabilirmiyim yoksa 4 yıllık bitki koruma bölümü okuyanlarmı açabilir? boşuna 2yılımı heba etmeme deyecek fark olurmu yardımcı olursanız sevinirim ..:)

Mr.Muhendis
11.04.2017, 15:18
önlisans bitki koruma bölümü okusam bayilik açabilirmiyim yoksa 4 yıllık bitki koruma bölümü okuyanlarmı açabilir? boşuna 2yılımı heba etmeme deyecek fark olurmu yardımcı olursanız sevinirim ..:)

Bitki sağlığıyla ilgili dersi alırsanız sınava girme hakkı elde edersiniz.

silversword
04.09.2017, 21:38
Herkese merhaba, şuan bayide çalışıyorum. Aklımın ucunda bayi açnak var! Ama çevrendeki bayi sahipleri hep bu işin yapılmayacağından bahsediyor !! Bayilik yapan arkadaşlar varsa görüşlerini rica ediyorum. Bu iş yapılır mı ? Beni en rahatsız eden konu işin veresiye olması. :/

Mr.Muhendis
05.09.2017, 08:11
Herkese merhaba, şuan bayide çalışıyorum. Aklımın ucunda bayi açnak var! Ama çevrendeki bayi sahipleri hep bu işin yapılmayacağından bahsediyor !! Bayilik yapan arkadaşlar varsa görüşlerini rica ediyorum. Bu iş yapılır mı ? Beni en rahatsız eden konu işin veresiye olması. :/

Merhaba,

Sizin de dediğiniz gibi en rahatsız eden konu: veresiye.

Şöyle düşünün, siz karar verin. 5 bin TL'lik 3 ay vadeli ürün aldınız. Bu ürünün tamamını sattınız. Ama ürünlerin ödemesini ortalama 6 ayda alacaksınız. Tabi bu ödemeler gelene kadar da ürün almaya, iş yerini doldurmaya devam edeceksiniz. Bazen bu 6 aylar bir yıl olacak, bazen "hiç" yıl (yani ödemeyecekler) olacak.

"Biraz" birikiminiz varsa bu çark döner, yoksa işiniz zor.

silversword
05.09.2017, 16:49
Şuan sattığımız mallarun parasını haziran ayında alıyoruz. Haziranda da müşteri halcisinden aldığı 6 ay ya da 1 yıl vadeli çekini getirince 1,5- 2 yık vadeli satış yapmış oluyoruz. Çalıştığım bayi büyük bir bayi olduğu için altından kalkıyor. Rekabet çok fazla. Çiftçi en ufak birşeyi bahane edip hiç para ödemek istemiyor zaten... bu işi yapmak gerçekten akıl mantık işi değil zatende ömrümün sonuna kadarda bayide çalışamam ☹ï¸

torik
14.06.2018, 12:40
Merhabalar.
Ben kendi işimi yapmak hevesi ile ve konunun meraklısı olarak ilerde zirai ilaç bayisi açmayı düşünüyorum. Tohum, fidan, gübre gibi ürünlerin satıldığı bir dükkan. Açıköğretim fakültesinin önlisans tarım bölümünü bitirebilirsem bu bayi için gereken sınava girmeye hak kazanır mıyım? Bu bölümün derslerine baktım ama direkt bitki sağlığı yazan bir ders göremedim, istenilen bitki sağlığı dersleri veriliyor mu bu bölümde? Teşekkürler.

Mr.Muhendis
18.06.2018, 13:42
Merhabalar.
Ben kendi işimi yapmak hevesi ile ve konunun meraklısı olarak ilerde zirai ilaç bayisi açmayı düşünüyorum. Tohum, fidan, gübre gibi ürünlerin satıldığı bir dükkan. Açıköğretim fakültesinin önlisans tarım bölümünü bitirebilirsem bu bayi için gereken sınava girmeye hak kazanır mıyım? Bu bölümün derslerine baktım ama direkt bitki sağlığı yazan bir ders göremedim, istenilen bitki sağlığı dersleri veriliyor mu bu bölümde? Teşekkürler.

Merhaba,

Fito ve ento dersleri sayılıyor.