PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sulu Araziye Ne Ekiyim ?

ecoprin
09.05.2012, 17:51
Merhaba,

Kayseride tarlamı işlemek istiyorum, fakat pancar gibi çok emek isteyen işlerle uğraşacak vaktim yok.

Tarlaya yakında sulama kanalı ile su gelecek, tarlaya ne ekmemi önerirsiniz,

sulama imkanımımın var olduğunu düşünürsek, ağaıdaki ürünlerden hangisi mantıklı olur veya altarnatif üründe önerebilirsiniz,

Arpa, fiğ, yonca vs, önerilerinizi bekliyorum teşekkürler,

YasinZiraat
12.06.2012, 23:44
Sa sorunuzun cevabı olaraktan size bikaç tavsiyede bulunayım. Kayseri yöresi genel hatlarıyla karasal iklim özelliklerine sahip olduğu için cok fazla çeşit üretimi yapılmıyor. Sulama imkanlarının kıt olduğu yerde buğday arpa ş.pancarı mercimek yetiştiriliyor. Sulama imkanının uygun olguğu yerlerde ise Tek yıllık bitkilerden kavun karpuz domates taze fasülye hıyar sakız kabağı patlıcan taze soğan gibi sebze çeşitleri çok yıllık bitlilerden ise elma armut kayısı üzüm ceviz ve erik tavsiye ediliyor. Bu konuda en sağlıklı bilgii bulunduğun bölgedeki ilgiliziraat mühendisiyle irtibata geçip tam olarak iklim şartlarını toprak analiz sonucunu don olaylarını arazinin uygunluğunu ve ürünün pazarlanması gibi bilgileri sana dahadoğru bizzat görerek ifade eder. Şunuda unutmayalım az bakımla cok verim ve kâr olmaz. Ne kadar bakarsan okadar cok verim alırsın bunun içinde bölgenizden sorumlu ilgili ziraat mühendisleriyle irtibat içinde olman önemli.