PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇOMÜ Biga Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
31.10.2011, 11:00
GENEL TANITIM
Ekonomik kalkınma ancak yetişmiş insan gücü ile mümkündür. Mesleki eğitim ise yetişmiş insan gücü için vazgeçilmez bir süreçtir. Bu bilinçle kurulmuş olan Biga Meslek Yüksekokulunun amacı; öğrencilere yeterli mesleki bilgileri vermek ve sosyal yönlerinin gelişmesine olanak hazırlayarak bağımsız düşünebilen, araştırma yapabilen ve doğru karar verebilen, yaratıcı düşünceye sahip çağdaş bir vatandaş olarak onları topluma kazandırmaktır.

Biga Meslek Yüksekokulu 11 adet örgün öğretim ve 4 adet de ikinci öğretim olmak üzere toplam 15 programda 1053 öğrencisi ile Üniversitemizin Biga Kampüsünde öğretime devam etmektedir. Yüksekokulumuz 9149 metrekare kapalı alan sahip olup iki Bilgisayar Laboratuarı, bir öğrenci kantini, Teknik Programlar Bölümüne bağlı bir Kimya Analiz Laboratuarı, Süt ve Ürünleri Programına bağlı günlük 1000 litre kapasiteli Uygulama Merkezi, Dericilik Programına ait Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Seracılık Programına ait sera uygulama alanları bulunmaktadır.

EĞİTİM ALANLARI
Derslikler: Yüksekokulumuzun iki bağımsız binası mevcut olup, daha çok öğrenciye eğitim verecek potansiyele sahiptir. Nitekim A ve B Bloklarımızda 40 adet derslik mevcut olup, bunların 20 tanesi aktif olarak kullanılmaktadır; bununla birlikte yüksekokulumuz bünyesinde 2 adet de görsel sınıf mevcuttur.

Toplantı Salonları: Yüksekokulumuzda kullanıma hazır iki adet toplantı salonu mevcut olup ihtiyaca cevap verecek dizayn ve yeterliliktedir.

Konferans Salonu: Konferans, seminer, panel, sunum, vb., bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği, mefruşat ve ses sisteminin kendi çapında profesyonelce dizayn edildiği 115 kişilik modern bir konferans salonuna sahip Yüksekokulumuz. Konferans salonumuzda Öğretim Elemanlarımız haricinde, alanında uzman kişiler bilimsel çalışmalarını sergileme olanağı bulabilmektedir.

Laboratuar ve Atelye : Yüksekokulumuzun tüm teknik programlarında, program türü ve öğrenci mevcuduna yeterli kapasitede laboratuar ve uygulama atelyesi bulunmaktadır. Bunlar:

Merkezi Bilimsel Araştırma Laboratuarı,

Süt ve Ürünleri Programı Uygulama Atelyesi

Otomotiv Programı Uygulama Atelyesi,

Elektrik Programı Uygulama Laboratuarı 1,

Elektrik Programı Uygulama Laboratuarı 2,

Dericilik Programı Uygulama Merkezi,

Seracılık Programı Uygulama Merkezi.

Genel Bilgisayar Laboratuarı,

Bilgisayarlı Muhasebe Laboratuarı,

Teknik Resim Atelyesi,

Laboratuarların ve atelyelerin havalandırma, aydınlatma, elektrik ve su tesisatı ilgili programın işlevine uygun tasarlanmış olup, yeterli miktarda araç, gereç ve donanıma sahiptir. İktisadi İdari Programların yoğun olarak kullandığı Genel Bilgisayar Laboratuarı ve Muahasebe Laboratuarı, güncel konfigürasyona sahip ve yeterli sayıda bilgisayarla donatılmıştır. Ayrıca görsel nitelikteki derslerin işlenmesine olanak veren üç adet Görsel Sınıf oluşturulmuştur.

Kütüphane: Yüksekokulumuz bünyesinde kurulan kütüphanenin, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliğe kavuşması için çalışmalar devam etmektedir. Öğrencilerimiz birim kütüphanemiz yanında Biga İ.İ.B. Fakültesi Kütüphanesinden ve Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinden faydalanabilmektedirler.

Kendi Kendine Öğrenme Merkesi: Öğrencilerimizin kendi kendilerine öğrenme yetisini ve bireysel çalışma becerisi kazanması amacıyla, son sistem bilgisayarlardan müteşekkil bir adet kendi kendine öğrenme merkezi oluştürülmüştür.

SOSYAL ALANLAR
Kampus alanı içerisinde içerisinde öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın hijyenik koşullarda öğle ve akşam yemeklerini yiyebilecekleri bir adet yemekhane, bir adet kantin mevcuttur. Bir adet Internet Cafe, spor aktivitelerinin gerçekleştiği bir adet basketbol sahası, bir adet futbol sahası, bir adet hentbol ve voleybol sahası mevcuttur. Sosyal aktivitelerde kullanılan bir adet anfik tiyatro mevcuttur.