PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : serada domates, salatalık, marul yetiştirilmesi

tarla_
30.05.2012, 12:06
merhaba arkadaşlar bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum. 4 dönüm alana deneme amaçlı 1 dönüm sera kurmayı planlıyorum. bu serada domates, salatalık ve marul yetiştiriciliği düşünüyorum. bilginizi almayı düşündüğüm bir kaç nokta var bunların pazarını sizce nasıl bulmalıyım birde 1 dönüm sera için kaç adet fide alayım?

sins
07.01.2014, 15:06
dönüme dikeceğin fide, dikeceğin sebzeye bağlıdır. öncelikle bölgen nere biraz bilgi verir misin?

Ziraat Uzmanı
08.01.2014, 20:29
merhaba arkadaşlar bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum. 4 dönüm alana deneme amaçlı 1 dönüm sera kurmayı planlıyorum. bu serada domates, salatalık ve marul yetiştiriciliği düşünüyorum. bilginizi almayı düşündüğüm bir kaç nokta var bunların pazarını sizce nasıl bulmalıyım birde 1 dönüm sera için kaç adet fide alayım?

Merhaba,

Öncelikle yapmayı düşündüğünüz girişim için sizleri tebrik ediyorum.Zaten bahsettiğiniz ürünler, ülkemizde seracılık sektöründe en çok yetiştirilen ürünler olmakla beraber ve talebi en çok olan ürünlerdir. Ben ekonomist olduğum için pazar konusuna değinmek istedim. Seracılık maliyetli üretim olmasına karşın satılan ürün de buna bağlı olarak pahalı olmaktadır ve yine buna karşın talep her zaman vardır.Sera teşvikleri ve hibeleri konusunda da bilginiz var olduğunu düşünüyorum eğer yoksa da mutlaka bilgi edinmelisiniz. Ben yinede aşağıda bilgi eki paylaştım incelemenizi öneririm. Pazar bulma konusunda çeşitli yöntemler var elbette ama en iyisi sözleşmeli üreticilik. Mesela başlangıç olarak iyi bir fiyat politikasıyla seraya yakın olan bir zincir marketle anlaşabilirsiniz veya marulu çok tüketen çiğ köftecilerle. Ancak size önerim seracılıkta yeni bir anlayış olan topraksız tarım yapmanız. Bunu yapabilirseniz ürün miktarınız da bol olur ürün kalitenizde buna bağlı olarak pazarlama ağınızda. Sadece bu sistem maliyetli. Şimdiden başarı ve sabır diliyorum bol kazançlar.:thumbup:

http://www.geka.org.tr/yukleme/basili_materyaller/MODERN%20SERACILIK%20YATIRIMLARI.pdf

yokole1sey
10.01.2014, 12:59
1 Donum sera için Domates temetrekareye kaç bitki düşmesini istiyorsunuz Seranız topraklımı Topraksızmı olacak ayrıca Bitki besin elementlerini nasıl vereceksınız Ve tek sera içinde Bunların iklm istekleri farklı olduğu halde Bunları nasıl kontrol altına alacaksınız.. Tek sera içinde Tek çeşit üretim yapmanız tonajınızı olumlu yönde etkiler aksı halde hepsınden ıyı verım alamazsınız yapcagınız seranın planını dahada açarsanız sıze yardımcı olabılırım...