PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zootekni hakkında

serefmt
29.03.2012, 20:29
1- Zootekni bölümünde dal seçimi oluyor mu? oluyorsa hangi dallar var ve içeriği nedir ?

2- İş bulma olanağı nedir? İstanbulda çiftlik vs. oldugunu sanmıyorum ama özellikle İstanbulda iş bulma olanagı nedir?

3- İlk girişte ortalama ne kadar maaş alırım?

4- Staj hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Sorular yukarıda, cevaplarsanız çok minnettar olurum :)

genc__osman
29.03.2012, 23:37
1. Zootekni Bölümü Anabilim dalları Biyometri ve Genetik, Hayvan Yetiştirme, Yem ve Hayvan Besleme Anadalları yüksek lisans düşürsen Anabilimdallarını seçersin. Lisans düzeyinde Ziraat Mühendisliği altında.

2. Zootekni Bölümü mezunları, son yıllarda ülkemizdeki hayvancılıkta yaşanan değişiminde etkisi ile özellikle kamu sektörü dışında faaliyet gösteren hayvancılık sektörlerinde rahatlıkla iş bulma imkânına sahiptir. Sektörlerden bazıları süt sığırı işletmeleri, besi sığırı işletmeleri, tavukçuluk işletmeleri (broiler ve yumurtacı işletmeler), devekuşu, bıldırcın ve diğer kanatlı yetiştiriciliği yapan işletmeler ve arıcılık, işletmeleri yem fabrikaları, SEK, EBK, Ziraat Bankası, TAGEM, TİGEM, hayvansal gıda işleyen işletmeler, süt fabrikaları, mandıralar, olarak sayılabilir. Zooteknistler özel çiftlik kurarak kendi çiftliklerinide kurabilir.

3.İş deneyimine ve işletmenin durumuna göre 1000 lira ile 2500 lira arasında ücret alırsın. Devlet de ise mühendis(buro) maaşı ocak zamı ile 3000 lira

4. Staj bulunduğu şehir ve yakın çevrelerde bir ziraat mühendisi çalışanı bulunan bir işletme vardır mutlaka.

Umarım biraz aydınlatmışımdır.

serefmt
30.03.2012, 18:04
Peki devlette işe girmek için hangi koşullar oluyor?

Birde bu çiftlik kurma olayı kafama yatıyor. Arkadaşımın Sakarya da arsası var yaklaşık 10 dönüm. Çiftliği kurdugumuzde modern çiftlik gibi mi kurmak gerekiyor yoksa köy tarzı ahır gibi kurabiliyormuyuz. Şirket ismi alıyormuyuz?

genc__osman
31.03.2012, 00:25
Kpss lisans sınavına girmelisin. Atamam için gerekli puan aldığında devlette işe başlarsın.

Hayvancılık uzaktan göründüğü gibi kolay değil kısa sürede kar getimez uzun dönemde iyi getirisi var, artık 10-15 büyük başlı işletmede gelir sağlayamazsın. İlk başlamada 50-60 büyük başlamak gerekir bunun içide modern ahırlar kurmak şart.

serefmt
13.04.2012, 21:25
Modern ahır kurmak için maddiyat gerekiyor hocam, ben ilk önce 50 hayvanla köy tipi ahır kurup 1-2 sene sonra modern ahır tarzına geçmek isitiyorum. Maddi açıdan belki rahat olurum o zaman :)

Dediğiniz gibi kısa dönemde getirisi yok onun için batmayalım :) 1-2 sene sonra modern ahır a dönüştürme niyetim var. İnşallah hayallerimiz bir gün gerçek olur..

genc__osman
16.04.2012, 20:17
Sevgili kardeşim bizim diğer sektörlerden bir farkmız var çalıştığımız materyal bir canlıdır ve onun bizden istedikleri var. Eğer istediklerini vermezsek elimizde olan hayvanıda kaybederiz. Senin köy tipi ahırında Süt ineği günde 2-3 kg Süt verirken Modern hayvanın tüm ihtiyaçları karşılanmış ahırda bulunan Süt ineğinden Günlük 20-30 kg Süt verimi alırsın. Bu işte cepindeki parayı değil önce hayvanını düşünmelisinki oda tam kapasiteli hizmet etsin.