PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pamukkale Üniversitesi Acıpayam MYO Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
08.06.2012, 11:24
Program Hakkında Genel Bilgi

Gıda sektörü için geniş bir istihdam olanağı sağlayan Gıda İşleme Bölümü altında yer alan Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı, sektörün ihtiyaçları da dikkate alınarak geliştirilmiştir.
Tarım ve hayvancılığa dayalı ham maddeleri işleyen ve güvenli gıda üretimini sağlamak için çeşitli yönlerden gıda kontrol hizmetlerini gerçekleştirerek tüketime uygun süt ve ürünleri üreten süt sektörü; modernizasyon, yeni teknolojik ilerlemeler, ürünlerin çeşitliliğinin giderek artması ve küresel gelişim gibi çeşitli faktörlerden dolayı sürekli gelişim içerisindedir. Bundan dolayı, Türkiye’de süt sektörünün dış gelişmelere paralel olarak gelişmesi, kaliteli üretimin artması ve dış pazarda rekabet etmesi, çok hızlı olan bilimsel ve teknik gelişmelerin yakından izlenmesi, teknoloji transferi, çeşitli ve kaliteli ürünlerin üretimi gibi zorunlulukları doğurmaktadır.
Gıda sektöründe gıda kalite kontrol elemanı, gıda teknikerliği ile süt ve süt ürünleri teknikerliği gibi mesleklerde gelişmelerin olacağı buna bağlı olarak da bu mesleklerde yetişmiş eleman ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilmektedir. Özellikle son yıllarda gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemlerinin gittikçe önem kazanmasına bağlı olarak bu alanda yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Program geliştirme süresince, iş piyasasında meslek analizi yapılmış, meslek elemanlarının yeterlilikleri tespit edilmiş, yeterlilikler analiz edilerek program içerikleri oluşturulmuştur. Süt ve ürünleri teknolojisi programı akademik ve mesleki yeterlilik kazandırmayı amaçlayan bir önlisans programıdır, eğitim süresi iki yıldır.

Mesleki Tanım

Süt ve ürünleri teknikeri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde süt ve ürünleri üreten, süt ve ürünlerinden numune alarak mikrobiyolojik, duyusal, fiziksel ve kimyasal analizleri yaparak analiz sonuçlarını standartlara ve mevzuata uygun olarak değerlendiren, insan kaynaklarını yönetme bilgi ve becerisine sahip kişidir.
Görevleri
- hijyen ve sanitasyon kurallarını uygulamak.
- hammadde ve yardımcı madde kabulü yapmak.
- süt ve ürünleri için ön işlemler yapmak.
- içme sütü ve konsantre süt üretimi yapmak
- fermente süt ürünleri üretmek
- peynir çeşitleri üretmek
- yöresel peynir çeşitleri üretmek
- özel süt ürünleri üretmek
- süt yan ürünleri üretmek
- tereyağı üretmek
- dondurma üretmek
- süt ve süt ürünlerinde mikrobiyolojik analizleri yapmak.
- çiğ sütte analizleri yapmak
- süt ürünleri analizi yapmak
- gıda endüstrisinde kullanılan makinelerin özelliklerini incelemek
- süt tesislerinin kuruluş ve organizasyonunu yapmak
- gıda katkı maddelerini incelemek
- süt ürünlerinin ambalajlanması
- laboratuvar tekniklerini uygulamak
- süt hayvanlarını incelemek
- kalite yönetim sistemlerini uygulamak
- mesleki etik değerlerine uymak
- araştırma, değerlendirme, izleme yapmak
- çevre ve insan sağlığını korumak

Mesleki İlerleme Olanakları

*Önlisans programını bitiren kişi çalıştığı işyerinde performansına göre yöneticiliğe kadar yükselebilir. Ayrıca;
*DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Mühendislik Fakültesi–Gıda Mühendisliği Bölümü’ne dikey geçiş yaparak Gıda Mühendisi ünvanı veya Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’ne dikey geçiş yaparak Ziraat Mühendisi ünvanı alabilir.
*Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi veya İşletme Fakültesi lisans programlarınasınavsız kayıt yaptırıp dört yıllık fakülte diploması alabilir.

İş Olanakları

Mezun olan öğrenciler süt teknikeri ünvanını alırlar. Süt ve ürünleri teknikerleri, süt işlenmesi yönünde çalışmalar yaparlar.
Bu programdan Süt teknikeri olarak mezun olanlar, üniversitelerin ilgili birimleri, fakülteler ve yüksekokullar, resmi kuruluşlar, kamu kuruluşları (Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri, Hıfzıssıhha vb.), özel kuruluşlar (Süt sanayinde, üretim veya kalite kontrol departmanları, gıda laboratuarları vb.) da iş bulabilmektedirler. Ayrıca alanlarıyla ilgili kendi üretim ünitelerini veya iş yerlerini kurma yeteneğine de kavuşmaktadırlar.