PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat Mühendisliği Okumalımıyım ?

berkanp
16.03.2012, 17:26
Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve sizinde bildiğiniz gibi sınava pek bir şey kalmadı.Zonguldakta yaşıyoum ve burda ailemin zıraat üzerine şirketi var tarım aletleri ilaçları gübre yem bayi. pat pat motorları su motorları vb. Şuan şirkette zıraat mühendisi yok sadece tekniker bulunuyo. ben zıraat mühendisi okuyup işin başına geçersem ne gibi artıları olur neler yapabilir bilgi almak istiyorum? ayrıca distribütörlük yapmak istiyorum bunun içinde bilgi verirseniz gerçkten çok sevinirim teşekkürler saygılar..

Mr.Muhendis
17.03.2012, 18:01
Merhaba,

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz.

Buna cevap verebilmek için ilk olarak şunu sormak gerekiyor: Tarımı seviyor musunuz ? Ziraat Mühendisi olmak istiyor musunuz ? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar olumlu ise bence tercih etmelisiniz. Ailenizin tarım üzerine şirketi olması da gelecekte mesleğinize yön verecek bir seçenek olarak görünüyor.

Severek okurum, şirketimize de sahip çıkarım diyorsanız, hoşgeldiniz sayın meslektaşım. :) Cevabınız olumsuz ise sırf aile şirketi var diye bu mesleği seçmeyin. Okuması dert olur, mezun olunca işlerin başına geçmek ayrı sıkıntı olur. Kısacası en güzel yıllarınız en çekilmez yıllar olur. Ne gibi artıları olur demişsiniz. En büyük artısı şirkete gerçekten sahip çıkacak bir mühendis yetişmiş olur.

Distribütörlük konusunda ise, yanılmıyorsam şayet, kobi danışmanları bilgi veriyordu. Onlardan bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Mühendisliğini kim, neden seçti ? Meslektaşlarımızdan öneriler, yorumlar için buraya (http://www.ziraatciyiz.biz/neden-ziraat-muhendisligini-tercih-ettiniz-t3226.html) bakabilirsiniz.

Bu arada Facebook sayfamızdan (http://www.facebook.com/#!/ziraatciler) Figen Hanım'da şunları yazmış, kendisine teşekkür ediyoruz:

çok iyi olur bence.gitgide önemi artan bi meslek gibi görünüyor ..ama senin işin zaten hazır olucak okulla beraber işi daha iyi öğrenir..gerekli yerlerde hocalara danışırsın..sen pratik e teoriyi eş zamanlı yürüteceksin bu senin için çok iyi.bence değerlendir derim.. tarım makinaları yada bitki koruma daha öncelikli gibi görünüyor senin için..