PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çevre Dostu Üretim Teknikleri ve Organik Tarım

pandora
16.05.2012, 20:57
arkadaşlar Çevre Dostu Üretim Teknikleri ve Organik Tarım arasındaki farklar nelerdir sınav sorusu bilgisi olan varsa yazbilir mi?

Mr.Muhendis
16.05.2012, 22:17
Çevre dostu üretim tekniklerinde; tarımsal üretimin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması, doğal kaynakların etkin biçimde kullanımının sağlanması, tüketici sağlığı açısından risk taşımayan yeterli ve satış şansı yüksek ürün üretimi, çiftliğin ekonomik devamlılığının sağlanması ve kırsal kesimin yaşam kalitesinin arttırılması ile sürdürülebilirliğin sağlanması hedeflenmektedir. (Alıntı)

ÇDÜT için bu şekilde bir tanımlama yapılmış. Bu teknikte zirai ilaç konusunda bir sınırlama getirilmiyor. Ancak organik tarımda kesinlikle kullanılan ilaca dikkat edilmeli, organik tarım için önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

ÇDÜT'de üretim aşamalarının kaydedilmesi gibi bir şey yok. Ancak organik tarımda üretimden itibaren her aşaması kayıt alıntındadır.

ÇDÜT'yi pek bilmediğim için okuduklarım kadarıyla yorumlayabildim. Yukardaki iki paragraf şahsıma ait görüşlerdir. Kesin doğrudur diyemiyorum.

pandora
19.05.2012, 20:48
çok teşekkür ediyorum bir mühendisin cevapları bana sınavda çok iyi yarar sağlayacaktır.tekrar teşekkür ederim .son bir soru daha organik tarım be İTU nun farkı nedir.ikiside iyi tarım uygulaması ama daha detaylı lazım yardımcı olursanız sevinirim

Mr.Muhendis
19.05.2012, 23:10
çok teşekkür ediyorum bir mühendisin cevapları bana sınavda çok iyi yarar sağlayacaktır.tekrar teşekkür ederim .son bir soru daha organik tarım be İTU nun farkı nedir.ikiside iyi tarım uygulaması ama daha detaylı lazım yardımcı olursanız sevinirim

Organik tarımda kesinlikle kimyasallar kullanılmaz. Organik gübreler kullanılır. Hastalık ve zararlı mücadelesi için de organik kökenli ürünler kullanılır. Üretim alanları çok sınırlıdır. Ekimden hasada kadar izlenebilir bir sistem vardır. Bakanlığın organiktarim.tarim.gov.tr adresinden de faydalanabilirsiniz.

İyi tarım uygulamalarında kimyasal gübre ve kimyasal ilaç kullanımı vardır. Gübreler, yapılan analizlere uygun olarak uygulanır. İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde bu işlemler yapılır. Hasat sonrası ürünler kalıntı analizlerine tabi tutulur ve insan sağlığına zarar verecek bir kimyasal olup olmadığına bakılır. İTU için bakanlığın iyi.tarim.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Geniş kapsamlı bir çok konu bulunmaktadır.

Ben burda kısaca değinmiş oldum. Adreslerini verdiğim 2 siteye bakarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.