PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ziraat mühendisliği ünvanı hakkında

batuhan_erbi
21.05.2012, 20:57
öncelikke merhaba ben lise son öğrencisiyim ve zirat mühendisi olmak istiyorum ama takıldığım nokta şu ki ziraat mühendislğe ile ilgili araştırmalar yaptım ama tercih rehberlerinde veya başka yerlerde bölümü ziraat mühendlsiği oalrak bulmadım farklı farklı bölümler var tarla bitkiler bahçe bitkiler fln bunlardan herhangi birini seçince yine aldığmız ünvan mühendismi oluyor ve başka bişimi bana bunu açıklarmısnız şimdiden teeşkkürler :)

Zooteknist
21.05.2012, 22:10
öncelikke merhaba ben lise son öğrencisiyim ve zirat mühendisi olmak istiyorum ama takıldığım nokta şu ki ziraat mühendislğe ile ilgili araştırmalar yaptım ama tercih rehberlerinde veya başka yerlerde bölümü ziraat mühendlsiği oalrak bulmadım farklı farklı bölümler var tarla bitkiler bahçe bitkiler fln bunlardan herhangi birini seçince yine aldığmız ünvan mühendismi oluyor ve başka bişimi bana bunu açıklarmısnız şimdiden teeşkkürler :)

Merhabalar;

Şuanki sistemde Ziraat Mühendisi adayları, önce bölüm seçerek Ziraat Fakültelerine başlıyor. Yani; Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Zootekni, Tarım Makineleri, Tarım Ekonomisi vb. hangi bölümü seçersen seç, mezun olduğunda Ziraat Mühendisi ünvanını alacaksın. Bunlar Ziraat Fakülteleri içindeki bölümler.

Benim sana önerim, kendine en çok yakıştırdığın-sevdiğin bölümü yaz ve aramıza katıl :) :good:

batuhan_erbi
21.05.2012, 22:54
çok teşekkür ederim :) en kısa zamanda inşallah sizden biri olucam peki bahçe bitkileri bölümüne girdiğim zaman öteki bölümler hakkında hiçbişi öğretilmiyormu ve sizin önerceniz bölüm hangisi ?

Mr.Muhendis
21.05.2012, 23:12
çok teşekkür ederim :) en kısa zamanda inşallah sizden biri olucam peki bahçe bitkileri bölümüne girdiğim zaman öteki bölümler hakkında hiçbişi öğretilmiyormu ve sizin önerceniz bölüm hangisi ?

Hangi bölüme giderseniz gidin diğer bölümlerden en az 1 ders alacaksınız. Öneriler için de forumda bir çok konu var. Gerek tarımsal sorular bölümünden gerekse de bölümlere ait kısımlardan bu konulara ulaşabilirsiniz. Her bölüm için ayrı tanıtım konusu bulunmaktadır.

mgemici
02.12.2012, 23:23
Aynı konu hakkında benim farklı bir sorum olacak
Ziraat Mühendisi ünvanını alabilmek için aşağıdaki bölümlerden herhangi birini okumak yeterli mi?
Bahçe Bitkileri
Bitki Koruma
Tarım Ekonomisi
Tarım Makineleri
Tarımsal Biyoteknoloji
Tarımsal Yapılar ve Sulama
Tarla Bitkileri Bölümünün Tanıtımı
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
Zootekni
(daha var mı bilmiyorum varsa eklerseniz sevinirim.)

Diyelim ki bu bölümlerden herhangi birini bitirdik ve Ziraat Mühendisi ünvanımızı da edinmiş olduk. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı alım yaparken genel olarak Ziraat Mühendisi diye mi alıyor yoksa bitirdiğimiz bölüme göre mi alıyorlar ayrıca alımlarda memur ünvanıyla mı yoksa mühendis diye mi alıyorlar?
Görevde yükselme ve ünvan değşikliği sınavları ile yine aynı bakanlıkta yükselme imkanımız ne kadar?
Ayrıca yukarıda bahsettiğim bölümlerden hangisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda daha geçerlidir?
Şimdiden teşekkür ederim.

Mr.Muhendis
03.12.2012, 13:43
@mgemici

Şuradaki (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisligi-bolumlerini-kisaca-tanitir-misiniz-t8296.html?p=18361#post18361) konuda cevap verilmiş.