PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bulgur Üretimi

menekse
15.12.2011, 19:54
TEKNİK GEZİ RAPORU

DERSİN ADI : ÖZEL GIDALAR TEKNOLOJİSİ (18002 – 406
ARŞ. KONUSU : BULGUR ÜRETİM AŞAMALARI
ADI – SOYADI : Raziye TELLİ
ÖĞR. NO. : 9811802024
GEZİLEN YER : BULSA, BULGUR ÜRETİM TESİSİ
KARAMAN YOLU ÜZERİ, KONYA
TARİH : 05.04.2002

BULSA:
Bulsa; Konya’da kurulmuş bir KİMPAŞ kuruluşudur Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar KURŞUN’dur. Bulgur dışında bir de un fabrikası mevcuttur.
Bulsa’nın günlük üretim kapasitesi 50 tondur. İşlenilen buğdaydan %24 hayvan yemi, %5 havai fire ayrılır. Havai fire taş, toprak, metal vs. dir. Bunun dışında fabrikaya gelen buğdayın tamamı değerlendirilmektedir.
Bulsa Bulgur üretimi enerji tasarrufu için 6 katlı bir fabrika binasında yapılmakta, bu binanın dışında laboratuar, yemekhane, toplantı odasının bulunduğu ayrı bir bina bulunmaktadır.
Fabrikada taşbaşı, pilavlık, köftelik, çiğ köftelik bulgur çeşitleri üretilmektedir.
Fabrika 5 gözlü 1000 tonluk bulgur silolarına sahiptir.
İşlem ve kontroller fabrikaya gelen buğdayda başlar. Değirmencilikte tane, dolgunluğu, şekli, büyüklüğü, rengi önemlidir. Alınan buğdayda:
1000 tane ağırlığı,
sertlik,
camsılık,
hektolitre ağırlığı
bakılan önemli parametrelerdir.

Fabrikada kullanılan buğday, makarnalık sert buğdaydır. Fabrikaya gelen buğday;
 Tereme çukuru ve elevatörü ile buğday silolarına alınır. Buradan fabrikanın en üst katına çıkarak temizlenir.
 Temizleme;
- Sasör temizleme makinesiyle taş, kaba pislik, saman, buğday kırığı vb. ayrılır.
- Seperatör temizleme makinesiyle sasörün kaçırdığı yabancı maddeler kontrol edilir.
- Triyör temizleme makinesi ot tohumu, buğday kırığı gibi küçük taneleri temizler.
- Buğday yıkama makinesi taş, kavuz, kalan ot tohumlarını temizler.
 Temizlenen buğday sınıflandırılır.
 Temiz buğday yıkantı biriktirme silosuna alınır ve buradan alınıp bulgur pişirme kazanında kaynatılır.kaynatma yaklaşık 110 0C ‘de 70 dakika süreyle yapılır. Kaynatma kazanı kapasitesi 3,5 tondur.
 Pişen buğday kazan boşaltma silosuna iner ve buradan tambura aktarılır.
 Tamburda fanlar yardımıyla buhar çekilerek soğutulur.
 Diri elevatörle kurutma kulesine alınır ve emici fanlarla buğday kurutulur. Kurutma kulesindeki sıcak hava termoblokta üretilir ve fanlarla kuleye gelir.
 Bulgur siloda 1 gün bekletilir.
 Helezonlarla su verilerek kabuğu alınır.
 Tavlanarak taş değirmene gelir ve değirmenden çıkarak üst tambura gelir. Ters istikamette hava verilerek soğutulur.
 Kepek kavuz kısımları ayrılır.
 150 0C ‘de sıcak hava, sonra soğuk hava verilir.
 Elekler yardımıyla çeşitler ayrılır.
 Paketleme yapılır. Henüz kullanılmayan laboratuarda, kül, kuru madde bakılabilir.
Etüv ve kül fırını mevcut.
Tesiste Gıda Mühendisi çalışmamaktadır.