PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aksu Mehmet Süreyya Demiraslan MYO Organik Tarım Programı

Mr.Muhendis
23.10.2011, 11:19
Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

Çevrenin, doğal kaynakların korunması ve bozulan ekolojik dengenin yeniden tesisi, sürdürülebilir tarım, toprağın yaşatılması, flora ve faunanın korunması biyolojik çeşitliliğin devamı ve kimyasal kirlilik ile zehirli kalıntının da sonlandırılması temel amaç olmuştur. Günümüzde tüm dünyada çevrenin, insan ve toplum sağlığının korunması konusunda ülkelere göre farklı düzeylerde olmakla birlikte büyük gelişmeler meydana gelmiştir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Ekolojik hayvancılık, ekolojik denge yanında hayvan refahının etik açıdan da dikkate alındığı ve ürün miktarından çok ürün kalitesinde sağlık kriterlerinin öncelikli olduğu bir üretim şeklidir.

Aksu'da Organik Tarım Bölümü ile ilgili faaliyetler

İlçe halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmakla beraber 170 vergi mükellefi tüccar ve esnaf mevcuttur. Ağaç işleri üzerine kurulu küçük atölyeler ilçenin ihtiyacını karşılamaktadır. 80 işçi çalıştıran Karacahisar köyündeki AY-SU su şişeleme fabrikası ilçenin en büyük sanayi kuruluşudur.

Tahıl ürünleri ve baklagillerin yetiştirildiği Aksu ilçesinde Elma üretimi önemli bir yer tutar. 69.0l0 dekar ekilen arazinin 5l.040 dekarı kıraç, 17.970 dekarı sulaktır. Sulanan arazinin 7.500 dekarında 160.000 elma ağacı mevcuttur. Yaklaşık yılda üretilen 13.000 ton elmanın bir kısmı bahçede bir kısmı da ilçe merkezindeki ve Eğirdir’ deki Soğuk Hava depolarında muhafaza edildikten sonra pazarlanmaktadır. Elmanın yanında, Armut, Ayva, Ceviz, Kiraz, Vişne, Dut, Şeftali, Zerdali ve Fındık da yetiştirilmektedir. Ayrıca Tarım ilçe Müdürlüğü gözetimi altında, seralarda kekik, domates salatalık, marul gibi meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla kurulan seralarda örtü altı sebze yetiştiriciliği İlçe merkezinde ve köylerinde 2985 sığır, 14l3 koyun ve 10839 keçiden yılda yaklaşık 2.000 ton süt elde edilmektedir. Pazarlama yapılmadan bunun tamamı süt ve süt mamülleri olarak tüketilmektedir. Yerli ırk ineklerin ıslahı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının finanse ettiği 40 inek dağıtılmış, Süt merkezinde üreticinin sütleri toplanarak pazarlanmaktadır.

İlçe merkezi ve köylerinde bulunan 10 üretim çiftliğinde yaklaşık 20 ton alabalık üretilmektedir. Göçer arıcıların dışında ilçede bulunan 1200 adet arı kovanından yaklaşık 20 ton bal elde edilmektedir.