PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu

Mr.Muhendis
31.12.2011, 16:49
1995 Haziran’ında Kafkas Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulmuştur.Binası Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Genel Müdürlüğü den 20 yıllığına sözleşmeli olarak üniversitemize verilmiştir. Meslek Yüksek Okulu`muz tek bölüm İşletme programıyla 1995-1996 yılında eğitim öğretime başlamıştır. İlk sene 20 öğrenci 16 okutman 1 hizmetli 1 memur personel mevcudu bulunmaktaydı. Onu takip eden yılda 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Muhasebe bölümü eklenmiştir. 1998-1999 öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı, İthalat-İhracat, Pazarlama, Turizm-Otelcilik bölümleri; 1999-2000 öğretim yılında İthalat-İhracat, İşletmecilik ve Muhasebe bölümlerinin ikinci öğretimleri, 2000-2001 öğretim yılında Maliye, 2002-2003 öğretim yılında METEB çerçevesinde Elektrik ve Hazır Giyim bölümlerinin ikinci öğretimi, 2004-2005 yılında da Makine bölümü, 2008-2009 öğretim yılında Maliye ikinci öğretim bölümü açılmıştır. Tekstil Programı yetersiz öğrenci müracaatı sebebiyle dondurulmuştur.

2009 – 2010 yılında bazı bölümlerin isimleri değişmiştir. Bu kapsamda İthalat –İhracat Programlarının adı Dış Ticaret, İşletmecilik Programlarının adı İşletme Yönetimi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının adı Ağırlama Hizmetleri, Muhasebe Programlarının adı Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları haline gelmiştir.

1996-1997 öğretim yılında Iğdır Valiliği’nin büyük çapta mali destekleriyle kuruluşunu hızla tamamlamıştır. Sıra, malzeme, hizmet aracı, kütüphane binası, 5000 ciltlik kitap, kantin binası, ayniyat ve mefruşatları mahalli imkânlarla sağlanmıştır. 2006-2007 Öğretim Yılında 200m²’lik ve 50 Bilgisayar kapasiteli bir Bilgisayar laboratuarı ve 150m²’lik tam donanımlı bir Makine atölyesi, Elektrik Programı laboratuarı öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Iğdır Meslek Yüksekokulu 2008 de Iğdır Üniversitesi'nin faaliyete girmesiyle beraber, Iğdır Üniversitesi'ne bağlanmıştır. 2009 yılında okulumuz büyük çapta tadilata girmiş daha modern bir görünüme kavuşmuştur. 2009 – 2010 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle okulumuz bünyesinde 1 Öğretim Üyesi, 21 Öğretim Görevlisi ve 14 İdari Personelle hizmet vermektedir. Derslerin tamamı okulumuz bünyesinde verilmektedir.

Vizyon

Meslek Yüksekokulumuzun yaşatılması, gelişmesinde kaynak yaratmak, tasarrufta bulunarak, doğru, hızlı ve kaliteli hizmet vermektir. Türkiye’deki diğer Meslek Yüksekokulları arasında birinci sırada yer almak ve sürekli eğitim ile personel kalitesini yükseltmek. Misyonumuz doğrultusunda Eğitim ve Öğretim araç ve gereçlerinin teknoloji ile yenilenerek devam edilmesi ve öğrencilere daha kaliteli hizmet sunmasıdır.

Misyon

Meslek Yüksekokulumuzu güçlendirmek, yaşatmak ve desteklemek, güvenirlilik sağlamak, kısa zamanda doğru ve hızlı hizmet sunabilmek. Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerine yapılan planlama dâhilinde nakdi yardımlarda bulunmak, eğitimi çağın gerekleri içersinde en iyi şekilde vermek, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle öğrencilerin gelişimlerine katkıda bulunmak.

Değerlendirme

5’i İkinci Öğretim olmak üzere 13 Programa sahip olan Meslek Yüksekokulumuz bu programlarda 1800 civarında öğrenciye eğitim ve öğretim vermektedir. Okulumuz 34’u Akademik, 13’ü İdari olmak üzere toplam 47 personel ile hizmet vermektedir. Akademik personelin 3’ü diğer Üniversitelerden, 5’i Üniversitemizin diğer birimlerinden, 5’i de ücret karşılığı derslere katılmaktadır. Her yıl Meslek Yüksekokulumuza 780 öğrenci yerleşmektedir. Her yıl ortalama 600 civarında öğrenci mezun olmaktadır.

Amaçlar

Meslek Yüksekokulumuzun amacı belirli mesleklere yönelik ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık eğitim-öğretim sürdüren bir yükseköğretim kurumudur.

Öğrencilerini:

• ATATÜRK inkılâpları ve ilkeleri doğrultusunda ATATÜRK milliyetçiliğine bağlı,

• Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan,

• Toplum yararını kişisel çıkarının üstünde tutan, aile, ülke ve millet sevgisi ile dolu,

• Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren,

• Hür ve bilimsel düşünce gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı,

• Beden, zihin, ruh, ahlak ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş,

• İlgi ve yetenekleri yönünde yurt kalkınmasına ve ihtiyaçlarına cevap verecek, aynı zamanda kendi geçim ve mutluğunu sağlayacak bir mesleğin bilgi, beceri, davranış ve genel kültürüne sahip vatandaşlar olarak yetiştirmek,

• Türk Devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak, refah ve mutluluğunu artırmak amacıyla; ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulanacak ve hızlandıracak programlar uygulayarak, çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı ve seçkin bir ortağı haline gelmesini sağlamak,

• Yükseköğretim kurumları olarak yüksek düzeyde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak, bilgi ve teknoloji üretmek, bilim verilerini yaymak, ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak, yurt içi ve yurt dışı kurumlarla işbirliği yapmak suretiyle bilim dünyasının seçkin bir üyesi haline gelmek, evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunmaktır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Hedeflerimiz

• Meslek Yüksekokulumuz hizmet veren akademik / idari personelin ve hizmet alan öğrencilerin memnuniyetini yükseltmek.

• Hizmet içi eğitim imkânlarını geliştirmek

• Eğitim amacıyla kullanılan teknolojik olanakları arttırmak

• Çağdaş bilgi ile donanmış, bilgi çağının gerektirdiği kültürel birikime, iletişim becerisine sahip, değişen koşullara uyum sağlayabilen, problem çözme yetisinde ve ekip çalışması ruhuna sahip, önderlik yapabilecek vasıfta, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ve onları özümsemiş, yurtsever, nitelikli bireyler yetiştirmek.

• Bilgiyi paylaşmak, yöre yaşayanlarının düşünsel aydınlanmasını sağlamak, kültürel ve sanatsal değerler yaratmaya yönelik hizmet etmek ve toplumla bütünleşerek bu görevlerine evrensel standartlarda kalite yönetimi ile yürütmektir.

Iğdır MYO Web Sitesi: http://www.igdir.edu.tr/f_myo/Default.aspx