PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zirai İlaç Bayileri Görevleri Hakkında Soru

Onurnino
07.05.2012, 13:30
Arkadaşlar merhabalar hepinize.Bu forumu yeni gördüm ve aranıza yeni katıldım ve birçok şeyi daha şimdiden öğrendim.Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve bu konu altına yapacağınız yorumlar için teşekkür ederim.

Ancak ben mezun olduktan sonra Zirai İlaç Firmasının bayiliğini alırsam benim yapmam gereken işler, halkı yapacağım yardımlar vs. hakkında bilgi verir misiniz?

Bölümüm tarım ekonomisi, daha çok seçeneğe sahibim ancak ben bu bayilik konusunu ve bayilik açıldıktan sonra yapılması gereken işler hakkında bilgilendirebilecek birisi varsa ondan yardım beklemekteyim.

Şimdiden teşekkür ederim tekrar. :)

Mr.Muhendis
16.05.2012, 22:29
Merhaba,

Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama Türkiye'deki durumu kısaca anlatıyım.

1. Durum: Deneyimli bir çiftçi gelir. Alacağı ilacın ticari adını (ya da etken maddesini) söyler. Ne kadar atacağını, nasıl kullanacağını önceki tecrübelerinden öğrendiği için "şu kadar alacağım" der ve gider. Siz şu kadar kullan desenizde o bildiğini yapar.

2. Durum: Mühendisine danışır. Mühendis arkadaş ilacın etken maddesini ve ne kadar almasını gerektiğini bir kağıda yazar. Çiftçi gelir, siz de ona göre ilacı verirsiniz. Nasıl kullanılacağını falan sormazlar. Kendi mühendislerinden bilgi alırlar.

3. Durum: "Benim x bitkimde y hastalığı/zararlısı var." der. Sizden ilaç hakkında bilgi alır. Siz de detaylı bilgi alarak ona uygun ilacı verirsiniz. Nasıl kullanması gerektiğini de anlatırsınız.

Bizde bu işler çoğunlukla bu şekillerde oluyor. Dediğim gibi sorunuzu tam anlayamadım. Bu nedenle anladığım kadarıyla cevap verebildim. Başka bir sorunuz olursa biraz daha detaylı şekilde yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

Onurnino
21.05.2012, 15:56
Sormak istediğim buydu aslında. Yani ilaçlar hakkında bilgi sahibi olup çiftçiyi yönlendirmekle meşguller.

Çok teşekkür ederim cevabınız için

aanjeaa
10.01.2017, 02:31
Bir kaç sorum olacak;

1/Peki bizler hangi ilaçların reçetesiz satıldığını nereden bileceğiz? Okullarda bununla ilgili bir eğitim almadık.

2/Araştırdığım kadarı ile ilaçlar bölünerek satılamıyor, bu durumda çiftçi gelip şu kadar istiyorum dediğinde nasıl bir aksiyon almamız gerekiyor?

3/Zirai ilaç bayii süs bitkisi, sebze tohumu, fidan satışında bulunabilir mi?

4/Bu işletmeler için devletin belirlemiş olduğu bir mesai saati var mı? Yoksa istediğimiz saatlerde kapatabiliyor muyuz?

5/Bu işletmelerin kar durumu nedir? Elbette bu işin yapıldığı konuma, potansiyel müşterilere bağlıdır fakat ölüsü kurtarır diye bir tabir vardır bu bayiiler içinde geçerli midir?

Teşekkürler

Merhaba,

Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Ama Türkiye'deki durumu kısaca anlatıyım.

1. Durum: Deneyimli bir çiftçi gelir. Alacağı ilacın ticari adını (ya da etken maddesini) söyler. Ne kadar atacağını, nasıl kullanacağını önceki tecrübelerinden öğrendiği için "şu kadar alacağım" der ve gider. Siz şu kadar kullan desenizde o bildiğini yapar.

2. Durum: Mühendisine danışır. Mühendis arkadaş ilacın etken maddesini ve ne kadar almasını gerektiğini bir kağıda yazar. Çiftçi gelir, siz de ona göre ilacı verirsiniz. Nasıl kullanılacağını falan sormazlar. Kendi mühendislerinden bilgi alırlar.

3. Durum: "Benim x bitkimde y hastalığı/zararlısı var." der. Sizden ilaç hakkında bilgi alır. Siz de detaylı bilgi alarak ona uygun ilacı verirsiniz. Nasıl kullanması gerektiğini de anlatırsınız.

Bizde bu işler çoğunlukla bu şekillerde oluyor. Dediğim gibi sorunuzu tam anlayamadım. Bu nedenle anladığım kadarıyla cevap verebildim. Başka bir sorunuz olursa biraz daha detaylı şekilde yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

Mr.Muhendis
10.01.2017, 08:16
Bir kaç sorum olacak;

1/Peki bizler hangi ilaçların reçetesiz satıldığını nereden bileceğiz? Okullarda bununla ilgili bir eğitim almadık.

2/Araştırdığım kadarı ile ilaçlar bölünerek satılamıyor, bu durumda çiftçi gelip şu kadar istiyorum dediğinde nasıl bir aksiyon almamız gerekiyor?

3/Zirai ilaç bayii süs bitkisi, sebze tohumu, fidan satışında bulunabilir mi?

4/Bu işletmeler için devletin belirlemiş olduğu bir mesai saati var mı? Yoksa istediğimiz saatlerde kapatabiliyor muyuz?

5/Bu işletmelerin kar durumu nedir? Elbette bu işin yapıldığı konuma, potansiyel müşterilere bağlıdır fakat ölüsü kurtarır diye bir tabir vardır bu bayiiler içinde geçerli midir?

Teşekkürler

Merhaba,

1. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Tarım İl/İlçe Müdürlükleri... Bu konuda bilgi alabileceğiniz yerlerdir.

2. İlaçların farklı miktardaki paketlerini (0.5, 1, 5 L gibi) getirirsiniz. Kişiye ne kadar lazımsa ona göre ayarlayıp verirsiniz. Artık sizin ikna kabiliyetinize kalmış.

3.Gerekli belgeleri alarak aynı ya da ayrı işletme gibi satabilirsiniz. Güncel şartlarını bilmiyorum.

4. İsterseniz 6'da açın, isterseniz 10'da... İsterseniz 17'de kapatın, isterseniz 22'de... Size kalmış.

5. Bakkal, market gibi yerler nakit ya da kredi kartıyla satış yapar. İki türlü de parasını 1-2 gün içerisinde alabilir. Bizim bayilerde ise şöyle bir sorun var; bazı çiftçilerimiz kredi kartı, nakit ile alım yaparken, büyük çoğunluğu "yaz deftere" diyor. Deftere yazdığınız, senet yaptığınız satışların vadesi ise ne yazık ki uzun oluyor. Siz aldığınız ilacın parasını 90 gün içerisinde öderken, bunun size dönüşü 180 hatta daha fazla gün oluyor. Dediğim gibi tamamiyle sizin becerinize kalmış bir şey.