PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Narman Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü

genc__osman
08.06.2012, 17:43
http://www.atauni.edu.tr/uploads/birimOrtaResimleri/321578c5a5abd3c046936b5ffc0be4ba.JPG

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü (Organik Tarım Programı) misyonu; çağdaş bilgiler ile donanmış, kültürel birikimi ve iletişim becerisine sahip, mesleğinde araştırma ve problem çözme yeteneği gelişmiş, çevresine liderlik edebilecek yapıda, Atatürk İlke ve İnkılaplarını özümsemiş, vatansever bireyler yetiştiren nitelikli eğitim vermeyi, araştırma ve topluma hizmet sorumluluğunu evrensel standartlarda yürütmeyi, bilgi üretmeyi, uygulama ve yaymayı ilke edinmiştir.

VİZYONUMUZ

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü (Organik Tarım Programı) vizyonu; Organik tarım alanında nitelikli eğitimi gerçekleştirirken ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan, bilgi üreten, sürekli gelişen, hizmet ettiği insanlar ve ürettiği bilgiler ile örnek olabilecek yüksekokul olmaktır.

Tarihçe

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 26.06.2010 tarih ve 020963 sayılı oluru ile Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü altında kurulan Organik Tarım Programı ünvani ile eğitim-öğretimine devam etmektedir.

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Birim Yöneticisinin Mesajı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz tarımında da organik tarımın önemi gün geçtikçe artmakta ve organik ürünlerin üretimi yaygınlaşmaktadır. Organik Tarım, ekolojik sistemde zamanla kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemleri içermektedir. Organik tarım, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklamakta, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulması öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir. Bu üretimde, tüketime kadar her aşamasında kontrollü ve sertifikalı ürünler elde edilmelidir.
Organik tarım üretimi sektörüne meslek elemanı yetiştirmek amacıyla Yüksekokulumuzun Organik Tarım programı açılarak 2010-2011 öğretim döneminde eğitim ve öğretime başlamıştır. Organik tarım programında başta bitkisel ve hayvansal üretim, bitki koruma ve bitki besleme gibi temel konulara ilişkin teorik bilgilerin kazandırılması yanında öğrencilerin tarım sektöründe pratikte karşılaşabilecekleri sorunlar, çözüm yolları ve girişimcilik adına yapabilecekleri faaliyetlerde özgüven kazandırılmaktadır.
Organik Tarım programında öğretim süresi iki yıl olup bölüm mezunları organik tarım teknikeri unvanı almaya hak kazanacaklardır.
Organik Tarım programına mezun olacak öğrencilerimize çalışma hayatlarında başarılar dileriz.

Mezuniyet sonrası iş imkanları:
* Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri, * Araştırma Enstitüleri ve Belediyeler. * Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Satış Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri. * Organik tarım işletmelerinde, * Organik pazarlarda, * Organik üretime girdi (tohum, organik gübre, organik tarımsal mücadele) sağlayacak özel sektör kuruluşlarında, * Organik ürün sertifikası veren kuruluşlarda, * Küçük ve orta ölçekli tarıma dayalı sanayilerde ve KOBİ`lerde çalışabilir, * Kendi arazilerinde organik tarım yapabilirler.

Lisans/önlisans/yüksek lisans sonrası eğitim imkanları:

Organik Tarım ön Lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde; Ziraat Fakültesi Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş yapanlar, mezuniyet sonrası “Ziraat Mühendisi” unvanı alır.

İletişim Bilgileri

Telefon:+90 442 7412039/128

Telefon:+90 442 7413530

Faks: 90 442 7413334

e-Posta:skopuzlu@atauni.edu.tr

Adres: Atatürk Üniversitesi narman Meslek Yüksekokulu bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü 25530 Narman/erzurum[/B]

ezgi çiftçi
26.04.2013, 00:11
acil hayvansal üretim ders notları lazım yardımcı olur musunuz

Mr.Muhendis
26.04.2013, 07:17
acil hayvansal üretim ders notları lazım yardımcı olur musunuz

Ders notu bölümündeki Ders Notu İstekleriniz Buraya (http://www.ziraatciyiz.biz/ders-notu-istekleriniz-buraya-t1239.html) sabit konusundan istek yapmalısınız.