PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SDÜ Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
23.10.2011, 11:07
Uluborlu Meslek Yüksekokulu, Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu' nun 02.02.1995 tarih ve 4573 sayılı kararı ile açılması uygun görülmüş ve Yükseköğretim Genel Kurulu' nun 06.02.1995 tarihli toplantısında, 2547 sayılı kanunla değişik 7/d-2. Maddesi uyarınca Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde 1995 yılında kurulmuştur.

Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu' nun 30.01.2003 tarih ve 161 sayılı kararı ile Yüksekokulumuzun adı değiştirilmiştir.

Yükseköğretim Genel Kurulu' nun 09.05.2003 tarihli toplantısında uygun görülmesi sonucunda Uluborlu Meslek Yüksekokulu' nun adı, hayırsever Uluborlu' lu işadamı Sayın Ahmet Nedim KARASOY'un Yüksekokulumuza katkılarından dolayı "Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirilmiştir.

Selahattin Karasoy Kimdir ?

Mehmet Hulusi KARASOY (Doğum: 1925, Vefat: 2002) Uluborlu'nun ilk zeytin tüccarlarından olup "Selahattin" ismiyle bilinirdi. Mehmet Adnan KARASOY ve Ahmet Nedim KARASOY isimli iki oğlu bulunmaktadır. Ahmet Nedim KARASOY, vefat eden babasının anısına Yüksekokulumuzun 20 derslikli ek eğitim bloğunu 2002 yılında yaptırmış ve Yüksekokulumuzun kullanımına tahsis etmiştir. Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu 30.01.2003 tarih ve 161 sayılı kararı ile Yüksekokulumuz isminin "Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirilmesini Yükseköğretim Genel kuruluna teklif etmiştir. Yükseköğretim Genel Kurulunun 09.05.2003 tarihli toplantısında teklif uygun görülmüş ve Uluborlu Meslek Yüksekokulu' nun adı, hayırsever Uluborlu' lu işadamı Sayın Ahmet Nedim KARASOY'un Yüksekokulumuza katkıları ve rahmetli babasının anısına "Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirilmiştir.

Ahmet Nedim KARASOY'a 26.05.2008 tarihinde, Rektör yardımcımız sayın Prof.Dr. Vecihi KIRDEMİR tarafından Üniversitemiz adına "Toplumsal Katkı Ödülü" verilmiştir. Ödül töreninde konuşan KARASOY "Uluborlu'nun bir evladı olarak, Yüksekokulumuzun ve Uluborlu'nun bana ihtiyacı olduğu herzaman maddi ve manevi bütün desteklerimle hazırım" diyerek nasıl bir Eğitim Gönüllüsü ve hayırsever olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Ahmet Nedim KARASOY, 24 Mart 1956 tarihinde Uluborlu'da dünyaya gelmiştir. Ahmet bey, ilk öğrenimini Uluborlu İsmetpaşa İlkokulu ve Uluborlu Ortaokulunda tamamladıktan sonra Akşehir Erkek Öğretmen Okulu'nu bitirmiştir. İlk öğretmenlik görevini Kars'ın Aralık ilçesi Çamurluk Köyü'nde yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanan Ahmet Nedim KARASOY, İstanbul'da hem öğretmenlik hemde öğrencilik hayatını beraber yaşamıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra da öğretmenliğe devam eden Ahmet bey, 14 yıl boyunca bu hizmetini sürdürmüştür. Ticareti çok sevdiği için ticarete atılan Ahmet Nedim KARASOY, şu anda oğlunun adını verdiği "Hakan Madenciliğin" sahibidir. Kendiside öğretmen olan Günay (Nesibe) Hanımla evli olup, Hakan ve İlknur adında iki çocuk babasıdır.