PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bingöl Üniversitesi Büyük ve Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği Programı

Mr.Muhendis
25.12.2011, 13:29
Genel Bilgiler

Program, bölgedeki hayvan populasyonunu daha iyi değerlendirmek, yetiştiriciyi bilinçlendirmek, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı konularında ara eleman ihtiyacını karşılamak için açılmıştır. Bu program şu anda hem 1. öğretim hem de yeni açılan 2. öğretim olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Programın öğretim süresi 2 yıldır. Yıllık öğrenci kontenjanı 40’dır. Birinci sınıfta ortak zorunlu dersler ve mesleğe yönelik giriş dersleri öğretilmektedir. Birinci sınıfın sonunda, yaz döneminde veya öğrencinin ders almadığı herhangi bir zamanda 36 iş günü staj yapma zorunluluğu vardır. İkinci sınıfta, ileri meslek dersleri okutulmaktadır. İki yılın sonunda programı başarı ile bitirenler, dikey geçiş sınavı yoluyla Veteriner Fakültelerine veya Ziraat Fakültelerinin Zootekni Bölümlerine devam ederek lisans veya yüksek lisans öğrenimlerini tamamlayabilmektedirler. Bu programdan mezun olanlara “Tekniker” ünvanı verilmektedir.

Programın Misyonu

Ülkemiz hayvan sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda olmasına rağmen, bu hayvanlardan elde edilen ortalama verim açısından çok gerilerde bulunmaktadır. Bununda en önemli sebebi özellikle kırsal kesimlerde üretim yapan yetiştiricilerimizin hala yeterli teknik bilgi ve donanımdan yoksun olmalarıdır. Verimli ve kazançlı bir hayvancılığın yapılabilmesi, bilimsel metotlara dayalı olarak hayvan yetiştirme, besleme ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasına bağlıdır. Bu nedenle bu konuda yetişmiş teknik ara elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Büyük ve Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği Programı tüm bu beklentilere cevap verecek şekilde hazırlanmış bir eğitim öğretim programı vermektedir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Programın Vizyonu

Uygulamalı dersler vererek hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi, hayvan sağlığı, veteriner hekimliği yardımcı hizmetleri alanlarında bilgi donanımlı, kendine güvenen, ön lisans diplomasına sahip, nitelikli tekniker konumunda ara eleman yetiştirmektir.

Çalışma Alanları

• İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Belediyeler, Mezbahalar, Et-Balık Kurumu ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarda,
• Özel sektöre ait çiftliklerde, mandıralarda ve yem fabrikalarında,
• Kendilerinin kuracakları özel çiftliklerde, (http://www.ziraatciyiz.biz)
• Veteriner Hekimin olmadığı yerde, hayvan sağlığı konusunda özellikle koruyucu hekimlik alanında,
• Özel Veteriner Hekim kliniklerinde yardımcı eleman olarak çalışabilirler.

Kaynak: bingol.edu.tr