PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GDO'lu ürünler

dalya
08.01.2012, 18:42
Biliyorsunuz ki son zamanlarda bu konu çok tartışılıyor ; GDO lu ürünler hakkında neler düşünüyorsunuz !? Bu ürünlerin yetiştirilmesi ve tüketilmesi sizce ne kadar doğru?!

Mr.Muhendis
08.01.2012, 19:22
Bilimsel gelişmelerin önüne geçmek mümkün değil. Zaten doğru bir şey de olmaz. Ama şahsım adına ben tüketmek istemem. Sonuç olarak "Zararı kesinlikle yoktur." diye garanti verilmiyor. Ayrıca çeşitliliğin çok fazla olduğu ülkemizde bunlara da şu an için gerek olmadığını düşünüyorum.

dalya
08.01.2012, 23:06
Bilimsel gelişmelerin önüne geçmek mümkün değil. Zaten doğru bir şey de olmaz. Ama şahsım adına ben tüketmek istemem. Sonuç olarak "Zararı kesinlikle yoktur." diye garanti verilmiyor. Ayrıca çeşitliliğin çok fazla olduğu ülkemizde bunlara da şu an için gerek olmadığını düşünüyorum.

Evet söylediğiniz gibi sofistike gelişmeler olmakta lakin yap boz gibi bilimi kullanmak da yanlış bence . Öte yandan da bilim sınırsızdır. Düşünceme gelecek olursak da tüketmek istemiyorsak yetiştirilmesi de anlamsız . Ama ne var ki önüne geçilemez:) Med cezir diye buna derim işte!:a014:

almora92
18.01.2012, 21:55
GDO konusunda baştaki çalışmalarda herbisitlere karşı dirençli geliştirilen bir mısır, tonlarca üretildikten sonra insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterdiği için toplatılmıştı.Bu günkü teknoloji ile artık bunlar kaldırıldı.Başta AB ülkeleri GDO lu ürünlere sıkı bir denetim getirdi.İzin alınmadan ve gerekli testlerden geçirilmeden bu tip şeylere izin verilmiyor.Ama bizim ülkemize bu ürünlerin denetimleri de yok, giriş çıkışları da denetlenmiyor, en azından insanlar bilgilendirilmiyor.Şu konuda da hak var, zararsız olduğunun tam bir garantisi yok.

Ben sağlıklı olduğu sürece tüketilebileceğini düşünüyorum.

sinbas
22.01.2012, 18:44
Bu konuda yorum yapmayacağım sadece tasvip etmediğimi söylemekle yetineceğim,
teşekkürler.

dalya
22.01.2012, 18:52
tasvip etmemek de konu hakkında olumsuz yaklaştığınızı gösterir :)

sinbas
22.01.2012, 21:04
Elbette oyum olumsuz oldu.... :)

harbibey
26.12.2012, 20:35
GDO lu ürünler hakkında olumsuz düşünüyorum ileride ne gibi zararlar doğuracaği henüz kanitlanmamiş olsada bana göre en güzeli orjinal olanidir hem tad bakımından hem lezzet hem besinleri açisindan en güvenilir olanidir

aday
27.08.2013, 16:17
yorumsuz

DHeMLy-CHaY
05.04.2017, 09:21
Bilim insanlarının çıkıp özgürce çalışmalarını paylaşıp, düşüncelerini söyleyemediği bir sektör için çok da olumlu konuşulabileceğini sanmıyorum. Türkiye gibi ithalatçı bir ülkede hayvan beslemek için gdolu ürün kullanmakta bir ülke gerçeği.

yokole1sey
31.12.2021, 10:15
Ben GDO' lu ürünleri Avrupada sıkı bir denetim mekanizması sayesinde zararları belki sıfırlanmıyor ama sıfıra yakın olduğu kanısındayım. Ama Türkiyede Maalesef sağlam bir denetim mekanizması olmadığından Türkiyede olmasını olumlu bulmuyorum