PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gübre Verme Şekli Konusunda Yardım

missblckhm
30.12.2011, 10:39
Arkadaşlar merhaba,
Yetiştirilen ürünün çoğunluğu yaban mersini olan bir şirkette çalışıyorum. Malesef çoğu kişinin de yaban mersini hakkında bilgisi yok fakat daha önceki tecrübelerinize dayanarak belki yardımcı olabilirsiniz bana diye sormak istedim. Bu bitki düşük pH ister fakat bizim suyumuzun pH'sı 8 civarında. Öncelikle bunu hangi asitle düşürebiliriz? Bir de yavaş çözünen gübre ister, bu nedenle banda uygulama yöntemi ile üre vermek istedik fakat bazı kaynaklarda da sulama suyuna karıştırılıp verilmesi gerektiği söyleniyor. Fertigasyonla hızlı çözünmez mi?
Ne şekilde vermemiz gerekir sizce, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

droit
15.02.2013, 23:59
mersin bölgesinde yaşıoyorum bende genelde asitik gübreler kullanıuyoruz ümik asit tarzı sıvı gübrelerle önden ph kırıyoruz daha sonra gübreimizi uyguluyoruz dediginiz gibi ph7.5 civarlarında topragın mikro elementleri alması biraz daha zor oluyorrr.

ali__saban
17.02.2013, 11:34
merhaba yaban mersinini tanımıyorum ama tüm sebze besleme ve koruma konusunda çalışıyorum. ''ph7.5 civarlarında topragın mikro elementleri alması biraz daha zor oluyor'' sizce topraktan gübrelemede ph ve yapraktan ilaçlamada kullanılan suyun kaç olması gerekir. element alımının yüksek olabilmesi için.

MiKRoP
17.02.2013, 20:27
Arkadaşlar merhaba,
Yetiştirilen ürünün çoğunluğu yaban mersini olan bir şirkette çalışıyorum. Malesef çoğu kişinin de yaban mersini hakkında bilgisi yok fakat daha önceki tecrübelerinize dayanarak belki yardımcı olabilirsiniz bana diye sormak istedim. Bu bitki düşük pH ister fakat bizim suyumuzun pH'sı 8 civarında. Öncelikle bunu hangi asitle düşürebiliriz? Bir de yavaş çözünen gübre ister, bu nedenle banda uygulama yöntemi ile üre vermek istedik fakat bazı kaynaklarda da sulama suyuna karıştırılıp verilmesi gerektiği söyleniyor. Fertigasyonla hızlı çözünmez mi?
Ne şekilde vermemiz gerekir sizce, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Azotu nitrat şeklinde içeren gübreler likapaya asla verilmemelidir. Üre, kükürtle kaplanmış üre ve amonyum sülfat uygun olan gübrelerdir.

Ph'ı düşürmek için

Orgilex , Biolexia , Biorant bunlardan herhangi birisi olabilir.

kirsehirli06
22.03.2013, 20:48
arkadaşlar sitenize yeni üye oldum. buğday ve arpa ekimi yaptım bu sene ekimin ilk haftasında. bana kooperatifte humas toprak düzenleyicisi ve sıvı gübre önerdiler ve satın aldım. 33 lük üst gübresini atalı 15 gün oldu. bana ilaç makinesi ile su an yesermiş olan ekine ot ilacı ile düzenleyici ve sıvı gubreyi karıstırıp atmamı önerdiler. sizin bu konuda bir öneriniz varmı ?? yada bu düzenleyicileri ve sıvı gübreleri kullanıp denemiş olan arkadaşlar var mı ?