PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Damızlık Süt İneğinin Giderleri ve Gelirleri

ismet çalışk
17.11.2011, 16:02
arkadaşlar ben yeni katıldım .bir fizibilte raporu için bir veriye ihtiyacım var ancak cok degişik rakamlarla karşılaştım. türkiye ortalamasında bir adet DAMIZLIK SÜT ineginin yıllık toplam gideri ve yıllık toplam getirisini hesaplamakistiyorum .gider hesabına su gün tüketim gelir hesabınada gübregün kilo olarak hsaplamak istiyorum dogru hesabı tabiki ödülendirecegim saygılarımla

Zooteknist
17.11.2011, 21:58
arkadaşlar ben yeni katıldım .bir fizibilte raporu için bir veriye ihtiyacım var ancak cok degişik rakamlarla karşılaştım. türkiye ortalamasında bir adet DAMIZLIK SÜT ineginin yıllık toplam gideri ve yıllık toplam getirisini hesaplamakistiyorum .gider hesabına su gün tüketim gelir hesabınada gübregün kilo olarak hsaplamak istiyorum dogru hesabı tabiki ödülendirecegim saygılarımla

Merhabalar,

Damızlık bir sığırın bir yıl içinde çok farklı dönemleri vardır. Mesela hiç doğurmamış, ilk doğumunu yapacak gebe düve, doğumdan sonra sağılmaya başlar. Doğumdan 2-3 ay sonra süt verimi zirveye ulaşır, ilerleyen dönemlerde süt verimi düşer. Tabi bu dönemlerde tüketeceği yem miktarı ve yem içeriği değişir. Dolayısıyla yem maliyeti de değişir. Yani birim yem maliyeti; yemin içeriğine, yemin maliyetine(yem işletmeden karşılanırsa ucuza getirilir.), yem stoklama düzenine, yemin veriliş şekline göre değişir. Ayrıca sağıldığı dönem içinde tekrar gebe kalması sağlanır. Dolayısıyla maliyete atılan sperma masrafı da girer. Bunların masrafları da çok değişkendir. İneğin getirisi de laktasyonda vereceği süt miktarı ve doğurduğu buzağıdır.

Dolayısıyla da bir sığır bir yılda, kesin olarak şu kadar harcatır şu kadar kazandırır diye bir hesap yapmak, farazi olur. Yani böyle bir hesap, her işletmeye özel yapılabilir. İşletme ürettiği yemi, ahır sistemini, sağmal miktarını, stoklayabileceği yemi, eleman sayısını, ürettiği sütü ve yavruyu bilir. Ve hesabını da parametreler doğrultusunda hesaplar. Zooteknistler, dönem dönem envanter hazırlayarak, ileriki yıllar için bu hesaplar yaparlar. Umarım yaralı olmuştur. :good: