PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Biyoteknoloji Hakkındaki Sorularınıza Cevap Veriyorum

lortkara
30.10.2011, 21:08
MRB ARKADAŞLAR TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ VE HER KONU HAKKINDA BİLGİ VERİLİR....ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ T.BİYOTEKNOLOJİ...:a025::a025::a025::a025:

Yönetici notu: Aşağıdaki konuların her sayfasındaki her yoruma bakmanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca bakınız:
Tarımsal Biyoteknoloji İş Olanakları (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-olanaklari-t8313.html)
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Hakkında Soru (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumu-hakkinda-soru-t8308.html)
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünün Tanıtımı (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumunun-tanitimi-t8255.html)

ozanlar
21.03.2012, 13:45
teşekkürler.

rethest
05.05.2012, 23:37
selam lar ben bu bölüm hakkında bilği toplamak istiyorum ama beni verilen hiç bir bilği kesmedi siz de yardımcı olsanız teşekkürler

apoenzim
23.07.2012, 21:06
merhaba iyi günler ben ziraat'in tüm bölümlerine çok çok rahat giriyorum ve ziraatçi olmayı düşünüyorum yada istiyorum diyelim. fakat bölüm seçmekte karar alamadım hala soru işaretleri var kafamda. bahçe bitkileri mi tarla mı yoksa tarımsal biyoteknoloji mi bu üçünde kafam karıştı. acaba herşey bakımından en mantıklı tercih hangisi olur yardımcı olurmusunuz?

Mr.Muhendis
23.07.2012, 22:48
merhaba iyi günler ben ziraat'in tüm bölümlerine çok çok rahat giriyorum ve ziraatçi olmayı düşünüyorum yada istiyorum diyelim. fakat bölüm seçmekte karar alamadım hala soru işaretleri var kafamda. bahçe bitkileri mi tarla mı yoksa tarımsal biyoteknoloji mi bu üçünde kafam karıştı. acaba herşey bakımından en mantıklı tercih hangisi olur yardımcı olurmusunuz?

Merhaba,

Tarımsal Biyoteknoloji İş Olanakları (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=8313&highlight=biyoteknoloji)
bahçe bitkileri mi biyoteknoloji mi ? (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=8321&highlight=biyoteknoloji)
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünün Tanıtımı (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumunun-tanitimi-t8255.html)

Bu konular tercihinizde biraz daha yardımcı olacaktır. Ayrıca diğer bölüm tanıtımları için de ilgili forumlara bakabilirsiniz.

gizemorl
18.08.2012, 06:48
meraba tarımsal biyoteknolojiden başka bir bölüme geçiş varmı?

Mr.Muhendis
18.08.2012, 11:38
meraba tarımsal biyoteknolojiden başka bir bölüme geçiş varmı?

Merhaba,

Bir lisans programından diğer lisans programına geçiş için ne gerekiyorsa, bunda da aynı şekilde... Yani yeniden üniversite sınavına girmelisiniz.

paako00
18.08.2012, 23:20
MRB ARKADAŞLAR TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ VE HER KONU HAKKINDA BİLGİ VERİLİR....ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ T.BİYOTEKNOLOJİ...:a025::a025::a025::a025:

Arkadasım bende bu sene Erciyes Üni.Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü kazandım.Her turlu bılgı verılır dıyencı aklımdakı bazı soruları sorayım dedım :D oncesındede boyle bır soru sordum cvp olarak mezun olduktan sonrakı calısabılecegım sektorlerı soylemıslerdı arkadaslar benım merak ettıgım mezun olduktan sonra bır laboratuvarda gen testi vs...gibi seyler mı yapcaz yoksa fakultenın dıger bolumlerde okuyan arkadaslar gıbı mı olcaz aradakı farklar ne olacak...?

Mr.Muhendis
19.08.2012, 20:39
Arkadasım bende bu sene Erciyes Üni.Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü kazandım.Her turlu bılgı verılır dıyencı aklımdakı bazı soruları sorayım dedım :D oncesındede boyle bır soru sordum cvp olarak mezun olduktan sonrakı calısabılecegım sektorlerı soylemıslerdı arkadaslar benım merak ettıgım mezun olduktan sonra bır laboratuvarda gen testi vs...gibi seyler mı yapcaz yoksa fakultenın dıger bolumlerde okuyan arkadaslar gıbı mı olcaz aradakı farklar ne olacak...?

Merhaba,

Biyoteknoloji bölümünün arazi ile çok fazla işi olmuyor. Genellikle laboratuvarda çalışıyorlar. Tabi ki uygulamalarını da seralarda ve tarlalarda yapıyorlar. Onun dışında bir tarlacı gibi arazi gezip, bakım vs. konularına bakmazlar. Tabi bu dediğim direkt olarak "bölüm odaklı" çalışanlar için geçerli. Devlete atanma durumda diğer mühendisler gibi masa, sandalye, bilgisayar şeklinde çalışma ortamı olacaktır.

Biyoteknoloji de ne gibi konuların olduğuna burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/biyoteknoloji-ders-notlari-t3403.html) bakabilirsiniz. Orda geçenler biyoteknoloji içerisinde geçen bazı konular olup, ders notu olduğu için kısaca anlatılmıştır. Tabiri caizse buzdağının görünen bir kısmıdır. Bunları daha detaylı şekilde görüp uygulayacaksınız.

gizemorl
21.08.2012, 02:45
teşekkürler şu an çomü tarımsal biyoteknolojiyi kazandım inş hayırlısı olur güzel meslek:)

bişey daha soracam biz kaçıncı sınıfta staj yapacagız ve stajı nerelerde yapacağız?

Mr.Muhendis
21.08.2012, 10:01
teşekkürler şu an çomü tarımsal biyoteknolojiyi kazandım inş hayırlısı olur güzel meslek:)

bişey daha soracam biz kaçıncı sınıfta staj yapacagız ve stajı nerelerde yapacağız?

Üniversite de bölüm de çok güzel. Tebrikler ve başarılar. :)

Stajlar 4. ve 6. dönemlerin sonunda yapılıyor. Staj yapacağınız yerleri fakülte belirliyor. Şöyle ki, X üniversitesi A kurumunda staja onay vermezken, Y üniversitesi aynı kurumda staj yapılabileceğini söylüyor. Hatta bazı üniversitelerde bölümler arasında bile değişiklik gösterebiliyor. O nedenle, bölümdeki staj amirinizle görüşmeniz gerekiyor.

mustafaylgn
21.08.2012, 12:09

3. sınıfın sonunda yapıyosun 30 iş günü, istersen her dönem azar azar yaparsın ama faydalı olmaz. Ben bu sene Tarımsal biyoteknoloji ve tohumculuk araştırma merkezinde yaptım antalyada, bir arkadaşım Marmara Araştırmada bir diğeri Antara biyoteknoloji Lab. tahum firmalarında yapabilirsin ama alanını iyi seçmelisin.

yasminnn
21.08.2012, 17:25
sonunda buldum bölümden birini bende bu sene çomü de tarımsal biyoteknoloji bölümünü kazandım :)

Mr.Muhendis
21.08.2012, 18:51
sonunda buldum bölümden birini bende bu sene çomü de tarımsal biyoteknoloji bölümünü kazandım :)

Merhaba,

Hoşgeldiniz. Tebrikler ve başarılar.

apoenzim
22.08.2012, 20:38
herkes çomü gidiyor sanırm bende çomüdeyim memlekette çanakkale umarım sıkıntı yaşamayız herkes için hayırlısı olsun arkadaşlar.. :)

Mr.Muhendis
22.08.2012, 22:23
herkes çomü gidiyor sanırm bende çomüdeyim memlekette çanakkale umarım sıkıntı yaşamayız herkes için hayırlısı olsun arkadaşlar.. :)

Merhaba,

Siz de hoşgeldiniz. 2012 ÇOMÜ'lü sayısı her gün artıyor. :)

paako00
23.08.2012, 10:12
3. sınıfın sonunda yapıyosun 30 iş günü, istersen her dönem azar azar yaparsın ama faydalı olmaz. Ben bu sene Tarımsal biyoteknoloji ve tohumculuk araştırma merkezinde yaptım antalyada, bir arkadaşım Marmara Araştırmada bir diğeri Antara biyoteknoloji Lab. tahum firmalarında yapabilirsin ama alanını iyi seçmelisin.

Alanını ıyı secmelısın derken ne demek ıstedın meslektasım :) bıldıgım kadar ıle bıyoteknolojı kendı ıcerısınde 3 ana dala ayrılıyor onlar mı?Eger onlarsa kacıncı sınıfta secım yapılıyor?:)

yasminnn
23.08.2012, 18:49
Alanını ıyı secmelısın derken ne demek ıstedın meslektasım :) bıldıgım kadar ıle bıyoteknolojı kendı ıcerısınde 3 ana dala ayrılıyor onlar mı?Eger onlarsa kacıncı sınıfta secım yapılıyor?:)

aynen bende bunu merak ediyorum...

rımat
23.08.2012, 22:40
ARKADAŞLAR HEPİNİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

akinkuyulu
24.08.2012, 02:56
merhabalar tarımsal biyoteknolojiyi kazanan arkadaşlara tebrikler.bende çömü t.biyoteknolojiyi seçtim ve ayrca snıf arkadasm olcaklara selamlar ;)

apoenzim
24.08.2012, 13:33
selamlar kardeşim adım alper görüşürük :)

akinkuyulu
24.08.2012, 22:33
memnun oldum alper.benim adımda akın.

merveup
25.08.2012, 21:49
Merhaba.Ben de Atatürk Üniversitesi tarımsal biyoteknoloji öğrencisiyim artık.Merak ettiğim birçok soruya buradan cevap buldum.teşekkürler...

Mr.Muhendis
25.08.2012, 22:38
Merhaba.Ben de Atatürk Üniversitesi tarımsal biyoteknoloji öğrencisiyim artık.Merak ettiğim birçok soruya buradan cevap buldum.teşekkürler...

Merhaba,

Faydalı olmasına sevindim. Hayırlı olsun. Okul hayatınızda başarılar.

Gülsüm17
29.08.2012, 19:50
ben ahi evran üniversitesi tarmsal biyoteknoloji 3. sınıf öğrencisiiyim direk devlet düşünüyorum atamalar kaç puanla olur sizce?? ve nerelerde çalışma imknı sunar bize devlet

Mr.Muhendis
29.08.2012, 20:03
ben ahi evran üniversitesi tarmsal biyoteknoloji 3. sınıf öğrencisiiyim direk devlet düşünüyorum atamalar kaç puanla olur sizce?? ve nerelerde çalışma imknı sunar bize devlet

Atama puanları yere göre değişiyor. A şehrine 90 puanla girebilirsiniz. Bir başkası B şehrine 65 puanla atanır. Ortalama 70+ alırsanız büyük ihtimal atanırsınız.

Size ayrı bir yer söylerler mi bilmiyorum. Ama genel olarak Ziraat Mühendisleri; il/ilçe müdürlükleri, köyler, TMO, DSİ, TİGEM vb. kurumlara atanıyor. Bunlara ek olarak enstitülerde dönem dönem alımlar yapıyor.

Bektaş40
08.09.2012, 08:52
ben tarımsal biyoteknoloji kazandım ama bitirince ziraat mühendisimi olacagım diplomamda ne yazacak atanırken ne sıfatla atanacagım

mustafaylgn
08.09.2012, 13:33
ben tarımsal biyoteknoloji kazandım ama bitirince ziraat mühendisimi olacagım diplomamda ne yazacak atanırken ne sıfatla atanacagım

Arkadaşım öncelikle merhaba ben atatürk üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim diplomada ziraat mühendisi olucaksın ama tarımsal biyoteknoloji alanında uzman olacaksın bi bitki korumacılarının, tarım makinaları okuyan arkadaşlarımızın işini yapacakmışsın aynı şekilde onlarda bizim işimizi yapamıcaklar laboratuvarlarda,ar-ge'lerde, tahum firmaların daha çok dayanıklı çeşit geliştirdikleri yerlerde görev yapıcaksın umarım yardımcı olmuşumdur bu arada hayırlı olsun gercekten güzel bölümde okucaksın :)

Bektaş40
10.09.2012, 09:57
ben cevabı tam alamadım mesela biyoloji okuyan biyolog, arkeoloji okuyan arkeolog oluyo kpss de bu ünvanla atanıyo. biz tarımsal biyoteknoloji okuyup ne ünvanını alacagız. kimileri ziraat mühendisi olacaksınız diyokimi tam tersini söylüyor bizim diplomamızda ne yazacak lütfen gercekten bilgisi olan biri cevap versin.SAYGILARIMLA

Mr.Muhendis
10.09.2012, 10:10
ben cevabı tam alamadım mesela biyoloji okuyan biyolog, arkeoloji okuyan arkeolog oluyo kpss de bu ünvanla atanıyo. biz tarımsal biyoteknoloji okuyup ne ünvanını alacagız. kimileri ziraat mühendisi olacaksınız diyokimi tam tersini söylüyor bizim diplomamızda ne yazacak lütfen gercekten bilgisi olan biri cevap versin.SAYGILARIMLA

Ben size cevabı söyleyim: Bu konuda kimsenin net bilgisi yok. Bölümlere direkt geçenler 2012-2013 döneminde mezun olacağı için henüz bilinmiyor. Öğretim üyeleri kendi içerisinde bölünüyor:

a) Ziraat Mühendisi
b) Biyoteknoloji bölümü mezunu Ziraat Mühendisi
c) Biyoteknoloji bölümü mezunu
ç) Biyoteknolog

gibi farklı farklı cevaplar alınıyor. Alacağınız ünvanla ilgili olarak bir arkadaşımız şurda (http://www.ziraatciyiz.biz/mezun-olunca-alacagim-unvan-t8373.html?p=17173&highlight=%FCnvan#post17173) yorum yapmıştı. Yıllar önce yine direkt bölüme alımlar yapılmış. Eğer o dönemle aynı olacaksa arkadaşımızın dediği doğru olabilir.

KPSS atamalarıyla ilgili olarak da, herkes mezun olduğu/olacağı bölümü (yani siz Tarımsal Biyoteknoloji yazacaksınız) başvuru sırasında bildiriyor. Yerleştirme döneminde de tercih yaparken listeden bu bölümün kodunu bulacaksınız. Daha sonra bu koda ait olan nitelik kodunu bulacaksınız. Tercih yaparken de nitelik koduna göre size uygun olan yerleri tercih edeceksiniz.

Başvuru harici farklı bir bölüm kodu, doğal olarak nitelik kodu, ile tercih yaparsanız yerleşseniz bile atamanız yapılmaz.

Bektaş40
10.09.2012, 13:04
tamamda şimdi biz ziraat mühendislerinin imkanlarına sahipmiyiz? yani ilac bayiligi alma ve diploma kiralama gibi. Bide sizce kpss de kaçla atanırız. eger atanamassak başka ne iş yapabiliriz tarımsal biyoteknoloji mezunu olarak. ayrıca kötü bölüm boşa okursun diyolar bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.biraz kafam karışık fazla soru sordum kusura bakmayın cevaplarsanız sevinirim.SAYGILAR

Mr.Muhendis
10.09.2012, 14:15
tamamda şimdi biz ziraat mühendislerinin imkanlarına sahipmiyiz? yani ilac bayiligi alma ve diploma kiralama gibi. Bide sizce kpss de kaçla atanırız. eger atanamassak başka ne iş yapabiliriz tarımsal biyoteknoloji mezunu olarak. ayrıca kötü bölüm boşa okursun diyolar bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.biraz kafam karışık fazla soru sordum kusura bakmayın cevaplarsanız sevinirim.SAYGILAR

Evet, o imkanlara sahip olabileceğinizi düşünüyorum. Ama öyle bir zaman geliyor ki, her yıl yönetmelikler değişiyor. Günümüz için konuşursak, evet, büyük oranda sahipsiniz.

KPSS ile atanma puanı çok farklılık gösteriyor. Hep şu örneği veririm; A şehri için 90 puanla giren olur, B şehri için de 60 puanla giren olur. Bu nedenle belirli bir puan söylemek mümkün değil. Ama genel olarak 70 üzeri almak iyidir.

Öncelikle sadece devlette iş buluyum diyerek bölüm okumayın. Sadece buna göre değil, hiç bir bölümü böyle düşünerek okumamak lazım. Devlet artık memur almak istemiyor, sözleşmeli yapıyor. Zamanı gelenleri emekli ediyor. Devlette iş olmazsa özel var. Ar-Ge, ıslah vs. konularında çalışan firmalarda iş bulabilirsiniz. Siz kendinizi iyi geliştirin, dil öğrenin ve girişimci olun. Büyük olasılık iş bulursunuz.

Bölüm kötü diyenler neye göre kötü diyor. Önce bunu söylesinler. :)

Bektaş40
10.09.2012, 14:33
ben tarımsal biyoteknoloji kazandıgım üniverstenin ana sayfasında bölüm tanıtımlarına baktım biyoteknolojik alanda uzman ziraat mühendisi yetiştirmek amaclanmıştır yazıyo bölüm için heralde bizde ziraat mühendisi olacagız buna ne diyorsunuz

Mr.Muhendis
10.09.2012, 14:38
ben tarımsal biyoteknoloji kazandıgım üniverstenin ana sayfasında bölüm tanıtımlarına baktım biyoteknolojik alanda uzman ziraat mühendisi yetiştirmek amaclanmıştır yazıyo bölüm için heralde bizde ziraat mühendisi olacagız buna ne diyorsunuz

Dikkat ederseniz ben aksini iddia etmedim. Zaten mantıklı olan Ziraat Mühendisi olmanızdır. Neticede bu bölümlerin hepsi Ziraat Mühendisliği altında geçiyor.

mustafaylgn
10.09.2012, 15:02

İlaç bayisi açabilmen için sınavına girip acmak için diploma alman gerekiyo, tarımsal biyoteknoloji bölümünün diplomasını kiralayamazsın gerek yk böyle bişeye, bu bölümü okudktan snra kpss düşünecegini tahmin etmiyorum ama yinede bilgi vereyim biyoloji, çevre mühendislerinin, gıda ile ilgili yerleri tercih edebiliyosun bide ziraat müh ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine ar-gelerinde çalışmak için atanıyosun. Bölüme kötü diyen arkadaş bölüm hakkında bişi bilmediğini belli ediyo ayrıca kötü bölüm diye bişi yoktur bu bölümün 10 yıl işle ilgili bir problemi yok ben okurken özel bi tohum firmasından 2.500 tl maaş teklif edildi sence kötümü boşunamı okuyoruz, çok değerli bölümdesin şuanda medyayı takip ediyosan bütün haberler ve tartışmalar biyoteknoloji, ıslahla ilgilidir iş tamamen sende bitiyor.

Bu bölüm yurt dışında fen fakültesi genetik bölümündedir araştırırsan bizin ülkemizde ziraat fakültesinde bu konu tartışılır ilk iki sene bölüm derslerinin yanında ziraattın diğer derslerinide alacaksın 3 ve 4. sınıfta sadece bölümle alakalı dersleri alacaksın okuduğunda bizim derslerimizi hiçbir ziraat müh okuyan arkadaşlar almamıştır.

Bektaş40
11.09.2012, 18:21
sayın mustafaylgn bu bölümü okuduktan sonra kpss yi düşüneceginizi sanmıyorum diyerek ne demek istediniz. bu bölümü okuyanın kpss ile atanma şansı yokmu? Affınıza sıgınıyorum. SAYGILARIMLA

mustafaylgn
11.09.2012, 23:45
sayın mustafaylgn bu bölümü okuduktan sonra kpss yi düşüneceginizi sanmıyorum diyerek ne demek istediniz. bu bölümü okuyanın kpss ile atanma şansı yokmu? Affınıza sıgınıyorum. SAYGILARIMLA

Tabiki hayır tam tersine atanma şansın çok yüksek çünkü çok fzla bölümün tercih yerleri tercih edebiliyosun ben sana atanma listesini bulabilirsem yollayayım bu mayısta bi toplantı oldu tarımsal biyoteknoloji bölümünü çok ayrı tutmuşlardı, şunu demek istedim kpss atanıp kendini çürütmek istemesin bölümün önü çok acık gidebildigin yere kadr gidersin onu anlatmaya çalışıyorum devlete atanınca sabit maaşla oturursn afedrsin malesef gbek yaparsın idealist olman lazım onun için dedim çnkü özel sktrlerde cok fazla şansın oluck ve güzl imkanların oluck yanlış anlaşılmak istemem bu arada :);)

merveup
13.09.2012, 13:44
Ben de daha yeni kazandım fakat düşüncelerimi,bilgilerimi paylaşmak isterim...Bence devlette değil de özel sektörde daha başarılı olunabilecek bölümdür.Ama en azından iç rahatlığı açısından devlette de atamasının olduğunu bilmek güzeldir.Dil öğrenip en önemlisi de mesleğe kendinden de bir şeyler katarak başarılı olma şansı çok yüksektir.Zaten bu diğer meslekler için de böyledir.Kısacası her şey kişinin elindedir.Ne kadar girişken,araştırmacı olunur ve severek okunursa o kadar başarılı olunabilir :)

Arkadaşım öncelikle merhaba ben atatürk üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim diplomada ziraat mühendisi olucaksın ama tarımsal biyoteknoloji alanında uzman olacaksın bi bitki korumacılarının, tarım makinaları okuyan arkadaşlarımızın işini yapacakmışsın aynı şekilde onlarda bizim işimizi yapamıcaklar laboratuvarlarda,ar-ge'lerde, tahum firmaların daha çok dayanıklı çeşit geliştirdikleri yerlerde görev yapıcaksın umarım yardımcı olmuşumdur bu arada hayırlı olsun gercekten güzel bölümde okucaksın :)

Merhaba.ben de sizin gibi Atatürk üniversitesinde tarımsal biyoteknoloji okuyacağım.Özel mesaj atamadığım için buraya yazıyorum.1.sınıf derslerini araştırıyorum fakat her üni.de farklılık gösteriyormuş sanırım,kesin bir cevap alamadım.Yardımcı olabilir misiniz?

mustafaylgn
13.09.2012, 17:25
Merhaba.ben de sizin gibi Atatürk üniversitesinde tarımsal biyoteknoloji okuyacağım.Özel mesaj atamadığım için buraya yazıyorum.1.sınıf derslerini araştırıyorum fakat her üni.de farklılık gösteriyormuş sanırım,kesin bir cevap alamadım.Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba öncelikle hayırlı olsun mestektaşım bizim üni 1. sınıf 1. dönemde alacagın dersler Fizik, Kimya, Matematik, Botanik, Zooloji, Biyoteknolojiye Giriş, Türk Dili I dersleridir diğer üniversitelerin derslerini bilmiyorum ama bnlr temel dersler dğişicgni pek thmin etmiyrm

Bektaş40
14.09.2012, 22:15
peki sayın mustafaylgn bu bölümün ataması her yıl olurmu şayet olursa kaç kişi atanır SAYGILARIMLA

mustafaylgn
14.09.2012, 22:41
peki sayın mustafaylgn bu bölümün ataması her yıl olurmu şayet olursa kaç kişi atanır SAYGILARIMLA

tabii daha öncede dediğim gibi en 10 yıl iş sıkıntısı yok, bu sene ilk mezunlarını verecek 60 kişilik bir kontenjan açıldı mezun olan kişi sayısı en fazla 40 kişi kpss giren ve devleti tercih edecek herkes yerleşecek

Bektaş40
15.09.2012, 08:30
nasıl yani tüm ülkede sadece 40 kişimi mezun olacak. SAYGILARIMLA

mustafaylgn
15.09.2012, 17:17
nasıl yani tüm ülkede sadece 40 kişimi mezun olacak. SAYGILARIMLA

Bu bölüm 2009 yılında Türkiye'de Erzurum, samsun, Tekirdağ'da açıldı hepsinin kontenjanları 30 kişilik, Tekirdağ hazırlık okudu bir sene geri bizim üni ve samsun mezun verecek bu sene 30ar kişiden 60 kişi yapar bizim sınıf bu sene 15 kişi yarı yarıya fire verdi samsununda hepsinin mezun olduğunu düşürsek 45 kişi onun için sana bölümün önü çok diyorum.

Bektaş40
18.09.2012, 09:07
bana fen bilgisi ögretmenligi geliyodu ben tarımsal biyoteknolojiyi sectim sayın mustafaylgn sizce dogrumu yaptım yanlışmı yaptım.SAYGILARIMLA

mustafaylgn
18.09.2012, 13:01
bana fen bilgisi ögretmenligi geliyodu ben tarımsal biyoteknolojiyi sectim sayın mustafaylgn sizce dogrumu yaptım yanlışmı yaptım.SAYGILARIMLA

Fen bilgisi öğretmenliğin atamasının olmadığını biliyorum öğretmenlikten başka bir çaren olmadığını da düşünürsek tam isabet :)

deathles_tgc
25.09.2012, 00:42
bende tarımsal biyoteknolojiyi düşünüyorum ama iş imkanları neler acaba bilgi verir misiniz?

Mr.Muhendis
25.09.2012, 07:21
Merhaba,

Iş imkanları konusunda gerek bu konuda gerekse diger konularda çokça bahsedildi. Aramış yaparak bulabilirsiniz.

deathles_tgc
25.09.2012, 17:44
peki bir bayan için uygun bir meslek mi ?

Mr.Muhendis
25.09.2012, 20:08
Bence evet.

mustafaylgn
30.09.2012, 11:49
peki bir bayan için uygun bir meslek mi ?

laboratuvarda çalışma yapılacağı için çok ideal bir meslek

gizemorl
15.10.2012, 21:53
tarımsal biyoteknoloji bölümlere ayrılıyormus hayvan biyoteknolojisi,bitki biyoteknolojisi bir de enzim biyoteknolojisi sizce hangisi ideal iş açısından nasıllar?

Mr.Muhendis
16.10.2012, 10:36
tarımsal biyoteknoloji bölümlere ayrılıyormus hayvan biyoteknolojisi,bitki biyoteknolojisi bir de enzim biyoteknolojisi sizce hangisi ideal iş açısından nasıllar?

Bahsettiğiniz bölümler "Anabilim Dalları"dır. Lisansüstü eğitime devam etmeniz halinde seçersiniz. Zaten o seviyeye geldiğinizde de sizin için ideal olanı daha iyi bilirsiniz.

mustafaylgn
19.10.2012, 12:51

Ben bitki üzerine tezimi aldım bitki biyoteknoloji alanı çok daha geniş tohum firmaları, fide firmaları, ar-gerler ve bunun gibi bir çok yer

12311
24.03.2013, 01:55
kpps gircem uzak yeri kazandım tayin oluyormu istedğimşz yere müh olarak

Mr.Muhendis
24.03.2013, 06:45
kpps gircem uzak yeri kazandım tayin oluyormu istedğimşz yere müh olarak

Belirli bir süre zorunlu hizmet vardır. Kazandığınız yere göre değişir.

Mühendis T.
12.05.2013, 21:23
Merhaba, ben lise son sınıftayım bir tanıdığım sayesinde ilk defa tarımsal biyoteknoloji bölümünün adını duydum. Çalışma koşulları, maaşı vs. gayet akla yatan cinsten. Çanakkale'de veya Trakya'da okuyabilirim. Ancak benim merak ettiğim İstanbul'a geri döndüğümde iş bulabilir miyim? Bir kaç kişi işssizlikten yakınmış, aklımda hiç olmayan bir meslek olduğu için bilene danışmak daha iyi. Cevaplarınızı bekliyorum.

Mr.Muhendis
12.05.2013, 21:29
Merhaba, ben lise son sınıftayım bir tanıdığım sayesinde ilk defa tarımsal biyoteknoloji bölümünün adını duydum. Çalışma koşulları, maaşı vs. gayet akla yatan cinsten. Çanakkale'de veya Trakya'da okuyabilirim. Ancak benim merak ettiğim İstanbul'a geri döndüğümde iş bulabilir miyim? Bir kaç kişi işssizlikten yakınmış, aklımda hiç olmayan bir meslek olduğu için bilene danışmak daha iyi. Cevaplarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü ilk mezunlarını bu yıl verecek. İşsizlikten yakınanlar hangi bölüm mezunu ? Kaldı ki, ziraat mühendisliği için hangi bölüm olursa olsun kendisini iyi yetiştirirse iş bulur. Diğerlerinden farkınız olacak ki tercih edilesiniz. Sadece mezun olmuş, stajlarını dahi düzgün yapmamış, elinde sadece diploması olan birine kimse iş vermez.

combo092
26.05.2013, 20:41
mrhaba arkdaslarım sızlere ufak bır sorum olacak ben gecen sene yanı 2012 yılında ercıyes unı. tarımsalbıyoteknolojı bolumunu kazanmıstım fakat bazı sorunlar nedenı ıle okulu ılk ayından bırakarak tekrardan sınava hazırlanmak zorunda kaldım suandada kafamda olusan bazı soru ısaretlerı var zooteknı okumayı dusunuyorum nede olsa hayvancılık oluyor brde ıs ılanlarına felan bakcak olursak azda degıl yanı ama aklımın bır ucundada bıyoteknolojı var.bıyoteknolojı secersem tekrardan suanda kayıtlı oldugum unı. devam etmek ıstemıyorum baska sehırde okumak ısterım.sızler bılen bır kısı olarak benı bu konuda yonlendırırsenız sevınırım sızce hangısı daha mantıklı hangısını secmelıyım??...:e010:

Mr.Muhendis
26.05.2013, 21:05
mrhaba arkdaslarım sızlere ufak bır sorum olacak ben gecen sene yanı 2012 yılında ercıyes unı. tarımsalbıyoteknolojı bolumunu kazanmıstım fakat bazı sorunlar nedenı ıle okulu ılk ayından bırakarak tekrardan sınava hazırlanmak zorunda kaldım suandada kafamda olusan bazı soru ısaretlerı var zooteknı okumayı dusunuyorum nede olsa hayvancılık oluyor brde ıs ılanlarına felan bakcak olursak azda degıl yanı ama aklımın bır ucundada bıyoteknolojı var.bıyoteknolojı secersem tekrardan suanda kayıtlı oldugum unı. devam etmek ıstemıyorum baska sehırde okumak ısterım.sızler bılen bır kısı olarak benı bu konuda yonlendırırsenız sevınırım sızce hangısı daha mantıklı hangısını secmelıyım??...:e010:

Merhaba,

İlgi alanınıza göre değişeceği için bizim direkt olarak yönlendirmemiz pek doğru olmaz. Her ikisinde de kendinizi yetiştirmenize göre iş durumu değişir. Geleceğin mesleği olarak gösterildiği için biyoteknoloji kimine daha ilgi çekici geliyor. Lâkin, bu durum mezun olduklarında işlerinin hazır olduğu anlamına gelmiyor. Onlardan önce tarımda bu işleri yapan tarlacılar, bahçeciler zaten vardı, hâlâ da var. Zootekni için de aynısı geçerli... Buradan mezun olduğunda hemen bir çiftlikte, işletmede, fabrikada iş bulacağını düşünenler oluyor. Öyle bir şey gerçek hayatta yok. Özetle, ilgi alanınıza en yakın hangisi ise onu seçin.

combo092
03.06.2013, 20:36
Merhaba,

İlgi alanınıza göre değişeceği için bizim direkt olarak yönlendirmemiz pek doğru olmaz. Her ikisinde de kendinizi yetiştirmenize göre iş durumu değişir. Geleceğin mesleği olarak gösterildiği için biyoteknoloji kimine daha ilgi çekici geliyor. Lâkin, bu durum mezun olduklarında işlerinin hazır olduğu anlamına gelmiyor. Onlardan önce tarımda bu işleri yapan tarlacılar, bahçeciler zaten vardı, hâlâ da var. Zootekni için de aynısı geçerli... Buradan mezun olduğunda hemen bir çiftlikte, işletmede, fabrikada iş bulacağını düşünenler oluyor. Öyle bir şey gerçek hayatta yok. Özetle, ilgi alanınıza en yakın hangisi ise onu seçin.

peki son olarak bırsey sormak ıstıyorum ercıyes üni. kaydımı ben daha sıldırmedım maglum ogrenım kredısı alıyorum kesılır dıye,okuldan kaydı sıldırmeden tercıh yapıp baska unıversıte gelırse herhangı bır sorun olmaz degılmı tercıh yaptıgımda baska uni. geldıgınde kaydı sıldırcem...:e010:

Mr.Muhendis
03.06.2013, 21:42
peki son olarak bırsey sormak ıstıyorum ercıyes üni. kaydımı ben daha sıldırmedım maglum ogrenım kredısı alıyorum kesılır dıye,okuldan kaydı sıldırmeden tercıh yapıp baska unıversıte gelırse herhangı bır sorun olmaz degılmı tercıh yaptıgımda baska uni. geldıgınde kaydı sıldırcem...:e010:

Olmaz diye biliyorum. Yine de öğrenci işlerine ya da ÖSYM'ye sorun derim.

pınar şahin
25.06.2013, 23:22
sitogenetik konusunda yapılan biyoteknolojik çalışmalar nelerdir ?

Mr.Muhendis
25.06.2013, 23:30
sitogenetik konusunda yapılan biyoteknolojik çalışmalar nelerdir ?

Bu konuda yalnızca Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü hakkındaki sorulara yanıt veriyoruz. Yine de sorunuza cevap verecek olursak; YÖK'ün tez veritabanına bakmanızı öneririm.

Zamed
26.06.2013, 01:58
Biyoteknolojik uygulamalarda uygulanan testler nelerdir ?

Yardımcı olursanız cok sevinirim

Mr.Muhendis
26.06.2013, 08:20
Biyoteknolojik uygulamalarda uygulanan testler nelerdir ?

Yardımcı olursanız cok sevinirim

Bir üstteki mesajımda da söylediğim gibi... Bu sorularınızı direkt olarak Tarımsal Biyoteknoloji (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-f54.html) bölümüne ya da Tarımsal Sorular (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-sorular-ve-cevaplar-f72.html) bölümüne konu açarak sormalısınız.

ibrahimsamet
05.07.2013, 21:03
Arkadaşlar mrb ben ziraatçi değilim burada bulunma nedenim size lys tercihleri konusunda danışmak. ben biyoloji mezunuyum yüksek lisansımı bitirdim şuan doktora öğrencisiyim ve sizinde bildiğiniz gibi biyoloji bölümlerine artık asistan alınmıyo bu yuzden acıkta kalmıs bulunuyoruz arkadaslarımla bırlıkte bende bu sene bı delılık yapıp sınava gırdım ve zıraat muhendıslıgı cok rahat gelıyo hatta ınsaat veterınet jeolojı falanda gelıyor ama ben derslerden muaf olabılmek ıcın zıraat tercıhı yapmayı dusunuyorum ve oncelıgım su an tarımsal bıyoteknolojı gorunuyor. sormak ıstedıgım bu bolumun kpss ataması oldu mu? olduysa kac puanla? ben 1 haftadır neti parçaladım puana dair bişey yok çanakkale üniversitesinin mezun verdığını duydum ama herhangı bı mezununa ulasamadım heralde nette sadece tarımsal bıyoteknolojı mezunları yok ve kımsenın bılgısıde yok kpss tercıh kılavuzlarına bakıyorum 9106 numaralı kodla gecıyo bolum ama ataması yok. farkındayım basınızı agrıttım ama ben bı yonlendırme ıstıyorum bu bolumle alakalı kım ne bılıyosa yazarsa sevınırım ben oncekı yorumları yaklasık 4 defa okudum bana yenı bılgıler lazım :) saygılarımla :)

Mr.Muhendis
05.07.2013, 21:50
Arkadaşlar mrb ben ziraatçi değilim burada bulunma nedenim size lys tercihleri konusunda danışmak. ben biyoloji mezunuyum yüksek lisansımı bitirdim şuan doktora öğrencisiyim ve sizinde bildiğiniz gibi biyoloji bölümlerine artık asistan alınmıyo bu yuzden acıkta kalmıs bulunuyoruz arkadaslarımla bırlıkte bende bu sene bı delılık yapıp sınava gırdım ve zıraat muhendıslıgı cok rahat gelıyo hatta ınsaat veterınet jeolojı falanda gelıyor ama ben derslerden muaf olabılmek ıcın zıraat tercıhı yapmayı dusunuyorum ve oncelıgım su an tarımsal bıyoteknolojı gorunuyor. sormak ıstedıgım bu bolumun kpss ataması oldu mu? olduysa kac puanla? ben 1 haftadır neti parçaladım puana dair bişey yok çanakkale üniversitesinin mezun verdığını duydum ama herhangı bı mezununa ulasamadım heralde nette sadece tarımsal bıyoteknolojı mezunları yok ve kımsenın bılgısıde yok kpss tercıh kılavuzlarına bakıyorum 9106 numaralı kodla gecıyo bolum ama ataması yok. farkındayım basınızı agrıttım ama ben bı yonlendırme ıstıyorum bu bolumle alakalı kım ne bılıyosa yazarsa sevınırım ben oncekı yorumları yaklasık 4 defa okudum bana yenı bılgıler lazım :) saygılarımla :)

Merhaba,

9106 programın kodu... Kılavuzda arama yaparken program koduna denk gelen nitelik koduna bakmalısınız. Tarımsal Biyoteknoloji için nitelik kodu 4854'tür.

KPSS 2013/1 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11068.html) konusundan kontenjanlara ve puanlara bakabilirsiniz. Öncelikle kılavuzdan nitelik kodunu arayıp kurumların kodlarını (soldan en başta olan) kaydedin. Daha sonra yerleştirme puanlarının olduğu diğer dosyayı açarak bu kodları arayın ve kaç puanla yerleştiklerine bakın. Ancak, belirtilen kurumlara diğer bölümlerden de tercihler yapılabildiği için orada çıkan puanın tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunlarına ait olup olmadığını bilmek mümkün değil.

KPSS'yle yerleşmek için ortalama 80+ puan almalısınız.

ibrahimsamet
06.07.2013, 15:00
Sevgili admin...
80+ alacak olsam zaten bıyolog olarak atanırım ve bosuna bu bolumu okumam... neden dıger bolumlerde 67 ıle atama varda bunu boyle soyledınız? gozumuzu korkutmayın lutfen...Merhaba,

9106 programın kodu... Kılavuzda arama yaparken program koduna denk gelen nitelik koduna bakmalısınız. Tarımsal Biyoteknoloji için nitelik kodu 4854'tür.

KPSS 2013/1 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar konusundan kontenjanlara ve puanlara bakabilirsiniz. Öncelikle kılavuzdan nitelik kodunu arayıp kurumların kodlarını (soldan en başta olan) kaydedin. Daha sonra yerleştirme puanlarının olduğu diğer dosyayı açarak bu kodları arayın ve kaç puanla yerleştiklerine bakın. Ancak, belirtilen kurumlara diğer bölümlerden de tercihler yapılabildiği için orada çıkan puanın tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunlarına ait olup olmadığını bilmek mümkün değil.

KPSS'yle yerleşmek için ortalama 80+ puan almalısınız.

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-hakkindaki-sorulariniza-cevap-veriyorum-t8703p7.html#ixzz2YGYPx7z8

Mr.Muhendis
06.07.2013, 16:38
Sevgili admin...
80+ alacak olsam zaten bıyolog olarak atanırım ve bosuna bu bolumu okumam... neden dıger bolumlerde 67 ıle atama varda bunu boyle soyledınız? gozumuzu korkutmayın lutfen...

Göz korkutmak değil, maalesef gerçek bu. Önceki yıllarda düşük puanla da atama olurken, son dönemlerde puanlar hep yükseldi. Puan listesini tam incelemedim ama bizde 60'larla atanan olmamış sanırım. Siz baktıysanız en düşük kaçla giren olmuş ?

ibrahimsamet
09.07.2013, 00:29
Göz korkutmak değil, maalesef gerçek bu. Önceki yıllarda düşük puanla da atama olurken, son dönemlerde puanlar hep yükseldi. Puan listesini tam incelemedim ama bizde 60'larla atanan olmamış sanırım. Siz baktıysanız en düşük kaçla giren olmuş ?

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-hakkindaki-sorulariniza-cevap-veriyorum-t8703p7.html#ixzz2YUYB6ORd
benım gordugum kadarıyla 78 küsürlerle en dusuk atama ve zaten tarımsal bıyoteknolojı mezunu 6 kısı atanabılmıs yanlıs bılmıyosam sadece 1 unıversıte mezun verdı be nerden bakarsanız en az 30 kısıden bahsedıyoruz... ve sayın admın bu rakamları bılmemende gozumden kacmadı bak yarın ben zıraatı verır su bolume yerlesecem o zaman alırım bu sayfanın admınlıgını soylıyım bız arastırıp paylasmazsak kım cevap bulabılır kı bu forumda :) iyi çalışmalar iyi geceler

Mr.Muhendis
09.07.2013, 08:29
benım gordugum kadarıyla 78 küsürlerle en dusuk atama ve zaten tarımsal bıyoteknolojı mezunu 6 kısı atanabılmıs yanlıs bılmıyosam sadece 1 unıversıte mezun verdı be nerden bakarsanız en az 30 kısıden bahsedıyoruz... ve sayın admın bu rakamları bılmemende gozumden kacmadı bak yarın ben zıraatı verır su bolume yerlesecem o zaman alırım bu sayfanın admınlıgını soylıyım bız arastırıp paylasmazsak kım cevap bulabılır kı bu forumda :) iyi çalışmalar iyi geceler

2009 yılında ilk olarak Atatürk Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde bu bölüme öğrenci alımı gerçekleştirildi. En fazla 90 kişi...

Çalıştığım için uzun zamandır detaylı incelemelere vaktim olmuyor. Bu işleri artık okuyan arkadaşlara bıraktım. Onlar kendileri için inceleyecekler, sonra da faydalı olması için diğer arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Böylece siteyi bir gün onlara bile bırakabilirim. :)

İyi günler.

ibrahimsamet
09.07.2013, 17:44
tamam adminciğim aldım ben msjı :D bu arada tarımsal bıyoteknolojıdende vazgectım baya bı arastırdım yardımlarınız ıcın tskler :D

1234112
11.07.2013, 03:21
6 kişi atandı dediniz nerde yazıyo devlete alım daha konusuluyo biyoteknolojinin

ibrahimsamet
12.07.2013, 02:05
6 kişi atandı dediniz nerde yazıyo devlete alım daha konusuluyo biyoteknolojinin

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-hakkindaki-sorulariniza-cevap-veriyorum-t8703p8.html#ixzz2YmUOTS94
sayın hocam son kpss atamalrında ben kendım bızzat saydım sızde bakabılırsınız

Mr.Muhendis
12.07.2013, 08:43
sayın hocam son kpss atamalrında ben kendım bızzat saydım sızde bakabılırsınız

Yerleşenlerin bölümleri nerede yazıyor ? Mesela, tarımsal biyoteknolojiye ait 4854 nitelik kodunu arayalım. Onunla birlikte 7 tane daha nitelik kodu çıkıyor.

http://i.imgur.com/SvP2Yhj.gif

Daha sonra ÖSYM KODUNU kopyalayıp puan tablosunda arayalım. 1 kişinin 88,46 puanla yerleştiğini görüyoruz. Kişi 8 nitelik kodundan hangisiyle yerleşti, hangi bölüm mezunu kazandı nerede yazıyor ?

http://i.imgur.com/PizH1Xn.gif

Bu şekilde bölüm bazında bir bilgi varsa diğer bölümleri de çıkarıp not alalım.

güllllll.
13.07.2013, 20:04
bu sene tarımsal biyoteknoloji kaç bindeyle alır sizce

Mr.Muhendis
13.07.2013, 21:49
bu sene tarımsal biyoteknoloji kaç bindeyle alır sizce

Kesin bir şey söylemek çok zor. Önceki yıllara bakarak bir fikir edinebilirsiniz.

güllllll.
13.07.2013, 22:42
peki ama mesela namık kemal veya bir başka üni genelinin ösym kılavuzunda başarı sırası boş bu bölümde neye göre tercih yapılabilir

Mr.Muhendis
13.07.2013, 23:09
peki ama mesela namık kemal veya bir başka üni genelinin ösym kılavuzunda başarı sırası boş bu bölümde neye göre tercih yapılabilir

Kontenjanı dolmayan ya da yeni açılanları istediğiniz sıraya yazabilirsiniz. Hangisini kaçıncı sırada istiyorsanız ona göre yazın.

güllllll.
13.07.2013, 23:37
bende öyle düşünmüştüm problem olur diye korkuyodum ama yazcam teşekkür ederim

muhammed032
14.07.2013, 15:46
tabii daha öncede dediğim gibi en 10 yıl iş sıkıntısı yok, bu sene ilk mezunlarını verecek 60 kişilik bir kontenjan açıldı mezun olan kişi sayısı en fazla 40 kişi kpss giren ve devleti tercih edecek herkes yerleşecek

2013 kpss kılavuzunda tarımsal biyoteknolojinin kodu 9106 olarak geçiyo ancak kontejyanlarda yok böyle bi kod acaba hayatımda ilk defa baktığım kpss kılavuzu beni bozguna mı uğrattı yoksa gerçekten mi bu sene "tarımsal biyoteknoloji" mezunu olarak alım olmadı mı?

Mr.Muhendis
14.07.2013, 18:08
2013 kpss kılavuzunda tarımsal biyoteknolojinin kodu 9106 olarak geçiyo ancak kontejyanlarda yok böyle bi kod acaba hayatımda ilk defa baktığım kpss kılavuzu beni bozguna mı uğrattı yoksa gerçekten mi bu sene "tarımsal biyoteknoloji" mezunu olarak alım olmadı mı?

Kılavuzda program koduna değil, program kodunun denk geldiği nitelik koduna bakacaksınız. KPSS-2013/1 Tercih İşlemleri (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-tercih-islemleri-t10953.html) konusunda nasıl bakılacağını anlatmıştım. İlk iki resim bununla ilgili...

muhammed032
17.07.2013, 05:16
Kılavuzda program koduna değil, program kodunun denk geldiği nitelik koduna bakacaksınız. KPSS-2013/1 Tercih İşlemleri (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-1-tercih-islemleri-t10953.html) konusunda nasıl bakılacağını anlatmıştım. İlk iki resim bununla ilgili...

hocam çok sağol tam 18 tane ilanı var biyoteknolojinin sanırım henüz kendine özgü alanlarda çalıştırılmıyor ilk mezunlarını bu sene vermesi sebebiyle belkide.
benim aklıma yattı bu bölüm aydın yazacağım ancak yine de "iş imkanları" korkusu yaşıyorum inşallah hayırlısı olur.

Mr.Muhendis
17.07.2013, 08:20
hocam çok sağol tam 18 tane ilanı var biyoteknolojinin sanırım henüz kendine özgü alanlarda çalıştırılmıyor ilk mezunlarını bu sene vermesi sebebiyle belkide.
benim aklıma yattı bu bölüm aydın yazacağım ancak yine de "iş imkanları" korkusu yaşıyorum inşallah hayırlısı olur.

İş imkanları konusunu çok fazla konuştuk. Aşağıdaki konulardan yorumlara ulaşabilirsiniz. Konulardaki bütün mesajları okumanız yararınıza olacaktır.

Tarımsal Biyoteknoloji İş Olanakları (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-olanaklari-t8313.html)
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Hakkında Soru (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumu-hakkinda-soru-t8308.html)

kehribar
06.08.2013, 16:22
tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunları ziraat mühendisi olarak mı mezun olcak?

Mr.Muhendis
06.08.2013, 18:49
tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunları ziraat mühendisi olarak mı mezun olcak?

Bir degisiklik olmazsa, evet.

anil_34_28
09.09.2013, 13:29
öncelikle merhabalar bu yıl erciyes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümünü kazandım.mezun olduğumda özel sektörde çalışmayı düşünüyorum.kendimi bu bölümle ilgili nasıl geliştirebilirim acaba ? çünkü üni.den donanımlı bir şekilde mezun olmak istiyorum SAYGILARIMLA

Mr.Muhendis
09.09.2013, 14:12
öncelikle merhabalar bu yıl erciyes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümünü kazandım.mezun olduğumda özel sektörde çalışmayı düşünüyorum.kendimi bu bölümle ilgili nasıl geliştirebilirim acaba ? çünkü üni.den donanımlı bir şekilde mezun olmak istiyorum SAYGILARIMLA

Merhaba,

Derslerin yanında hocaların lab. çalışmalarına katılın (tabi izin verirlerse). Kendinize bu bölümde uzun vadeli hedef koyarsanız ve çalışmalara katkınız olursa, zaten hocalarınız size her türlü yardımı yapacaktır, yol gösterecektir. Bölüme başladığınızda prof. hocalarınızla görüşerek fikir almanız iyi olur. Çok değerli ve kaliteli bilim insanlarıdır. Mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın.

gundemsinan
09.05.2014, 21:46
TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDECEK OLAN ARKADAŞLAR sakın bu bölümü tercih etmeyin gidin evde yatın gezin dolaşın 4 yılınızı boşa gecirmeyin biz boku yedik siz yemeyin zamanında kimse bizi uyarmadı ama 4 yıl boyunca bu bölümü okuyupta sonnda kımse tarafından tanınmadıgını boşta kalan kpss de kodu bile olmayan bir bölüm okudugumuzu anladık ve sizi uyarıyoruz.başka işlerle uğrasın.

Mr.Muhendis
09.05.2014, 22:32
TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDECEK OLAN ARKADAŞLAR sakın bu bölümü tercih etmeyin gidin evde yatın gezin dolaşın 4 yılınızı boşa gecirmeyin biz boku yedik siz yemeyin zamanında kimse bizi uyarmadı ama 4 yıl boyunca bu bölümü okuyupta sonnda kımse tarafından tanınmadıgını boşta kalan kpss de kodu bile olmayan bir bölüm okudugumuzu anladık ve sizi uyarıyoruz.başka işlerle uğrasın.

Sadece devlet atamasını düşünerek bölüm okuyacaklar bu uyarıyı dikkate alsın. Tabi ki, bölümün ilk mezunlarını geçen yıl verdiğini de unutmamak lazım.

bozkır
28.06.2014, 17:08
Bu sene tarimsal biyoteknoloji geliyor acaba gitmelimiyim devlete atama yapildimi onu acikmi is imkani varmi yardim

Mr.Muhendis
28.06.2014, 19:00
Bu sene tarimsal biyoteknoloji geliyor acaba gitmelimiyim devlete atama yapildimi onu acikmi is imkani varmi yardim

KPSS 2013/4 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2013-4-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t11543.html)

Buradan puanlara bakabilirsiniz.

bozkır
28.06.2014, 19:14
Puanim mf3.216 siralamam.236031 acaba gelirmi. Bu siralama ile

Mr.Muhendis
28.06.2014, 20:07
Puanim mf3.216 siralamam.236031 acaba gelirmi. Bu siralama ile

2013 yılında 10 üniversitede Tarımsal Biyokteknoloji Bölümü alım yapmış. Bunlardan; Ahi Evran, Atatürk ve Yüzüncü Yıl Üniversiteleri 216 puanın altında alım yapmış. Yeni açılan olabilir, bazıları kontenjanını dolduramayabilir. Yani, gelme ihtimali var.

bozkır
28.06.2014, 20:47
2013 yılında 10 üniversitede Tarımsal Biyokteknoloji Bölümü alım yapmış. Bunlardan; Ahi Evran, Atatürk ve Yüzüncü Yıl Üniversiteleri 216 puanın altında alım yapmış. Yeni açılan olabilir, bazıları kontenjanını dolduramayabilir. Yani, gelme ihtimali var.

Umarim öyle olur gelmeyi gercekten cok istiyorum.

bozkır
29.06.2014, 16:11
Umarim öyle olur gelmeyi gercekten cok istiyorum.

Tarimsal biyoteknoloji mezunun diplomasinda ziraat muhendisimi yaziyor.devlette ve ozelde maas durumlari nasil bolumd3n mezun olup devlette calisan varmi.simdiden tesekkur ederim

Mr.Muhendis
29.06.2014, 16:48
Tarimsal biyoteknoloji mezunun diplomasinda ziraat muhendisimi yaziyor.devlette ve ozelde maas durumlari nasil bolumd3n mezun olup devlette calisan varmi.simdiden tesekkur ederim

Ziraat Mühendisliği olarak giriş yapmadığınız için "xxx lisans programından mezun olmuştur" gibi bir şey yazıyordur.

bozkır
29.06.2014, 17:24
Yukardaki linki acamadim telefondayim devlete atama yapildimi yani tarimsal biyoteknoloji mezunu olan bir kisi devlette goreve basladimi

Mr.Muhendis
29.06.2014, 17:45
Yukardaki linki acamadim telefondayim devlete atama yapildimi yani tarimsal biyoteknoloji mezunu olan bir kisi devlette goreve basladimi

Bunu ÖSYM verileriyle ortaya koyamayız. Çünkü, sadece tarımsal biyoteknoloji mezunlarının başvuru yapabileceği bir kontenjan açılmadı. Örneğin; açılan kontenjana biyoteknoloji mezunlarının yanısıra tarla, bahçe, bitki koruma mezunları da başvurabiliyordu. Kimin kazandığını bilemiyoruz. Bunun bilgisini sadece Tarım Bakanlığı verebilir. Bir de kişilerin kendi, eşi dostu yazarsa ancak öyle öğrenebiliriz.

Yukarıdaki dosyadan kontenjan sayısını, o kontenjana yerleşenin puanını görebilirsiniz.

bozkır
29.06.2014, 19:09
Bunu ÖSYM verileriyle ortaya koyamayız. Çünkü, sadece tarımsal biyoteknoloji mezunlarının başvuru yapabileceği bir kontenjan açılmadı. Örneğin; açılan kontenjana biyoteknoloji mezunlarının yanısıra tarla, bahçe, bitki koruma mezunları da başvurabiliyordu. Kimin kazandığını bilemiyoruz. Bunun bilgisini sadece Tarım Bakanlığı verebilir. Bir de kişilerin kendi, eşi dostu yazarsa ancak öyle öğrenebiliriz.

Yukarıdaki dosyadan kontenjan sayısını, o kontenjana yerleşenin puanını görebilirsiniz.

Cevaplariniz icin çok tesekkur ederim.bolumu bitirdigim zaman bosa 4 yilimin gecmesini istiyorum.bolum uzerine kendimi gelistirmek istiyorum

Mr.Muhendis
29.06.2014, 19:51
Cevaplariniz icin çok tesekkur ederim.bolumu bitirdigim zaman bosa 4 yilimin gecmesini istiyorum.bolum uzerine kendimi gelistirmek istiyorum

Kamuda çalışmak istiyorsanız herhangi bir bölümü seçmeniz yeter. Hatta AÖF bile olabilir. Neticede önemli olan mezun olmak ve KPSS'den yüksek puan almak. Ama özel sektöre yönelikte olsun istiyorsanız, kendinizi bilgi ve beceri açısından iyi yetiştirmeniz gerekiyor.

mÜh.Hamit
30.06.2014, 19:18
MERHABA ben Atatürk üniversitesi tarimsal biyoteknoloji bölümü 1.sınıf öğrencisiyim yatay geçişle moneküler biyoloji genetik bölümüne gecisyapmak istiyorum sizce hangi bölüm kpssde daha avantajlı

Mr.Muhendis
30.06.2014, 19:39
MERHABA ben Atatürk üniversitesi tarimsal biyoteknoloji bölümü 1.sınıf öğrencisiyim yatay geçişle moneküler biyoloji genetik bölümüne gecisyapmak istiyorum sizce hangi bölüm kpssde daha avantajlı

Merhaba,

KPSS için okuyacaksanız işletme, iktisat gibi alımı fazla olan bölümleri okumanız daha iyi olur. Söylediğiniz iki bölüm arasında ise önceki alımlara bakarak kıyas yapabilirsiniz.

mÜh.Hamit
01.07.2014, 03:24
:a025:sagolun tesekkürler

---------- Mesaj eklendi (03:24) ---------- Önceki mesaj (03:04) ----------

peki hangi bölüm daha avantajlı moneküler biyoloji mi yoksa tarımsal biyoteknoloji mi

Mr.Muhendis
01.07.2014, 07:47
:a025:sagolun tesekkürler

---------- Mesaj eklendi (03:24) ---------- Önceki mesaj (03:04) ----------

peki hangi bölüm daha avantajlı moneküler biyoloji mi yoksa tarımsal biyoteknoloji mi
KPSS düşünüyorsanız ikisi de hemen hemen aynıdır. Eski kılavuzları incelemek gerekiyor.

anil_34_28
03.07.2014, 22:06
Merhabalar.Erciyes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim.Çift anadal yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam hangi bölümlere başvuru yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim...

Mr.Muhendis
04.07.2014, 02:13
Merhabalar.Erciyes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim.Çift anadal yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam hangi bölümlere başvuru yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim...

Merhaba,

Üniversitenizin çift anadalla ilgili yönetmeliğine bakınız. Öğrenci işlerinden bilgi alınız.

kızıltürk
05.07.2014, 18:20

bildiğim kadarıyla çift anadal için üniversiteye girdiğin yıl ki puanının çift anadal yapmak istediğin bölümün dalın taban puanından yüksek olması ve istedikleri not ortalamasının da üstünde olman gerekiyor...

bölümden memnun musun tavsiye edermisin? hiç kpss ataması oldu mu? ben de düşünüyorum bu bölümü.

canansirin30
06.07.2014, 22:49
Merhaba ben bu sene yeni başlayacağım üniversite ye sizce tarımsal biyoteknolojimi yoksa tarla bitkilerimi seçmeliyim iş açısı nedir ?

Mr.Muhendis
06.07.2014, 23:28
Merhaba ben bu sene yeni başlayacağım üniversite ye sizce tarımsal biyoteknolojimi yoksa tarla bitkilerimi seçmeliyim iş açısı nedir ?

Merhaba,

Aşağıdaki konular size yardımcı olacaktır. Konulara baktıktan sonra sorularınız olursa bu konu üzerinden sorabilirsiniz.

tarımsal biyoteknoloji mi tarla bitkileri mi (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=9664&highlight=biyoteknoloji)
bahçe bitkileri mi biyoteknoloji mi ? (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=8321&highlight=biyoteknoloji)

canansirin30
07.07.2014, 14:02
merhaba öncelikle bir sorum var size ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü bitirdim diyelim tarlada yada seradada çalışabiliyormuyum ? yoksa sadece labaratuvarlardamı ?

Mr.Muhendis
07.07.2014, 15:14
merhaba öncelikle bir sorum var size ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü bitirdim diyelim tarlada yada seradada çalışabiliyormuyum ? yoksa sadece labaratuvarlardamı ?

Merhaba,

Çalışmanıza yasal olarak engel bir durum yok. Kendinizi o yönde geliştirirseniz tabi ki tarlada, serada veya lab.da çalışabilirsiniz.

canansirin30
13.07.2014, 22:44
Merhabalar yeniden tarımsal biyoteknolıji ile tarla bitkilerinin atamaları nasıl? Çokmu ataması var atama bekleyen çok kişi varmı ?

---------- Mesaj eklendi (22:44) ---------- Önceki mesaj (22:38) ----------

Birde tercih sıralamasında sizce tarımsal biyoteknolojimi yoksa tarla bitkilerimi ilk yazmalıyım ?

Mr.Muhendis
14.07.2014, 02:54
Merhabalar yeniden tarımsal biyoteknolıji ile tarla bitkilerinin atamaları nasıl? Çokmu ataması var atama bekleyen çok kişi varmı ?

---------- Mesaj eklendi (22:44) ---------- Önceki mesaj (22:38) ----------

Birde tercih sıralamasında sizce tarımsal biyoteknolojimi yoksa tarla bitkilerimi ilk yazmalıyım ?
Merhaba,

Evet, çok kişi var. Kpss düşünüyorsanız iki bölüm arasında çok fark yok.

endoplazmik
19.05.2015, 18:41
Arkadaşlar ben bu bölümde okuyorum 3.sınıfım . 1.sınıfta zengin olacağız çok iyi yerlere geleceğiz diye hevesle başlarsınız üst sınflara gectikce işin renginin değistiğini görürsünüz hocalar ilk zamanlar çok över bölümü pohpohlar ama sonra siz herseyin farkna varnca yalnz kalrsnz bu bölümdense bitki korumayi secin bn bölümümü cok seviyorum ama işin ucunda o kadr emegin bosa gdcgi yatıyor onun icinde cok pismanim atama yok anca yuksek lisans yapilabilir kendine guvenmeyenler tercih etmesin diyorum hepsi bu kadar..

biyotek.
08.06.2015, 10:24
bnde tarımsal biyotek. 3. sınıfım arkadaşın dediklerine malesef katılıyorum atama yok bisey yok. hm özel sektör diyorlar ama oda skntı yani bu bölümün çok çok güzel olmasına ragmn kimsenin takmadığı bir bölüm malesef... Evet tek yapmanız gereken ort. yüksek tutup akademk kariyer....

tarbiyo
06.07.2015, 04:46
Arkadaşlar Tarımsal Biyoteknoloji Bölümümde okuyorum. En son KPSS atamalarında bölüm ziraat fakültesinin diğer bölümleri ile aynı atama sayısına sahip. Ziraat fakültesinin en yeni teknikleri öğreten ve en iyi bölümü olarak tarımsal biyoteknolojiyi tavsiye ederim.

Ayrıca size bir gün önceki "Türkiye biyoteknolojide çekim merkezi olacak" başlıklı haberin linkini sunuyorum:
http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12438

2015-1 KPSS atamalarında Tarımsal Biyoteknoloji kontenjanları ve
Tarımsal Biyoteknoloji bölümünün KPSS atamaları ile ilgili link: http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12208

4825, 4831, 4845, 4853, 4854, 4857 nitelik kodlu neredeyse bütün Ziraat Mühendisliği bölümleri (bu bölümler için resme bakınız)

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2015-1-personel-alimi-t12208.html?p=26088&posted=1#post26088#ixzz3f4UfFAiv

Burcu Çelik
22.07.2016, 16:45
Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum ama bir bilgim yok okuduktan sonra iş bulma imkanı var mı yok mu nasıl bir bölüm mezun olan biri varsa numarasını verebilir mi bilgi vermek için lütfen Bekliyorum bi kaç gün sonra tercih yapıcam lütfen acil cevap verin

---------- Mesaj eklendi (16:45) ---------- Önceki mesaj (16:32) ----------

Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum ama bir bilgim yok mezun olan biri varsa numarasını verebilir mi yada ona olasabilicegim bir adresini lütfen çok önemli

Mr.Muhendis
22.07.2016, 18:26
Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum ama bir bilgim yok okuduktan sonra iş bulma imkanı var mı yok mu nasıl bir bölüm mezun olan biri varsa numarasını verebilir mi bilgi vermek için lütfen Bekliyorum bi kaç gün sonra tercih yapıcam lütfen acil cevap verin

---------- Mesaj eklendi (16:45) ---------- Önceki mesaj (16:32) ----------

Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum ama bir bilgim yok mezun olan biri varsa numarasını verebilir mi yada ona olasabilicegim bir adresini lütfen çok önemli

Her yere aynı mesajı yazmak yerine konulardaki yorumları okuyunuz. Yüzlerce mesaj içerisinden istediğiniz cevabı alabilirsiniz.

Burcu Çelik
22.07.2016, 22:46
Hepsi eski olduğu için emin olamıyorum

Mr.Muhendis
23.07.2016, 11:58
Hepsi eski olduğu için emin olamıyorum

Emin olamadığımız noktaları sorabilirsiniz.

lozanatva
28.07.2020, 13:26
Merhaba bu sene tarımsal biyoteknoloji tercih edicem fakat geçiş bölümleri nelerdir?

Mr.Muhendis
28.07.2020, 13:48
Merhaba bu sene tarımsal biyoteknoloji tercih edicem fakat geçiş bölümleri nelerdir?

Merhaba,

Geçiş bölümlerinden kastınız nedir?

Mr.Selim
31.07.2020, 13:01
Merhabalar lortkara, bir ara mezun olmadan fakültede bir kahve içelim ben bitki koruma son sınıflardan Selim buralarda yıllar yıllar önce Genç Osman abimiz varmış 😂 sonra ben geldiğimde kimseyi bulamadım. Üniversitemizden bir arkadaşımızın olmasına çok sevindim.