PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suni Et

ziraatci2941
29.02.2012, 11:29
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, suni et üretiminde gerçek amacın kamuoyundan gizlendiğini belirterek, "Asıl amaç suni etle dünya pazarını ele geçirmek" dedi.

Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, basın toplantısı düzenleyerek suni et, sebze meyvefiyatları ve yağışların üretime etkisi konusunda açıklama yaptı. 2012 yılında yağışların Türkiye için yeterli olduğunu belirten Yetkin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kar yağışları olumlu. Bitki gelişimleri açısından da olumlu olacağını düşünüyorum. Mart ve Nisan aylarında da yeterli yağış olursa buğday üretiminin geçen yılki üretimi geçmesini bekliyoruz."

Sebze ve meyve fiyatlarının fazla olmasının, sera üretimindeki zarardan kaynaklandığını ifade eden Yetkin, "Meyve sebze fiyatları çok yüksek. Marketteki fiyatlar üreticinin fiyatlarından sekiz on kat daha fazla. Sera üretimindeki zararlardan dolayı fiyatlar bu şekilde. Fiyatlar Mart ve Nisan ayında da bu şekilde devam edeceğe benziyor" dedi.

Hollanda'da bilim adamlarının kök hücre ile yapay et yaptıkları konusundaki haberlere ilişkin açıklama yapan Yetkin, "ABD daha önce, Hollanda'daki çalışmaların ötesinde çalışmalar yaptı. Bu etler 1 yıl öncesinde belli insan kobayları üzerinde denendi. Ancak ABD çalışmalarını 1 yıl öncesinde duyurmadığı için bu konuya kamuoyunda da yer verilmedi. Hollanda'nın yaptığı bu çalışmalar basında ilk gibi gösteriliyor. ABD Tarım Bakanı bu konuda açıklama yapmalıdır" dedi.

Hollanda'nın suni et üretimindeki gerekçelerini samimi bulmadığını belirten Yetkin, "Hayvanlar kesilmeyecek, insanlar daha ucuza et yiyecekler gibi gerekçeler öne sürülüyor. Bu gerekçeler bana samimi gelmiyor. Asıl amacın kamuoyuna yansıtılmadığını düşünüyorum. Bu çalışmalardaki asıl amaç suni et ile dünya pazarına girip pazarı ele geçirmek" dedi.

Türkiye'nin suni ete gereksinim duymayacağını belirten Yetkin, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin bu suni ete ihtiyaç duymayacağını, kendi kaynaklarını geliştirerek kullanacağını düşünüyorum.Türkiye'nin suni ete duyarlı ve dikkatli yaklaşacağına inanıyorum."