PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tecrübelilerden Bilgi İstiyorum

Bahri Coşan
26.03.2012, 05:55
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Organik tarım ve hayvancılık yapmak istiyorum. Hayvancılık için ziraat okumak mantıksız geliyor. Hayvancılığı çoğu kişi yapıyor zaten. Benim amacım organik tarım. Ankara'da yaşıyorum.Bahçe bitkilerini okuyup kendi imkanlarımla bir şeyler yapmak istiyorum. Kasabamda 40 dönüm arazim var. Bu arazide hem hayvancılık hem organik tarım yapmayı düşünüyorum. Bu sene okulda son senem ve bu işi gerçekten seviyorum ve yapmayı çok istiyorum. Sizlere soracağım birkaç soru var. İlk olarak küçük küçük başlayacağım işe zamanla büyütmeyi düşünüyorum. Sizlere sorumlarım ise bu işin maaliyeti yüksek olur mu ? Bu işte bu şekilde para kazanmak mümkün..İyi bir getirisi olur mu ? bu tarz sorular aklımda şimdilik..
önerilerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum..TEŞEKKÜRLER...:e010:

Zooteknist
09.04.2012, 21:36
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Organik tarım ve hayvancılık yapmak istiyorum. Hayvancılık için ziraat okumak mantıksız geliyor. Hayvancılığı çoğu kişi yapıyor zaten. Benim amacım organik tarım. Ankara'da yaşıyorum.Bahçe bitkilerini okuyup kendi imkanlarımla bir şeyler yapmak istiyorum. Kasabamda 40 dönüm arazim var. Bu arazide hem hayvancılık hem organik tarım yapmayı düşünüyorum. Bu sene okulda son senem ve bu işi gerçekten seviyorum ve yapmayı çok istiyorum. Sizlere soracağım birkaç soru var. İlk olarak küçük küçük başlayacağım işe zamanla büyütmeyi düşünüyorum. Sizlere sorumlarım ise bu işin maaliyeti yüksek olur mu ? Bu işte bu şekilde para kazanmak mümkün..İyi bir getirisi olur mu ? bu tarz sorular aklımda şimdilik..
önerilerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum..TEŞEKKÜRLER...:e010:

Merhabalar;

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Tarım/ziraat, bitkisel tarım ve hayvansal tarım olarak ikiye ayrılır. Yani hayvancılık da ziraatın bir parçasıdır. Hayvancılık için neden ziraat okumak mantıksız olarak düşündüğünüzü anlayamadım. Ziraat Fakültelerindeki Zootekni/Hayvansal Üretim Bölümü, hayvancılığı teknik, modern, verimli ve ekonomik olarak yapmayı hedefler. Hayvancılığı işi bilmeyen de yapar ama bir çok yerde bocalar. Artık insanların beslenmelerinde hayvansal kaynakları sağlamak için, sadece kendine yetmek değil, büyük çapta üretim yapmak gereklidir.

Hayvancılık işine yeni başlamak ciddi maliyetler getirir. Özellikle ahırların alt yapısını oluşturmak, büyük maliyetlerle aşılır. Ayrıca hayvanların yıl boyu yemlerini temin etmek için, ekip-biçeceğiniz alanlara da ihtiyaç vardır. Bunu da gözardı etmemek gerekir.

Hayvancılık teknik iştir. Hayvancılıkta başarı; ancak işi çok iyi takip edip, teknik altyapıları uygulayarak sağlanabilir. İşletmenin ekonomikliği de bunlara bağlıdır.

40 dönüm arazi, hem hayvancılık hem de bahçecilik için çok büyük bir arazi değildir. Hayvancılığı ayrı düşünürseniz daha iyi olur. İşletmeyi büyütmeyi düşündüğünüzde yeterli alanı bulamayabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Aklınıza takılan konularda bize danışabilirsiniz.:good:

dalya
10.04.2012, 00:55
zooteknist arkadaşıma aynen katılıyorum ama ben de birşeyler eklemek istedim...
hem organik tarım hem hayvancılık belirtildiği aynı alanda yetersiz olduğu gibi tek taraflı çalışma yapmanız daha verimli olur diye düşünüyorum. hem verim hem maliyet hem ilgi-alaka bakımından tek taraflı olmak daha iyi yani ya organik ya hayvancılık olmalı diye düşünüyorum tabi ki bu kişisel görüşüm ...
kaldı ki hayvancılık ve bitkisel üretim yine ziraatin bir parçasıdır yani mantıksız değildir hayvancılık okumak :)
40 dönüme gelince ne üzerinde organik tarım yapmak istiyorsunuz ayrıca destek için de yardımcı olmak isterim ...
saygılarımla başarılar dilerim...

Bahri Coşan
22.04.2012, 12:13
Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Sadece hayvancılık yapmaya karar verdim. Sadece o arazide büyükbaş hayvancılık ve süt olayına girmeyi hedefliyorum.
Bütçem ise 250.000 TL...Benim endişem bu işte PARA var mı :) Ve yapacağım bunları satış durumları nedir ? Devletle anlaşma şansımız filan var mı ?.. Yardımlarınız için teşekkürler..