PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnönü Üniversitesi Arapgir Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
28.03.2012, 08:39
Arapgir Meslek Yüksekokulu Üniversitemiz ve Arapgir İlçesinde yürütülen hazırlıklarından sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ nın 30.03.1987 tarih ve E.Ö./07.06.002/126 sayılı yazısıyla Teknik programlar bünyesinde Elektrik, Motor, Geleneksel El Sanatları programlarıyla açılmasına karar verildi.

Yüksekokul resmen zamanın Cumhurbaşkanı Kenan EVREN, Milli Eğitim Gençlik ve spor Bakanı Metin EMİROĞLU ve diğer seçkin davetlilerin katılmasıyla 24 Haziran 1987 günü görkemli bir törenle açılmış, Eğitim Öğretime 5 Ekim 1987 tarihinde başlamıştır.
Elektrik, Motor, Geleneksel El Sanatları Programları ile eğitim-öğretime başlayan Yüksekokulda daha sonra Geleneksel El sanatları Programı Tekstil, Motor programı da Otomotiv olarak değiştirilmiştir.

2006-2007 Öğretim Yılı itibariyle Teknik Programlar Bölümünde; Elektrik, Otomotiv, Tekstil, Halıcılık ve Desinatörlüğü Programlarında; İktisadi ve İdari Programlar Bölümünde de, Muhasebe Programı olmak üzere 5 programda, 268 kız, 290 erkek olmak üzere toplam 558 öğrenci ile Eğitim-Öğretime devam edilmiştir. Arapgir Meslek Yüksekokulu bu tarihe kadar yaklaşık 2300 öğrenci mezun etmiştir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Yüksekokulumuz kuruluş amacı ve ilçemizin tarihi, kültürel ve sosyal yapısı itibariyle yüksekokulumuzun nitelik ve nicelik olarak gelişmesi gerektiği düşüncesiyle Arapgir Belediye sınırları içerisinde 280.000 m2 arsa alınarak üniversitemize mal edilmiştir. Bu arsa üzerine 2004 yılında Arapgirli iş adamlarından Ercihan EKŞİ, Naci EKŞİ, Yakup KARABAY, Turan TUNA üniversitemiz rektörlüğü ile yaptıkları protokolde 5 bloktan hizmet binaları ve çevre düzenlemesini inşa edip kampüs olarak üniversitemize bağışlıyacaklardır. Yeni yapılan binaların 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde teslim edilmiştir.

Yüksekokulun ilk Müdürü, Öğr.Grv. Ünal ŞAHİN, bu görevi 1993 yılına kadar sürdürmüştür. Daha sonra atanan Müdür, Öğr.Grv. Dursun ÖZGÜLER halen okul müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Resmi Web Sitesi: http://iys.inonu.edu.tr/index.php?web=arapgir&dil=tr